W magazynie Spięcie autorstwa Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia poruszono temat wizyty Joe Bidena prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Gościem był politolog, amerykanista z Uniwersytetu Warszawskiego, prof . Tomasz Żyro i red. Maciej Kożuszek.
- Unia Europejska prawie 30% paliw płynnych pobiera z Federacji Rosyjskiej i rzeczywiście jest tak, że UE w jakiejś mierze opłaca wojnę, bo około 8 mld dolarów wpływa do budżetu rosyjskiego. Jeśli się mówi o zachodzie to wychodzą tu partykularyzmy narodowe związane z żywym pieniądzem. To bardzo wyraźnie widać na przykładzie koncernów niemieckich i francuskich - powiedział prof. Żyro. - Koncepcja jedności zachodu jest problematyczna - dodał.
Maciej Kożuszek, szef działu międzynarodowego Gazety Polskiej goszcząc w programie powiedział, że przemówienie prezydenta Joe Bidena w Warszawie jest historyczne ze względu na to, gdzie się odbyło i w jakim czasie się odbyło.
- Zgadzam się diagnozą postawioną w New York Times, że prezydent Biden nie wybrał sobie tego kryzysu politycznego na zachodzie związanego z wojną na Ukrainę, ale historia powołała go do tej roli. Przemówienie, nie mam wątpliwości, że jest historyczne - podkreślił.
Pytany na ile trwała będzie nobilitacja Polski w polityce międzynarodowej powiedział, że sytuacja rozgrywa się w dwóch wektorach.
- Jeden to polityka europejska. Niemcy odgrywają kluczową rolę w narracji, która przedstawiała Polskę niemalże jako sojusznika Putina - to teraz musiało się zmienić. Drugi wektor to polityka transatlantycka. Tutaj Polska odgrywa znaczącą rolę w amerykańskich planach obrony wschodniej flanki NATO. Ta rola będzie wzrastała - stwierdził.
Olga Doleśniak-Harczuk, dziennikarka komentowała działania Niemiec w kontekście wojny na Ukrainie. Niemcy wysłały Ukraińcom stare uzbrojenie w zapleśniałych skrzyniach, a minister zdrowia Niemiec zapowiedział, że chce wysłać teraz środki przeciwbólowe i usypiające.
- To jest kolejny wyraz kiepskiego poczucia humoru, przykład na to jak Niemcy nie potrafią wpasować się w sytuację. Widzę, że Niemcy są teraz w szale żelaznej kopuły - powiedziała, wskazując, że nawet politycy, którzy jeszcze dwa lata temu żądali usunięcia broni atomowej z terytorium Niemiec cieszą się teraz z tego, że ją mają.
- Polska krystalizuje się w poczuciu, że jesteśmy państwem frontowym, niesamowicie ważnym dla architektury bezpieczeństwa w Europie, które pokazało swoją siłę jak potrafimy opiekować się uchodźcami wojennymi - powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk.
W programie rozmawiano także o odbudowie Pałacu Saskiego z Janem Edmundem Kowalczykiem. Gość Spięcia skomentował artykuł opublikowany w Fakcie, w którym napisano, że jeszcze odbudowa się nie rozpoczęła, a już spółka powołana do tego kupuje min. samochody osobowe.
- Moją rolą w pierwszym okresie działania spółki jest zapewnienie pracy urzędników odpowiedzialnych za prowadzenie prac - powiedział prezes spółki Jan Edmund Kowalczyk. - Spółka będzie potrzebowała wspomnianego samochodu, żeby przemieszczać się po mieście. Dołączyliśmy do przetargu Centrum Obsługi Administracji Rządowej, aby móc negocjować stawki.
- Odbudowa Pałacu Saskiego zamknie odbudowę Warszawy po II wojnie światowej. Będzie on służył społeczeństwu i będzie wizytówką Polski. Nie odbudowujemy tego dla urzędników - podkreślił.