Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Michał Dworczyk: po wyborach nie będzie trzęsienia…
2024-05-13, 19:00 Autor: Ireneusz Prochera

Michał Dworczyk: po wyborach nie będzie trzęsienia ziemi w PE

Michał Dworczyk o swojej wizji UE po eurowyborach
- Na pewno nie będzie żadnego trzęsienia ziemi, bo ten skręt w prawo będzie liczony rzeczywiście w zwiększonej liczbie mandatów europosłów wywodzących się z partii centrowych, prawicowych, ale na pewno, tak jak czytałem różne opinie i oglądałem estymacje, nie będzie jakiegoś trzęsienia ziemi. Raczej ta liberalno-lewicowa większość, która dzisiaj rządzi w Parlamencie Europejskim, utrzyma stery. - mówił Michał Dworczyk (PiS), kandydat do PE z okręgu dolnośląsko-opolskiego. Wyraził jednak oczekiwanie na pewne zmiany: - Natomiast na pewno dzięki temu, że będzie więcej posłów, którzy mają prawicową wrażliwość, będzie można skuteczniej występować o sprawy ważne z punktu widzenia środowisk centro-prawicowych- dodał gość RO.

Odniósł się także do zapowiedzi poważnej korekty europejskiej polityki zbrojeniowej. W tym powołania stanowiska komisarza do spraw przemysłu zbrojeniowego.
-To jeden z powodów, dla których zdecydowałem się kandydować do Parlamentu Europejskiego, bo moja cała droga polityczna była związana z bezpieczeństwem., w związku z czym w PE chciałbym się zająć tym nowym obszarem. Dotąd był jasny podział: NATO - Unia Europejska. Dzisiaj ze względu na zmianę środowiska bezpieczeństwa UE wchodzi również w obszar obronny. Bardzo ważny, szczególnie z punktu widzenia takich krajów jak Polska.

Michał Dworczyk wyraził również nadzieję, że także polski przemysł zbrojeniowy skorzysta na tych zapowiedzianych wspólnych zakupach w Europie.

Rozmowę prowadził Ireneusz Prochera.

Zobacz także

2024-06-13, godz. 18:55 Debata Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa o biurokracji, reformie polityki imigracyjnej i szkolnictwie zawodowym Czy polscy przedsiębiorcy "toną w papierach"? Firmy w Polsce poświęcają średnio 334 godziny rocznie na obowiązki podatkowe. - wynika z raportu opracowanego… » więcej 2024-06-12, godz. 19:15 Czy w polskiej polityce jest jeszcze miejsce na ugrupowania nawołujące do wyjścia z Unii Europejskiej? Czy w polskiej polityce jest jeszcze miejsce na ugrupowania nawołujące do wyjścia z Unii Europejskiej? Niedzielny wynik Polexit`u może sugerować negatywną… » więcej 2024-06-12, godz. 18:45 "Nie przekonaliśmy ludzi swoimi czynami. Każdy powinien uderzyć się w pierś". Piotr Fitowski o wyniku Polski 2050… Gościem Radia Opole był Piotr Fitowski z Polski 2050, który w niedzielę bezskutecznie ubiegał się o mandat europosła. Polityk, zapytany o słaby wynik jego… » więcej 2024-06-11, godz. 19:00 "Paweł Kampa był w kampanii osamotniony, bo wszyscy skupiliśmy się na Krzysztofie Śmiszku". Michał Kalinowski o wyborczym… Podobnie jak Trzecia Droga, także Lewica wprowadza do nowego europarlamentu troje deputowanych. W poniedziałkowe popołudnie o wynik wyborczy pytaliśmy współprzewodniczącego… » więcej 2024-06-11, godz. 18:30 "Trzeba się zastanowić, co dalej z Trzecią Drogą". Marcin Oszańca o wyborach do Parlamentu Europejskiego Trzecia Droga określana jest jako jeden z największych przegranych niedzielnych wyborów. Polska 2050 i PSL wprowadziły do nowego europarlamentu łącznie 3… » więcej 2024-06-10, godz. 22:54 Grzegorz Balawajder: wynik Konfederacji największym zaskoczeniem w wyborach do PE - Popularność Konfederacji wśród ludzi młodych może się brać z tego, że jest to pokolenie, które niespecjalnie już pamięta i docenia to, co się wydarzyło… » więcej 2024-06-10, godz. 19:00 Maciej Kalski: "ogromna" liczba ofert dla zwalnianych pracowników walcowni z Zawadzkiego Do urzędów pracy napływa wiele ofert pracy z powiatu strzeleckiego i okolicznych od potencjalnych pracodawców, zainteresowanych zatrudnieniem pracowników… » więcej 2024-06-06, godz. 19:00 Czy Walcownię "Andrzej" w Zawadzkiem da się uratować? - Pracodawcy, związkowcy-wspólna sprawa (06.06.2024) Pracownicy walcowni rur Andrzej w Zawadzkiem nie ustają w walce o zachowanie miejsc pracy. We wtorek zorganizowali oni demonstrację, podczas której wyrażali… » więcej 2024-06-05, godz. 19:00 Piotr Drzewiecki: jestem zielony i dobrze mi z tym, bo wierzę, że wyzwania ekologiczne są do przejścia - Zmniejszenie konsumpcji i gospodarka obiegu zamkniętego to jest kierunek, w którym działa partia Zieloni. Mówimy twarde "nie" manipulacjom dotyczącym tego… » więcej 2024-06-04, godz. 19:00 Michał Kalinowski: nie ma zgody Lewicy na kredyt zero procent - Kredyt zero procent, czy wcześniej dwa procent, to jest oddawanie pieniędzy deweloperom i bankom, i doprowadzanie do tego, że ceny mieszkań i czynszu wciąż… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »