Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Róża Zgorzelska, kustosz „Farskiej Stodoły”…
2021-04-16, 19:50 Autor: Jan Poniatyszyn

Róża Zgorzelska, kustosz „Farskiej Stodoły” w Biedrzychowicach i Małgorzata Rosińska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Przylesiu, o funkcjonowaniu podczas pandemii organizacji społecznych na wsi

Róża Zgorzelska i Małgorzata Rosińska [fot. Wanda Kownacka / archiwum prywatne Małgorzaty Rosińskiej]
Róża Zgorzelska i Małgorzata Rosińska [fot. Wanda Kownacka / archiwum prywatne Małgorzaty Rosińskiej]
Pandemia pokrzyżowała plany wielu organizacjom społecznym. Jednak mimo związanych z tym trudności stowarzyszenia działające na wsi nie zawiesiły działalności.
W Biedrzychowicach działa kilka organizacji społecznych. Znana w tej miejscowości jest Farska Stodoła będąca wiejskim muzeum.

- Na początku mieliśmy tylko izbę regionalną. Zaczęło się to wszystko rozrastać i przed dwudziestu laty przenieśliśmy się do plebanijnej stodoły. Budynek ten wyremontowaliśmy na potrzeby wiejskich spotkań i naszego muzeum. Następnym zaadaptowanym pomieszczeniem była stara wozownia. Tam wybudowaliśmy piec chlebowy. Jest to klimatyczne miejsce, gdzie można przeprowadzić warsztaty kulinarne, pieczenie chleba. Kolejnym projektem było wyremontowanie i urządzenie starego spichlerza parafialnego. Mamy trzykondygnacyjny budynek. Tam można zobaczyć te nasze eksponaty muzealne. Takim najnowszym miejscem jest wyremontowane poddasze wozowni z salą i wystawą starej śląskiej porcelany. Jesteśmy z tego bardzo dumni. Tą porcelanę przyjeżdżają oglądać ludzie nawet z całego kraju. Przed pandemią odwiedzały nas pojedyncze osoby, całe rodziny, wycieczki szkolne i przedszkolne oraz grupy turystów. Mieliśmy gości z zagranicy m.in. z Japonii, Nowej Zelandii. Mamy na swoim koncie trzy publikacje. Podczas pandemii zrealizowaliśmy projekt kulturalny. W czasie naszego święta kartofla z zachowaniem wszystkich obostrzeń było prawie 50 osób. Na Europejskie Dni Dziedzictwa nakręciliśmy film Wyszli stąd, podążali różnymi drogami. Przedstawiliśmy pięć postaci, które urodziły się w Biedrzychowicach. Film ten powstał dzięki współpracy z Muzeum Ziemi Prudnickiej. Otrzymywaliśmy wsparcie finansowe z Mniejszości Niemieckiej, urzędu marszałkowskiego, od MSWiA. Bieżące nasze potrzeby finansuje gmina Głogówek - powiedziała Róża Zgorzelska, radna Głogówka, także społeczna kustosz „Farskiej Stodoły” w Biedrzychowicach.

Partnerem wspierającym działalność wiejskiego muzeum jest Stowarzyszenie Odnowa Wsi Biedrzychowice, które mimo pandemii nie zawiesiło swojej działalności.

- Gdybyśmy zawiesili działalność, to się od razu cofniemy. Funkcjonujemy na zupełnie innych warunkach. Kontaktujemy się telefonicznie, przygotowujemy plany. Niedawno skrzyknęły się nasze panie, szczególnie to młodsze pokolenie. Zawiązały koło Związku Kobiet Śląskich. Współpracujemy z nimi. To też jest nasza przyszłość. Ta współpraca daje efekty, jakie osiągamy. Planów mamy dużo i są ambitne. Nie chcę pewnych rzeczy zdradzać, zapeszać, ale przygotowujemy się z radością na spotkania, bo to dopiero daje taki mocny efekt. Przymierzamy się m.in. do złożenia w urzędzie marszałkowskim projektu dotyczącego wydania nowej książki – dodała Róża Zgorzelska.

Na Opolszczyźnie jest ponad tysiąc sołectw. W regionie mamy 93 koła gospodyń wiejskich. Od 2018 roku funkcjonuje ustawa o kołach gospodyń wiejskich. Mają one osobowość prawną.

- Pandemia popsuła nie tylko nasze plany. Nasz dzień wygląda pracowicie. Jest mnóstwo szkoleń online, z których teraz korzystamy. Wiosna jest takim okresem, gdzie jest wiele ofert i można pozyskać dofinansowanie dla KDW. Nasza praca społeczna przebiega w różnych kierunkach. Jest to m.in. działalność charytatywna, prowadzimy uczniowski klub sportowy. KGW to nie tylko robienie pierożków i pieczenie ciast. Współpracujemy ze Stowarzyszeniem Odnowy Wsi w Przylesiu. Ostatnim tego owocem były świąteczne paczki dla naszych seniorów. Korzystamy z dofinasowania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jest ono uzależnione od liczby członków KGW. My zrzeszamy 43 osoby. Mamy możliwość pozyskania czterech tysięcy złotych. Ta pomoc bardzo nam się przysłużyła. Pozyskujemy też pieniądze m.in. z marszałkowskich funduszy. Jeśli się ma chęci, to jest dużo możliwości. Problemem jest tzw. wkład własny do różnych projektów. Pozyskanie pieniędzy, zarobkowanie KGW utrudnia pandemia. Chodzi o wystawianie się na różnych festynach, okolicznościowych imprezach. Tam nasze panie sprzedają swoje wyroby kulinarne, ciasta. Pieniądze z dotacji nie mogą być wkładem własnym w projektach. Mamy wiele planów. Chcemy m.in. zakupić ubiór dla naszych pań i panów. Napisałyśmy kilka projektów i musimy na te wkłady własne zapracować, czyli musimy wychodzić w teren ze sprzedażą swoich produktów. Na ostatnich szkoleniach dowiedziałyśmy się, że problemem mogą być przepisy sanepidu. Kuchnie, z których korzystają KGW, są z reguły własnością samorządów gminnych. Znajdują się one często w starych budynkach, a spełnienie wymogów związane jest z remontami. Przekracza to nasze możliwości finansowe, a i czasami samorządów lokalnych - powiedziała Małgorzata Rosińska, przewodnicząca KGW Liderki Przylesie.

Koła Gospodyń Wiejskich mają też możliwość ubiegania się o pomoc finansową z budżetu państwa. W ustawie budżetowej na 2021 rok przewidziano dla nich 22 mln zł.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »