Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Spięcie

Spięcie

Piotr Cywiński i Michał Rachoń zapraszają na magazyn "Spięcie"
Audycja nie jest już nadawana na antenie Radia Opole.

Piotr Cywiński (portal wpolityce.pl, tygodnik Sieci) i Michał Rachoń (Telewizja Polska, Gazeta Polska) zapraszają na przegląd najważniejszych wydarzeń w Polsce i na świecie w co drugi wtorek ok. godz. 17:10.

Autorzy przygotowują też felietony – Pole minowe w każdą sobotę o 8:40.
2022-02-08, 17:01 Autor: Piotr Cywiński, Michał Rachoń

"Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Jurij Banachewycz, Dawid Wildstein, Krzysztof Szczerski oraz Radosław Fogiel

Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Tematem programu była sytuacja międzynarodowa w związku z kryzysem ukraińsko-rosyjskim, a także tworzenie wspólnego bloku partii konserwatywnych w Europarlamencie. W magazynie gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: Jurij Banachewycz, Dawid Wildstein, Krzysztof Szczerski oraz Radosław Fogiel.
- Na Ukrainie raczej wstrzemięźliwie podchodzą do tych informacji, które się pokazują w prasie amerykańskiej i brytyjskiej o tym, że będzie całościowy atak Rosji na Ukrainę i zajęcie Kijowa - powiedział dziennikarz Ukraińskiej Krajowej Agencji Informacyjnej Ukrinform Jurij Banachewycz. - jest apel o chłodną krew, nie wywoływanie paniki, ale gotowość - dodał. Powiedział także, że dostarczanie broni, czyli wzmacnianie potencjału obronnego i odstraszanie przez sankcje wobec Rosji są istotne.
- Nie uważam, że jeżeli by doszło do agresji, Rosja użyła by broni jądrowej. To spowodowałoby klęskę, na Ukrainie jest kilka reaktorów jądrowych i myślę, że straszenie tym to zagrywka propagandowa.

- Na Ukrainie nie panuje psychoza wojny. Byłem ostatnio w Kijowie ci, z którymi rozmawiałem nie wierzą w pełną ofensywę i zdobycie Kijowa - powiedział Dawid Wildstein, wicedyrektor TVP World, dziennikarz, który relacjonował min wydarzenia z Majdanu w latach 2014-2015.
- Jest też wśród nich poczucie, że "jeżeli nie teraz to kiedy". Uważają, że teraz Putin ma "okno" do wykonania teraz tak radykalnego kroku. Mamy osłabioną Amerykę i nie chodzi tylko i prezydenta Bidena, a z drugiej strony mamy działania niemieckie, które ciężko nie uznać ich za zielone światło. Sytuacja jest niebywale korzystna dla Putina. Nie znaczy to jednak, że do inwazji dojdzie - dodał.

W Nowym Yorku, w siedzibie ONZ obyła się dyskusja na temat sytuacji między Ukrainą a Rosją. Był tam obecni ambasador przy OZN prof. Krzysztof Szczerski.

- Rosja była przeciwna tej debacie, ale to co jest ważne to to, że problem wschodnioeuropejski stał się debatą ogólnoświatową. Po to było to posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, o które my też zabiegaliśmy. To problem nie lokalny, ale fundamentalny dla relacji międzynarodowych, czy można stosować groźbę użycia siły w celu wymuszenia decyzji politycznych - powiedział prof. Krzysztof Szczerski.
- Ważna jest dyplomacja prewencyjna, czyli próba zapobiegania wybuchu wojny. Treścią tej dyplomacji prewencyjnej jest to, jak państwa zareagują na groźbę użycia siły. Były dwa scenariusze: taki jak wtedy, kiedy po Gruzji się nic nie wydarzyło i później Rosja zaatakowała Ukrainę i drugi scenariusz, to odpowiedź na agresję Rosyjską obecnością wojsk NATO na wschodniej flance. Ten drugi scenariusz był naszym celem i tak zareagował Waszyngton, co jest zaskoczeniem dla Putina.

W programie Spięcie poruszono także temat tworzenia wspólnego frontu partii konserwatywnych. Spotkanie odbyło się w Madrycie pod hasłem "Obronić Europę".
- Wszyscy sobie zdają sprawę, że to umiarkowanej długości marsz w związku z tym horyzontem czasowym sformalizowania tego jest przyszła kadencja Parlamentu Europejskiego. Teraz budujemy podwaliny - powiedział Radosław Fogiel, poseł PiS, wiceprzewodniczący Sojuszu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
Podkreślił, że opiera się to na wspólnocie poglądów, jeśli chodzi o funkcjonowanie Unii Europejskiej, sprzeciwianie się idei federalistycznej i zakusom instytucji europejskich na to, żeby uzurpować sobie szersze niż przyznane zakresy kompetencji.

Zobacz także

2023-07-04, godz. 18:00, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" magazyn międzynarodowy (04.07.2023) Gościem magazynu międzynarodowego 'Spięcie' była minister edukacji w rządzie Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego, obecnie eurodeputowana Anna Zalewska. Gospodarze programu red. Piotr Cywiński i Michał Rachoń rozmawiali o polityce… » więcej 2023-06-20, godz. 18:00, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" magazyn międzynarodowy (20.06.2023) Gościem magazynu międzynarodowego 'Spięcie' był ekonomista i europeista oraz jeden z głównych negocjatorów akcesji Polski do Unii Europejskiej, europoseł dr Jacek Saryusz-Wolski. Gospodarze programu red. Piotr Cywiński i red. Michał… » więcej 2023-06-06, godz. 17:45, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" magazyn międzynarodowy (06.06.2023) Gospodarze magazynu międzynarodowego 'Spięcie' red. Piotr Cywiński i Michał Rachoń rozmawiali o wyroku TSUE ws. reformy polskiego sądownictwa. Gościem magazynu był Dominik Tarczyński, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego… » więcej 2023-05-23, godz. 18:00, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" magazyn międzynarodowy (23.05.2023) Gościem magazynu międzynarodowego 'Spięcie' był geoekonomista i analityk Daniel Nikolas Foubert. Prowadzący red. Piotr Cywiński i Michał Rachoń rozmawiali m.in. o Francji i Niemczech, które swoją postawą sprzyjającą Rosji sprowadziły… » więcej 2023-05-09, godz. 18:00, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" magazyn międzynarodowy (09.05.2023) Gośćmi magazynu 'SPIĘCIE' byli znawczyni francuskiej sceny politycznej, publicystka Ewa Hildebrandt oraz dziennikarz, pisarz i scenarzysta filmowy i szef działu historia w tygodniku 'Gazeta Polska' Tomasz Łysiak. Tym razem redaktorzy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »