Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Jerzy Gorzelik: przeciwnikom powiem 'nie lękajcie…
2024-05-15, 19:00 Autor: Ireneusz Prochera

Jerzy Gorzelik: przeciwnikom powiem "nie lękajcie się!"

Jerzy Gorzelik
Jerzy Gorzelik
-Liczymy na to, że na kolejnych posiedzeniach takie uchwały zapadną i także w sejmikach wojewódzkich. Na razie mamy obietnicę, że taką uchwałą zajmie się sejmik śląski, z Opola jeszcze odzewu nie otrzymaliśmy - powiedział Jerzy Gorzelik, perzewodniczący zarządu Ruchu Autonomii śląska, odnosząc się do apelu RAŚ "do samorządów zachodniej części województwa śląskiego i wschodniej części województwa opolskiego, gdzie spis powszechny wykazał znaczącą liczbę użytkowników języka śląskiego, o podjęcie uchwał zawierających apel do Prezydenta RP o podpisanie nowelizacji Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.
Podobne pisma skierowano do sejmików obu województw" Ruch liczy liczymy, że dodatkowa legitymacja uznania śląskiego za język regionalny, zwiększy szansę na pozytywną decyzję prezydenta Andrzeja Dudy. Dotąd nowelizacje poparły Sejm i Senat.

Jerzy Gorzelik wyraził nadzieję, że uczyni to także prezydent. W jego ocenie ustawa i uznanie śląskiego za język regionalny nie jest wstępem do zabiegów o oderwanie Śląska od Polski.
-To jest czas, w którym państwa zachodu, w tym Polska, powinny budować swój autorytet na poszanowaniu godności swoich obywateli, więc także na poszanowaniu różnorodności kulturowej - dodał Jerzy Gorzelik.

Zobacz także

2024-06-18, godz. 18:30 "Donald Tusk żąda wyrżnięcia z administracji ludzi związanych z poprzednim rządem" We wtorek radni Sejmiku Województwa Opolskiego zdecydowali między innymi w sprawie absolutorium dla zarządu regionu. W porządku obrad znalazł się także… » więcej 2024-06-18, godz. 18:45 "Staram się zastęp[ować wójta jak najlepiej. Wszystkie zadania są realizowane" We wtorkowe popołudnie pytamy o przyszłość gminy Chrząstowice. Jej wójt, ze względów zdrowotnych, nie może pełnić swoich obowiązków, dlatego w najbliższym… » więcej 2024-06-17, godz. 19:00 Zbigniew Bomersbach: urząd konserwatora ma godzić interes właściciela zabytku i nauki w imię dziedzictwa - Nie można decyzji konserwatorskich podejmować pochopnie. Urząd konserwatora musi wyważyć racje. Nie może być to decyzja na zasadzie "wydaje-mi-się"… » więcej 2024-06-17, godz. 19:15 Piotr Bloszczyk: Młodzieżowy Sejmik Województwa Opolskiego ma być niepolityczny - Nasi młodzieżowi radni będą prawdopodobnie podpisywali oświadczenia, że nie będą wykorzystywali działalności w Sejmiku do celów politycznych. Chcemy… » więcej 2024-06-13, godz. 18:55 Debata Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa o biurokracji, reformie polityki imigracyjnej i szkolnictwie zawodowym Czy polscy przedsiębiorcy "toną w papierach"? Firmy w Polsce poświęcają średnio 334 godziny rocznie na obowiązki podatkowe. - wynika z raportu opracowanego… » więcej 2024-06-12, godz. 19:15 Czy w polskiej polityce jest jeszcze miejsce na ugrupowania nawołujące do wyjścia z Unii Europejskiej? Czy w polskiej polityce jest jeszcze miejsce na ugrupowania nawołujące do wyjścia z Unii Europejskiej? Niedzielny wynik Polexit`u może sugerować negatywną… » więcej 2024-06-12, godz. 18:45 "Nie przekonaliśmy ludzi swoimi czynami. Każdy powinien uderzyć się w pierś". Piotr Fitowski o wyniku Polski 2050… Gościem Radia Opole był Piotr Fitowski z Polski 2050, który w niedzielę bezskutecznie ubiegał się o mandat europosła. Polityk, zapytany o słaby wynik jego… » więcej 2024-06-11, godz. 19:00 "Paweł Kampa był w kampanii osamotniony, bo wszyscy skupiliśmy się na Krzysztofie Śmiszku". Michał Kalinowski o wyborczym… Podobnie jak Trzecia Droga, także Lewica wprowadza do nowego europarlamentu troje deputowanych. W poniedziałkowe popołudnie o wynik wyborczy pytaliśmy współprzewodniczącego… » więcej 2024-06-11, godz. 18:30 "Trzeba się zastanowić, co dalej z Trzecią Drogą". Marcin Oszańca o wyborach do Parlamentu Europejskiego Trzecia Droga określana jest jako jeden z największych przegranych niedzielnych wyborów. Polska 2050 i PSL wprowadziły do nowego europarlamentu łącznie 3… » więcej 2024-06-10, godz. 22:54 Grzegorz Balawajder: wynik Konfederacji największym zaskoczeniem w wyborach do PE - Popularność Konfederacji wśród ludzi młodych może się brać z tego, że jest to pokolenie, które niespecjalnie już pamięta i docenia to, co się wydarzyło… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »