Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole

Publicystyka w Radiu Opole

2024-10-03, 19:00

Piotr Pancześnik o specustawie powodziowej. Wsparcie dla firm i pracowników w obliczu wielkiej wody

Piotr Pancześnik o specustawie powodziowej. Wsparcie dla firm i pracowników w obliczu wielkiej wody
Parlament pracuje nad specustawą powodziową, która reguluje między innymi pomoc dla przedsiębiorców, czy dodatkowe wsparcie dla pracowników. Czy te rozwiązania są wystarczające i czy nie spowodują problemów dla rynku pracy - o to pytaliśmy w czwartkowe popołudnie. Gościem programu był Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.
2024-10-02, 19:00

W cyklu "20 lat w UE" dr Filip Tereszkiewicz o przyszłości Wspólnoty

W cyklu "20 lat w UE" dr Filip Tereszkiewicz o przyszłości Wspólnoty
Jeszcze kilka miesięcy temu było bardzo głośno o planach reformy Unii Europejskiej w oparciu o zmiany traktatowe. Dziś politycy zapewniają, że temat umarł śmiercią naturalną. Jednak nie brak głosów politologów, że prędzej czy później zmiany będą konieczne, choćby po to, by Unia mogła nadal przyjmować nowych członków i pozostać spójną oraz sprawną organizacją. O tym na jakich traktatach dziś opiera się jej funkcjonowanie i czy rzeczywiście - jak mówią przeciwnicy obecności Polski w UE - "to nie jest ta Unia, do której wstępowaliśmy", rozmawialiśmy z dr Filipem Tereszkiewiczem, politologiem z Uniwersytetu Opolskiego.
2024-10-01, 19:00

Zima wyzwaniem dla rolników poszkodowanych w powodzi. Jaką pomoc oferuje ARiMR mówi Tomasz Wiciak

Zima wyzwaniem dla rolników poszkodowanych w powodzi, jaką pomoc oferuje ARiMR?
Nadchodząca zima budzi obawy wśród rolników z Opolszczyzny, których gospodarstwa ucierpiały podczas letniej powodzi. Zniszczone budynki, brak paszy dla zwierząt i rosnące zobowiązania wobec instytucji takich jak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa tylko pogłębiają trudną sytuację. O dostępnych formach pomocy opowiedział dyrektor Agencji, Tomasz Wiciak.
2024-10-01, 10:24

"Pani Józefa sama sobie nie poradzi". Tamara Bak o harcerskiej pomocy powodzianom

"Pani Józefa sama sobie nie poradzi". Tamara Bak o harcerskiej pomocy powodzianom
"Wronów – wieś niedaleko Lewina Brzeskiego, woj. opolskie. To tutaj od ponad 50 lat mieszka Pani Józefa Drzyzga. Pani Józefa ma obecnie 68 lat, mieszka sama po śmierci męża i ma problemy z chodzeniem. Niestety 17 września fala powodziowa dotarła do tej małej wioski i zalała jej podwórko i dom na wysokość około 2 metrów!!! Pani Józefa straciła swój cały majątek, wszystkie meble, ubrania – podczas ewakuacji zabrała ze sobą tylko parę złotych oszczędności." - tak rozpoczyna się apel opolskich harcerzy o pomoc jednej z mieszkanek zalanych przez powód terenów.
2024-09-30, 19:00

Poseł Tomasz Kostuś o wyzwaniach związanych z likwidacją skutków wielkiej wody

Poseł Tomasz Kostuś o wyzwaniach związanych z likwidacją skutków wielkiej wody
W jaki sposób sfinansować pomoc dla poszkodowanych przez powódź i odbudowę zniszczonej infrastruktury? Czy konieczne wydatki mogą zahamować realizację innych inwestycji? Jak poprawić zabezpieczenia przeciwpowodziowe oraz czy premier podał mylne informacje na temat prognoz pogodowych? O te kwestie zapytaliśmy posła Koalicji Obywatelskiej Tomasza Kostusia.
2024-09-26, 19:00

O tym jak pomagać przedsiębiorcom po powodzi w debacie "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa"

O tym jak pomagać przedsiębiorcom po powodzi w debacie "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa"
Organizacje pracodawców apelują o udzielenie "realnej" pomocy przedsiębiorcom zalanym przez powódź. Co to jednak znaczy w obecnych warunkach "realna" pomoc? Czy powódź spowoduje wzrost bezrobocia? Jak się przed tym uchronić? To kwestie, nad którymi zastanawiali się uczestnicy debaty "pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa". Poruszyliśmy też temat preferencji dal pracodawców zatrudniających żołnierzy WOT. Udział w programie wzięli: Grzegorz Kuliś ( BCC), dr Artur Żurakowski i Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa)
2024-09-25, 19:00

Genowefa Prorok o bezpieczeństwie żywnościowym po powodzi i pomocy dla opolskich rolników (25.09.2024)

Genowefa Prorok o bezpieczeństwie żywnościowym po powodzi i pomocy dla opolskich rolników
Ośrodki doradztwa rolniczego zostały wyznaczone przez resort rolnictwa do pełnienia roli koordynatorów pomocy dla rolników poszkodowanych przez powódź. A ta trafia do zalanych gospodarstw z różnych zakątków Opolszczyzny i nie tylko. W teren ruszają też komisje mające oszacować straty, co pozwoli na określenie rodzajów i wysokości wsparcia udzielanego przez państwo, a także unijne instytucje. W środowe popołudnie o podejmowane dotąd działania pytamy dyrektor Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Genowefę Prorok. W jaki sposób odbywać się będzie liczenie strat i czy region dysponuje odpowiednią liczbą osób mogących je ocenić w krótkim czasie? Co z tegorocznymi plonami, które ucierpiały na skutek powodzi i jaką mamy gwarancję, że skażone ziarno nie trafi na nasze stoły, czy do innych gospodarstw, na przykład pod postacią paszy? Czy zalane pola będzie można bezpiecznie uprawiać w przyszłym roku i gdzie zgłaszać się po wsparcie dla swoich gospodarstw? To kolejne pytania, na które szukamy odpowiedzi.
2024-09-24, 19:00

Kiedy nyski szpital wznowi pracę? Czy lecznica była dobrze zabezpieczona przed powodzią? Artur Kamiński w Radiu Opole (24.09.2024)

Kiedy nyski szpital wznowi pracę? Czy lecznica była dobrze zabezpieczona przed powodzią? Artur Kamiński w Radiu Opole (24.09.2024)
Szpital w Nysie wciąż liczy nie tylko straty, które spowodowała woda, ale także darowizny, które pozwolą mu powrócić do normalnej pracy. Jak dziś wygląda sytuacja w tej lecznicy i jakie zmiany wymusi na niej tegoroczna powódź? Czy lecznica była wystarczająco dobrze zabezpieczona przez powodzią? O to pytamy dyrektora nyskiego ZOZ-u Artura Kamińskiego.
2024-09-24, 19:00

Tomasz Zeman o działaniach samorządu województwa w obliczu powodzi (24.09.2024)

Działania Sejmiku Województwa Opolskiego na rzecz mieszkańców po kryzysie
Co najmniej 10 milionów złotych przeznaczy samorząd województwa na walkę ze skutkami powodzi. Do kogo i na jakie zadanie trafią te pieniądze i w jaki jeszcze sposób samorząd zamierza wesprzeć powodzian? Skąd wziąć pieniądze na odbudowę dróg i mostów, a także co przedsiębiorcami, którzy ucierpieli z powodu kataklizmu? O to we wtorkowe popołudnie pytamy Tomasza Zemana, radnego Sejmiku Województwa Opolskiego, a jednocześnie przewodniczącego komisji polityki regionalnej, gospodarki, innowacji i rozwoju wsi.
1234567

Zobacz także

2024-10-03, godz. 19:00 Piotr Pancześnik o specustawie powodziowej. Wsparcie dla firm i pracowników w obliczu wielkiej wody Parlament pracuje nad specustawą powodziową, która reguluje między innymi pomoc dla przedsiębiorców, czy dodatkowe wsparcie dla pracowników. Czy te rozwiązania… » więcej 2024-10-02, godz. 19:00 W cyklu "20 lat w UE" dr Filip Tereszkiewicz o przyszłości Wspólnoty Jeszcze kilka miesięcy temu było bardzo głośno o planach reformy Unii Europejskiej w oparciu o zmiany traktatowe. Dziś politycy zapewniają, że temat umarł… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 Zima wyzwaniem dla rolników poszkodowanych w powodzi. Jaką pomoc oferuje ARiMR mówi Tomasz Wiciak Nadchodząca zima budzi obawy wśród rolników z Opolszczyzny, których gospodarstwa ucierpiały podczas letniej powodzi. Zniszczone budynki, brak paszy dla zwierząt… » więcej 2024-10-01, godz. 10:24 "Pani Józefa sama sobie nie poradzi". Tamara Bak o harcerskiej pomocy powodzianom "Wronów – wieś niedaleko Lewina Brzeskiego, woj. opolskie. To tutaj od ponad 50 lat mieszka Pani Józefa Drzyzga. Pani Józefa ma obecnie 68 lat, mieszka sama… » więcej 2024-09-30, godz. 19:00 Poseł Tomasz Kostuś o wyzwaniach związanych z likwidacją skutków wielkiej wody W jaki sposób sfinansować pomoc dla poszkodowanych przez powódź i odbudowę zniszczonej infrastruktury? Czy konieczne wydatki mogą zahamować realizację… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00 Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym?… » więcej 2024-09-26, godz. 19:00 O tym jak pomagać przedsiębiorcom po powodzi w debacie "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" Organizacje pracodawców apelują o udzielenie "realnej" pomocy przedsiębiorcom zalanym przez powódź. Co to jednak znaczy w obecnych warunkach "realna" pomoc?… » więcej 2024-09-25, godz. 19:00 Genowefa Prorok o bezpieczeństwie żywnościowym po powodzi i pomocy dla opolskich rolników (25.09.2024) Ośrodki doradztwa rolniczego zostały wyznaczone przez resort rolnictwa do pełnienia roli koordynatorów pomocy dla rolników poszkodowanych przez powódź… » więcej 2024-09-24, godz. 19:00 Kiedy nyski szpital wznowi pracę? Czy lecznica była dobrze zabezpieczona przed powodzią? Artur Kamiński w Radiu Opole… Szpital w Nysie wciąż liczy nie tylko straty, które spowodowała woda, ale także darowizny, które pozwolą mu powrócić do normalnej pracy. Jak dziś wygląda… » więcej 2024-09-24, godz. 19:00 Tomasz Zeman o działaniach samorządu województwa w obliczu powodzi (24.09.2024) Co najmniej 10 milionów złotych przeznaczy samorząd województwa na walkę ze skutkami powodzi. Do kogo i na jakie zadanie trafią te pieniądze i w jaki jeszcze… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »