Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole

Publicystyka w Radiu Opole

2024-05-23, 19:00

Minimalne wynagrodzenie na poziomie 5150 złotych brutto? Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa (23.05.2024)

Minimalne wynagrodzenie na poziomie 5150 złotych brutto? Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa (23.05.2024)
Każdego roku powraca temat negocjacji dotyczących najniższej płacy. Tym razem jednak propozycja rządzących zaskakuje. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - minister rodziny, pracy i polityki społecznej chce, by najniższe wynagrodzenia wynosiły w przyszłym roku 60 procent średniej płacy. Jak wylicza Federacja Przedsiębiorców Polskich, mowa o kwocie 5150 złotych brutto miesięcznie.
2024-05-23, 06:00

Norbert Czarnek: wyjściem dla Polski Polexit

Norbert Czarnek [fot. Norbert Czarnek]
Norbert Czarnek [fot. Norbert Czarnek]
- Wyborcy coraz częście na własnej skórze odczuwają, że ta ingerencja unijna dotyka ich coraz bardziej. I ten Polexit staje się coraz bardziej możliwy, realny, pożądany przez obywateli. - mówił Norber Czarnek, jedynka w okręgu dolnośląsko-opolskim na liście Komitetu Wyborczego POLEXIT w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
2024-05-22, 19:00

Wojciech Glensk: za wszelką cenę chcemy zachować różnorodność "ślonskij godki"

Wojciech Glensk: za wszelką cenę chcemy zachować różnorodność "ślonskij godki"
-Zobaczmy jak dużo się zmieniło w przeciągu dwóch dekad. Moim zdaniem to jest ogromny progres w postrzeganiu. To kwestia świadomości, a nie życia pewnymi stereotypami. Wystarczy porozmawiać z tymi osobami. I straszenie separatyzmem czy secesją od razu się rozwiewa- tak o zmianach w postrzeganiu inicjatyw zmierzających do wyodrębnienia języka śląskiego mówił Wojciech Glensk, dziennikarz będący członkiem Rady Języka Śląskiego.
2024-05-21, 19:00

Marcin Oszańca: Była prośba prezesa to po prostu startuję

Marcin Oszańca: Była prośba prezesa to po prostu startuję
Na liście Trzeciej Drogi do europarlamentu w naszym okręgu znalazło się tylko troje mieszkańców naszego regionu. Jednym z nich jest lider "Ludowców" na Opolszczyźnie Marcin Oszańca, który w ostatnich miesiącach bezskutecznie próbował swoich sił w wyborach do sejmu oraz sejmiku regionu. Jak tym razem ocenia on swoje szanse i jakie ma pomysły na ewentualną prace europosła? O to zapytaliśmy we wtorkowe popołudnie.
2024-05-20, 19:00

"Większość z nas szuka pracy" - Agnieszka Sanecka-Wąchała o sytuacji pracowników Poczty Polskiej

"Większość z nas szuka pracy" - Agnieszka Sanecka-Wąchała o sytuacji pracowników Poczty Polskiej
W ubiegłym tygodniu pocztowcy kraju przeprowadzili strajk ostrzegawczy. Na Opolszczyźnie mogło wziąć w nim udział około 90 procent pracowników - tak wskazywała na naszej antenie przewodnicząca opolskiego oddziału Związku Zawodowego Pracowników Poczty Agnieszka Sanecka-Wąchała. Protestujący domagają się podwyżek wynagrodzeń i zmniejszenia ilości obowiązków. W poniedziałkowe popołudnie rozmawialiśmy o szansach na rozwiązanie tego problemu, a także o niewykorzystanych szansach przez narodowego operatora. Nie zabrakło też pytań o jakość doręczeń - w tym awizowanie przesyłek w sytuacji, gdy odbiorca jest na miejscu.
2024-05-16, 18:30

O zapowiedzi zwolnień grupowych i czterodniowym tygodniu pracy w programie Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa

O zapowiedzi zwolnień grupowych i czterodniowym tygodniu pracy w programie Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, do końca marca 159 firm zadeklarowało zwolnienia grupowe 17 tys. pracowników. Zwolnienia obejmą także sektor publiczny. Czy to, jak mówi część ekspertów, tylko echo spowolnienia i wzrostu kosztów? Jak wygląda sytuacja w opolskiej gospodarce?
2024-05-15, 19:00

Paweł Kampa: trzeba zadbać w Europie o demografię

Paweł Kampa: trzeba zadbać w Europie o demografię
Jedyny przedstawiciel Opolszczyzny na liście Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, Paweł Kampa uważa, że warto byłoby zmienić ordynację, by woj. opolskie było osobnym okręgiem wyborczym.
2024-05-15, 19:00

Jerzy Gorzelik: przeciwnikom powiem "nie lękajcie się!"

Jerzy Gorzelik
Jerzy Gorzelik
-Liczymy na to, że na kolejnych posiedzeniach takie uchwały zapadną i także w sejmikach wojewódzkich. Na razie mamy obietnicę, że taką uchwałą zajmie się sejmik śląski, z Opola jeszcze odzewu nie otrzymaliśmy - powiedział Jerzy Gorzelik, perzewodniczący zarządu Ruchu Autonomii śląska, odnosząc się do apelu RAŚ "do samorządów zachodniej części województwa śląskiego i wschodniej części województwa opolskiego, gdzie spis powszechny wykazał znaczącą liczbę użytkowników języka śląskiego, o podjęcie uchwał zawierających apel do Prezydenta RP o podpisanie nowelizacji Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.
2024-05-14, 19:00

Ryszard Skawiński o szansach Konfederacji na europosła z Opolszczyzny i Dolnego Śląska

"Nie będziemy nagradzać uchylania się od pracy" Ryszard Skawiński gościem Radia Opole
Po nieudanych wyborach na prezydenta Opola, Ryszard Skawiński będzie próbował swoich sił jako kandydat do Europarlemantu. W którym kierunku - jego zdaniem - powinna podążać wspólnota i dlaczego na liście Konfederacji znalazło się tak mało kandydatów z naszego regionu - między innymi o to pytaliśmy we wtorkowe popołudnie.
1234567

Zobacz także

2024-05-23, godz. 19:00 Minimalne wynagrodzenie na poziomie 5150 złotych brutto? Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa (23.05.2024) Każdego roku powraca temat negocjacji dotyczących najniższej płacy. Tym razem jednak propozycja rządzących zaskakuje. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - minister… » więcej 2024-05-23, godz. 06:00 Norbert Czarnek: wyjściem dla Polski Polexit - Wyborcy coraz częście na własnej skórze odczuwają, że ta ingerencja unijna dotyka ich coraz bardziej. I ten Polexit staje się coraz bardziej możliwy… » więcej 2024-05-22, godz. 19:00 Wojciech Glensk: za wszelką cenę chcemy zachować różnorodność "ślonskij godki" -Zobaczmy jak dużo się zmieniło w przeciągu dwóch dekad. Moim zdaniem to jest ogromny progres w postrzeganiu. To kwestia świadomości, a nie życia pewnymi… » więcej 2024-05-21, godz. 19:00 "Dzisiaj potrzebujemy świeżości w polityce" - Justyna Walker w Radiu Opole Justyna Walker do Brukseli startuje z listy Bezpartyjnych Samorządowców. Jakie cele stawia sobie przed czerwcowymi wyborami to ugrupowanie? To kolejne pytania… » więcej 2024-05-21, godz. 19:00 Marcin Oszańca: Była prośba prezesa to po prostu startuję Na liście Trzeciej Drogi do europarlamentu w naszym okręgu znalazło się tylko troje mieszkańców naszego regionu. Jednym z nich jest lider "Ludowców" na… » więcej 2024-05-20, godz. 19:00 "Większość z nas szuka pracy" - Agnieszka Sanecka-Wąchała o sytuacji pracowników Poczty Polskiej W ubiegłym tygodniu pocztowcy kraju przeprowadzili strajk ostrzegawczy. Na Opolszczyźnie mogło wziąć w nim udział około 90 procent pracowników - tak wskazywała… » więcej 2024-05-16, godz. 18:30 O zapowiedzi zwolnień grupowych i czterodniowym tygodniu pracy w programie Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, do końca marca 159 firm zadeklarowało zwolnienia grupowe 17 tys. pracowników. Zwolnienia obejmą także sektor… » więcej 2024-05-15, godz. 19:00 Paweł Kampa: trzeba zadbać w Europie o demografię Jedyny przedstawiciel Opolszczyzny na liście Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, Paweł Kampa uważa, że warto byłoby zmienić ordynację, by woj… » więcej 2024-05-15, godz. 19:00 Jerzy Gorzelik: przeciwnikom powiem "nie lękajcie się!" -Liczymy na to, że na kolejnych posiedzeniach takie uchwały zapadną i także w sejmikach wojewódzkich. Na razie mamy obietnicę, że taką uchwałą zajmie… » więcej 2024-05-14, godz. 19:00 Ryszard Skawiński o szansach Konfederacji na europosła z Opolszczyzny i Dolnego Śląska Po nieudanych wyborach na prezydenta Opola, Ryszard Skawiński będzie próbował swoich sił jako kandydat do Europarlemantu. W którym kierunku - jego zdaniem… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »