Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Czy rząd przetrwa do kolejnych wyborów i czy PiS…
2024-07-15, 15:41 Autor:

Czy rząd przetrwa do kolejnych wyborów i czy PiS zmieni się w "Biało-Czerwonych"? Młoda Polityka w Radiu Opole (15.07.2024)

Czy rząd przetrwa do kolejnych wyborów? - Młoda Polityka w Radiu Opole (15.07.2024)
Rząd ma trudności z realizacją części swoich przedwyborczych obietnic. O ile takie projekty jak chociażby podwyższenie kwoty wolnej od podatku zostały odłożone w czasie z powodu - jak słyszymy - zbyt dużych kosztów, to część zapowiedzi czeka na realizację z powodu braku zgody wewnątrz rządzącego obozu. To między innymi wsparcie dla marzących o własnym mieszkaniu. Nie ma też pełnej zgody co do tego, jak ma wyglądać kwestia przerywania ciąży - część koalicjantów nie pała optymizmem do przedstawianych wcześniej rozwiązań, przez co prace nad tą kwestią odłożono na później.
Jeszcze niedawno głośno było o możliwym wyjściu Lewicy z rządu. Część działaczy wskazywała, że ich postulaty są przez największego z koalicjantów marginalizowane. W samej Koalicji Obywatelskiej także widać brak jednomyślności. Przykładem może być sytuacja z ubiegłego tygodnia, gdy głosowano nowelizację kodeksu karnego zakładającą odstąpienie od karania za pomoc w przerywaniu ciąży do 12. tygodnia. Projekt upadł, a rękę do tego przyłożyli między innymi Roman Giertych czy Waldemar Sługocki, którzy zostali za to zawieszeni w prawach członków klubu, a także pozbawieni funkcji wiceprzewodniczącego klubu i wiceministra.

Czy zatem w obliczu wewnętrznych konfliktów obecny rząd przetrwa w niezmienionej formie do kolejnych wyborów? To pytanie zadaliśmy w poniedziałkowe popołudnie działaczom partyjnych młodzieżówek.

W programie zastanawialiśmy się też nad przyszłością największej partii opozycyjnej. PiS jest "passe" - tak ma wskazywać coraz liczniejsza grupa działaczy prawicy. Od dłuższego czasu mówiło się, że ambicje na oderwanie się od matecznika ma były premier Mateusz Morawiecki, którego miałby wspierać prezydent Andrzej Duda. O krok dalej idzie Jan Krzysztof Ardanowski. Były minister rolnictwa wskazywał w czwartek w Polsat News, że rozmawia z działaczami Kukiz15 na temat utworzenia własnej, centroprawicowej partii. Ardanowski wskazywał też, że czas Jarosława Kaczyńskiego w polskiej polityce absolutnie dobiegł końca, a on sam jeszcze w lipcu ma odejść z PiS-u.

Według - na razie - nieoficjalnych doniesień, w samej partii Jarosława Kaczyńskiego od kilku tygodni ma być także rozważany rebranding. Zamiast Prawa i Sprawiedliwości, ugrupowanie miałoby się nazywać Biało-Czerwoni. Jak się okazuje, nie muszą to być jedynie plotki. Jak zapowiada poseł PiS Krzysztof Szczucki, stowarzyszenie o takiej nazwie ma rozpocząć swoją działalność na przełomie września i października. Jego głównym zadaniem ma być między innymi przyciąganie nowych działaczy, w tym młodzieży. Nie brakuje głosów, że sama nazwa Prawo i Sprawiedliwość będzie wówczas stopniowo wygaszana. Czy to rozwiązanie rzeczywiście jest brane pod uwagę na prawicy i jak na możliwe "nowe otwarcie" po tej stronie politycznej barykady reagują oponenci PiS-u? To kolejne pytania, które padły w naszej debacie.

W programie udział wzięli:

* Piotr Paszkiewicz - Młoda Lewica
* Jakub Korzeniewski - Młodzi Nowocześni
* Wacław Grabiec - Forum Młodych PiS

Zobacz także

2024-07-12, godz. 15:35 "Premier nam odmówił". Rafał Bartek o staraniach Śląskich Samorządowców o stanowisko wicewojewody - Chcieliśmy mieć, jako naszego reprezentanta drugiego wicewojewodę, ale spotkało się to z odmową ze strony premiera. Co mogę poniekąd zrozumieć, przyjąć… » więcej 2024-07-11, godz. 19:01 O pracy na czarno i możliwych konsekwencjach w programie Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa PIP proponuje nowe sankcje dla pracodawców zatrudniających na czarno. Obok kar finansowych, proponuje się także środki takie jak zwrot państwowych funduszy… » więcej 2024-07-10, godz. 19:00 "Chodzi o pamięć, a nie o zemstę". Barłomiej Kostrzewa o obchodach rocznicy rzezi wołyńskiej w Niemodlinie - Bardzo wielu potomków osób, które po 1945 roku przeniosły się na ziemię niemodlińską ma te doświadczenia związane z Wołyniem, z kresami południowo-wschodnimi… » więcej 2024-07-09, godz. 14:46 "Na szczycie NATO nie będzie dzielenia, raczej szukanie jedności". Grzegorz Balawajder o szczycie w Waszyngtonie i sytuacji… - Wojna w krainie uświadomiła NATO m.in. że musi posiadać zdolność do produkcji wystarczającej ilości amunicji. Dlatego spodziewałbym się po spotkaniu… » więcej 2024-07-08, godz. 19:00 "Demoralizacja partii konserwatywnej". Stankomir Nicieja o przyczynach klęski torysów w Wielkiej Brytanii - Jest cały szereg czynników, które spowodowały przegraną Konserwatystów w wyborach parlamentarnych. Najważniejsza jest demoralizacja, która wyniknęła… » więcej 2024-07-05, godz. 19:00 "Odnalezienie się po zwoleniu na rynku pracy może być niemożliwe". Dariusz Brzęczek w Radiu Opole o zwalnianych p… - Ktoś może pomyśleć, że jak zwalnianych jest 450 pracowników a czeka na rynku 500 ofert pracy to nie ma problemu. Ale to tak nie działa, bo zwalniani pracownicy… » więcej 2024-07-04, godz. 19:00 Czy Europę czeka dezindustrializacja? Debata pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa (04.07) Czy droga energia i starzenie się ludności pozbawiają Europę konkurencyjności? Czy lekarstwem na te bolączki mogą być inwestycje w nowe technologie, w… » więcej 2024-07-03, godz. 23:59 "Mamy to szczęście, że Euroregion Pradziad od 27 lat funkcjonuje". Radosław Roszkowski o współpracy polsko-czeskiej… -Euroregion Pradziad ma spore osiągnięcia, ale nasze oczekiwania są wciąż rosnące. To ważne, by członkostwo Polski w Unii budować przez aktywność w… » więcej 2024-07-03, godz. 19:00 Aneta Kucińska-Landwojtowicz o celach przystąpienia Politechniki Opolskiej do międzynarodowej sieci uczelni wyższy… Politechnika Opolska dołączyła do sieci Uniwersytetów Europejskich. To międzynarodowe partnerstwa uczelni, które w założeniach mają być europejskimi… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »