Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Mateusz Filipowski i Jolanta Pałosz, wiceprezesi…
2021-02-19, 19:28 Autor: Jan Poniatyszyn

Mateusz Filipowski i Jolanta Pałosz, wiceprezesi spółki Wodociągi i Kanalizacja Opole, o inwestycjach tej firmy komunalnej oraz opłatach za wody opadowe i roztopowe

Jolanta Pałosz i Mateusz Filipowski, wiceprezesi spółki Wodociągi i Kanalizacja Opole [zdj. Radio Opole]
Jolanta Pałosz i Mateusz Filipowski, wiceprezesi spółki Wodociągi i Kanalizacja Opole [zdj. Radio Opole]
Domowe rachunki mieszkańców Opola zwiększy opłata za utraconą retencję nazywana potocznie „podatkiem od deszczu”. Obowiązek ten wynika z ustawy o Prawie wodnym.
- Opłata za wody opadowe i roztopowe uchwalona została przez radę miasta w sierpniu ubiegłego roku. Wodociągi opolskie od początku tego roku taką opłatę naliczają. Wysyłamy do wszystkich naszych mieszkańców podłączonych do kanalizacji deszczowej oświadczenia. Na ich podstawie będziemy mogli ilość tych powierzchni. Przemnożymy to przez stawkę ustaloną przez radę miasta, czyli 21 groszy za metr sześcienny, i wyjdzie nam opłata miesięczna. Wysłaliśmy ponad osiem tysięcy takich oświadczeń. Ważne jest, aby jak najszybciej takie oświadczenie do spółki odesłać, bo i tak naliczamy tę opłatę od pierwszego stycznia. Zależy ona od powierzchni dachu, nawierzchni uszczelnionej, czyli betonowej, asfaltowej, kamiennej, czy nawierzchni nieprzepuszczalnej. Współczynnik spływu dla tych powierzchni jest różny. Najwięcej jest dla dachu, ponieważ sto procent powierzchni dachu jest brane do tej opłaty. Wtedy na podstawie wzoru obliczamy roczną ilość odprowadzanych wód. Żeby zminimalizować opłatę, musimy udowodnić, że woda spadająca na naszą posesję nie zawsze spada na powierzchnie utwardzone – wyjaśnił Mateusz Filipowski, wiceprezes spółki Wodociągi i Kanalizacja Opole.

Opłata pobrana za wody opadowe i roztopowe trafia do PGW Wody Polskie. W programie pytaliśmy też o opłaty mieszkańców Opola za pobór wody i odprowadzane ścieki.

- Nasz woda jest jedną z najlepszych w Polsce. Opłata dla mieszkańców jest minimalna. Cena zmieniła się 28 października. Dla odbiorców indywidualnych wynosi 3,96 gr za metr sześcienny. Średnio na gospodarstwo domowe jest to miesięcznie ok. 30 złotych. Również zmieniła się cen za ścieki bytowe. Jest to 5,97 gr. za metr sześcienny – powiedziała Jolanta Pałosz, wiceprezeska spółki Wodociągi i Kanalizacja Opole.

W tym roku spółka WiK Opole zaplanowała wydatkowanie 12 mln złotych na rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w tym mieście.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »