Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Spięcie

Spięcie

Piotr Cywiński i Michał Rachoń zapraszają na magazyn "Spięcie"
Piotr Cywiński (portal wpolityce.pl, tygodnik Sieci) i Michał Rachoń (Telewizja Polska, Gazeta Polska) zapraszają na przegląd najważniejszych wydarzeń w Polsce i na świecie w co drugi wtorek ok. godz. 17:10.

Autorzy przygotowują też felietony – Pole minowe w każdą sobotę o 8:40.
2021-10-12, 17:00 Autor: Piotr Cywiński, Michał Rachoń

Spięcie - Magazyn Krajowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia (12.10.2021)

Od lewej: prof. Michał Kleiber, Piotr Wawrzyk i Szymon Szynkowski vel Sęk [fot. Autorstwa Oryginalnym przesyłającym był Pa3Widzi z polskiej Wikipedii - Na Commons przeniesiono z pl.wikipedia., GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5847
Od lewej: prof. Michał Kleiber, Piotr Wawrzyk i Szymon Szynkowski vel Sęk [fot. Autorstwa Oryginalnym przesyłającym był Pa3Widzi z polskiej Wikipedii - Na Commons przeniesiono z pl.wikipedia., GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5847
W dzisiejszym magazynie krajowym gospodarze programu wraz z zaproszonymi gośćmi rozmawiali o sytuacji Polski w kontekście decyzji TSUE, ale też o konflikcie polsko-czeskim w sprawie Turowa i w ogóle o kondycji Grupy Wyszehradzkiej.
Zaproszenie do programu przyjęli:
  • Piotr Wawrzyk - wiceminister spraw zagranicznych,
  • prof. Michał Kleiber,
  • Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych.

Prof. Piotr Wawrzyk - wiceminister spraw zagranicznych, poseł komentował orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym.

Komisja Europejska komentując ten wyrok zaznaczyła, że prawo unijne ma prymat nad prawem krajowym w tym przepisami konstytucyjnymi.

- KE użyła ogólnego sformułowania jak przepisy konstytucyjne. W niektórych krajach, to są ustawy rangi konstytucyjnej obok samej konstytucji. W Polsce nie ma czegoś takiego, jak przepisy konstytucyjne jest tylko konstytucja. Szereg trybunałów, czy sadów konstytucyjnych innych krajów uznało, że to ich konstytucja ma prymat nad prawem unijnym i KE nigdy takich orzeczeń nie kwestionowała – powiedział prof. Wawrzyk.

- Jest w mocy orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 2005 roku, że konstytucja ma prymat nad prawem unijnym. Zmieniło się to, że od 2015 roku mamy upolitycznione Komisje Europejskie – dodał gość programu Spięcie.

Prof. Michał Kleiber, mówił o sporze z Czechami.

- To że w grupie V4 są pewne konflikty nie jest niespodzianką. To nigdy nie była harmonijna organizacja, gdzie wszyscy się zgadzali – powiedział prof. Kleiber. To nie przeszkadza jednak w kontynuowaniu współpracy. Historyczne podobieństwo i geograficzna bliskość powoduje, że kontakty powinny być kontynuowane i w moim przekonaniu są kontynuowane. Wszystkie kraje doceniają wagę tej współpracy regionalnej.

- Nie wyobrażam sobie, żeby Czesi byli skłonni zawiesić przyjazne kontakty z Polską z przez jeden przypadek kopalni Turów.

Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych w Radiu Opole relacjonował spotkanie Grupy Wyszehradzkiej + Egipt.

- Egipt jest otwartym partnerem, który poczynił już wysiłki, żeby zapobiegać nielegalnej emigracji – powiedział gość programu Spięcie. Dodał, że polska granica jest dobrze chroniona, a wyliczenie niemieckiej policji o tym, że przedostało się do Niemiec 4 tys. nielegalnych migrantów należałoby zweryfikować.



Zobacz także

2021-08-31, godz. 18:30, Publicystyka w Radiu Opole Spięcie - na magazyn międzynarodowy zapraszają Piotr Cywiński i Michał Rachoń Aleksander Poczobut i Andżelika Borys przebywający w areszcie zostaną wypuszczeni jeśli przyznają się do winy i poproszą o ułaskawienie. Oskarżeni są o podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym i rehabilitację nazizmu… » więcej 2021-08-17, godz. 16:30, Publicystyka w Radiu Opole Spięcie - na magazyn zaprasza Piotr Cywiński Prof. Witold Modzelewski - ekonomista, współtwórca i prezes Instytutu Studiów Podatkowych, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Andrzej Gil - historyk i politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego byli gośćmi Piotra… » więcej 2021-07-28, godz. 19:31, Publicystyka w Radiu Opole Spięcie- Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Dziś przyjrzeliśmy się wydarzeniom międzynarodowym, których działania są widoczne również w Polsce. » więcej 2021-07-13, godz. 13:52, Publicystyka w Radiu Opole Magazyn "Spięcie" Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, ustawa sanacyjna w PiS i powrót Donalda Tuska to tematy jakie Piotr Cywiński i Michał Rachoń poruszyli ze swoimi gośćmi, a byli nimi dzisiaj Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji oraz Paweł… » więcej 2021-06-29, godz. 17:28, Publicystyka w Radiu Opole Antoni Macierewicz i prof. Zdzisław Krasnodębski gośćmi “Spięcia” (29.06) Szczyt Biden - Putin, szczyt NATO, spotkanie G7, pierwsza wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych w Europie i próba nowego otwarcia geopolitycznego, ale też wybory w Rosji, które według zapowiedzi Władimira Putina mają być uczciwe -… » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »