Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » 'Spięcie' - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego…
2022-12-13, 17:00 Autor: Piotr Cywiński, Michał Rachoń

"Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: prof. Andrzej Przyłębski, Radosław Fogiel i Renata Acosta

Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
W ostatnim przed świętami Bożego Narodzenia wydaniu międzynarodowego magazynu "Spięcie" redaktorzy Piotr Cywiński i Michał Rachoń skupili się na tematach zagranicznych, m.in. sytuacji w Niemczech w związku z ostatnimi aferami z tzw. Obywatelami Rzeszy, Unii Europejskiej wobec wojny na Ukrainie, czy problemu w Hiszpanii spowodowanej m.in. rosnącą przestępczością imigrantów.
- Myślę, że mamy do czynienia z pewnego rodzaju przedstawieniem - powiedział
prof. Andrzej Przyłębski, były dyplomata, były ambasador Polski w Niemczech o próbie zamachy stanu, jaka miała miejsce w ubiegłym tygodniu w Niemczech.

- Ci "Obywatele Rzeszy" kilkukrotnie zagadywali mnie na różnego rodzaju imprezach mówiąc, że ta cała republika jest bezprawna i należy ją zmienić. Zawsze traktowałem to z przymrużeniem oka - przyznał prof. Przyłębski.

- Tych ugrupowań rozmaitych które się włącza do jednego hasła jest "Obywatele Rzeszy" wiele, one mają różne programy, zwykle prawdopodobnie są to kilkudziesięcioosobowe organizacje. Jedna z nich się pewnie zagalopowała. Nie sądzę, żeby byli groźni dla Bundesrepubliki. Pojedynczy zamach mogliby wykonać, ale to że wejdą do Bundestagu i przywrócą rządy z 1930 roku albo jeszcze z 1870 jest to wszystko trochę śmieszne. Rząd Niemiecku próbuje przedstawienie wykonać, żeby pokazać jak prawicowy ekstremizm jest groźny przy okazji pomijając lewicowy - uważa gość "Spięcia".

Pytany o pojednanie z Niemcami powiedział, że bez rekompensaty finansowej jest ono niemożliwe.
- Pewnie się nie doczekamy noty i musimy pomyśleć o innych działaniach. Dla mnie najważniejsze jest uświadomienie społeczeństwa niemieckiego o tym, czym różniła się okupacja w Polsce od okupacji Holandii czy Francji - mówił w Radiu Opole były ambasador Polski w Niemczech.

Za nami zgromadzenie parlamentarne Trójkąta Lubelskiego na którym zostało przyjętych kilka fundamentalnych kwestii.
Drugim gościem programu był poseł PiS, przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel. Zaznaczył on, że kolejne kroki w sprawie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej powinny być podejmowane. - Musimy robić wszystko i my i Ukraina, żeby przekonać do tego inne kraje - powiedział Radosław Fogiel.

Pytany o to, czy Węgry, które wyraźnie zbliżyły się do Austrii i Serbii i ich odmienne zdanie w sprawach geopolitycznych demontują Grupę Wyszehradzką powiedział:
- Faktem jest, że istnieje różnica zdań, mówiąc w sposób najbardziej oględny, w sprawie Ukrainy i politykę wobec Rosji. Z drugiej strony to cały czas jest format, który jest użyteczny. Udało się jednak przekonać Obrana, do tego, że Węgry po nowym roku ratyfikują kwestie członkostwa Finlandii i Szwecji w Sojuszu Północnoatlantyckim.

W programie "Spięcie" gościła także Renata Acosta, Polka mieszkająca w Hiszpanii,
który komentował sytuację polityczną w Hiszpanii. Toczy się tak spór o tamtejszy Trybunał Konstytucyjny. - Jest mowa o łamaniu konstytucji. Dlaczego potrzebuje Pedro Sanchez po swojej stronie Trybunału Konstytucyjnego? Chce utrzymać władzę, uda mu się to jeśli będzie miał po swojej stronie puczystów z Katalonii, a będzie miał ich, jeśli wprowadzi zmianę w prawie i obniży kary za malwersację. Puczyści mają już wyroki i Sanchez chce ich obniżyć - wyjaśniła Renata Acosta.

Co na to Bruksela?
- W tym momencie Bruksela ma inne kłopoty, jak na razie wody w usta nabrała premier Sanchez powiedział, że Brukseli nic do tego, ponieważ prawo sądownicze kraju zależy od tego kraju - zaznaczyła Acosta.

Zobacz także

2022-12-16, godz. 17:30 Kacper Kunstler o tym, czy młodzież skręca w lewo i o tym dla kogo jest Forum Młodych Ludowców - Dzisiaj PSL kojarzy nam się ze wsią, a ja jestem chłopakiem prosto z centrum miasta. Ten stereotyp dziś przełamujemy - zapewnia Kacper Kunstler z Forum… » więcej 2022-12-15, godz. 17:00 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (15.12.2022) Nadejście zimy i kryzys energetyczny powodują, że pracodawcy coraz baczniej przyglądają się rachunkom za prąd i ogrzewanie. Czy odbija się to na warunkach… » więcej 2022-12-14, godz. 17:00 Co tam panie w polityce? Komentują Piotr Semka i Piotr Gociek. Posłuchaj! W tym tygodniu Piotr Gociek i Piotr Semka rozmawiali i komentowali sprawę niemieckiej oferty dla Polski związanej z przekazaniem systemów Patriot i jak to wpłynęło… » więcej 2022-12-12, godz. 17:30 Rajmund Miller: Sposób myślenia dzisiaj rządzących jest taki, żeby zorganizować w Polsce dyktaturę Rajmund Miller, poseł Platformy Obywatelskiej z Opolszczyzny o: - votum nieufności dla Zbigniewa Ziobro, - sytuacji w służbie zdrowia, - projekcie ustawy… » więcej 2022-12-12, godz. 17:15 Marcin Ociepa o wezwaniach do wojska: To wzmożenie medialne jest wynikiem działania obcych służb specjalnych, które… Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł z Opolszczyzny i lider OdNowy o: - Wojskach Obrony Terytorialnej i wezwaniach do odbycia ćwiczeń wojskowych, -… » więcej 2022-12-09, godz. 17:30 Red. Magdalena Ogórek o polskich zbrojeniach i kontrowersyjnych wyrokach sądowych Potrzebę wyposażania polskiej armii w nowoczesny sprzęt podkreślała w cotygodniowym komentarzu dla Radia Opole red. Magdalena Ogórek. Publicystka uznała… » więcej 2022-12-09, godz. 17:01 O wolontariacie pracowniczym Alicja Gawinek i Aleksandra Marcinkowska Czym jest wolontariat pracowniczy i jakie korzyści niesie zarówno dla pracowników, jak i pracodawców? Opowiedziały Alicja Gawinek – prezes Opolskiego Centrum… » więcej 2022-12-08, godz. 17:00 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (08.12.2022) Czy niskie bezrobocie jest "zabetonowane"? Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce nie zmieniła się w porównaniu z październikiem i w listopadzie pozostała… » więcej 2022-12-07, godz. 17:30 Mariusz Bogucki o tym kto wygrywa w wojnie o bezpieczeństwo cyfrowe -Patrząc przez pryzmat tego, że ludzie wciąż tracą dane i pieniądze, to niestety mozna powiedzieć, że w tej wojnie wygrywają przestępcy. Dzieje się… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »