Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole

Publicystyka w Radiu Opole

2024-07-11, 19:01

O pracy na czarno i możliwych konsekwencjach w programie Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa

O pracy na czarno i możliwych konsekwencjach w programie Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa
PIP proponuje nowe sankcje dla pracodawców zatrudniających na czarno. Obok kar finansowych, proponuje się także środki takie jak zwrot państwowych funduszy, ulg podatkowych czy zakaz składania ofert przy zamówieniach publicznych, a także brak możliwości występowania o stażystów czy wieloletni zakaz zatrudniania cudzoziemców. W opinii inspekcji byłyby one bardziej dotkliwe niż kary pieniężne. Jak poinformował "DGP", ze sprawozdania z działalności Państwowej Inspekcji Pracy za rok 2023 wynika, że z roku na rok utrzymuje się wysoka liczba osób pracujących na czarno. Problemem jest m.in. brak skutecznych narzędzi do walki z pracą nierejestrowaną.
Czy ten najnowszy pomysł walki z procederem uderzającym w przyszłą sytuację pracowników wart jest przyjęcia?

W programie udział wzięli:
Grzegorz Kuliś (BCC)
Grzegorz Adamczyk (NSZZ Solidarność)
Piotr Pancześnik (KP-H)

Program prowadził Ireneusz Prochera
2024-07-10, 19:00

"Chodzi o pamięć, a nie o zemstę". Barłomiej Kostrzewa o obchodach rocznicy rzezi wołyńskiej w Niemodlinie

"Chodzi o pamięć, a nie o zemstę". Barłomiej Kostrzewa o obchodach rocznicy rzezi wołyńskiej w Niemodlinie
- Bardzo wielu potomków osób, które po 1945 roku przeniosły się na ziemię niemodlińską ma te doświadczenia związane z Wołyniem, z kresami południowo-wschodnimi. Z tą trudną historią, z którą mierzyliśmy się w latach 1943-1945. Po wojnie w Niemodlinie osiadł Ludwik Malinowski, przywódca cywilnej obrony Przebraża i jest z tego tytułu ustanowiony pomnik. I dzięki temu od wielu lat, odkąd pamiętam, odkąd ten pomnik powstał na początku lat dwutysięcznych, są obchody przez wszystkie władze przeprowadzane i myślę, że to dobrze, bo musimy pamiętać o naszej historii - mówił Bartłomiej Kostrzewa, burmistrz Niemodlina, gdzie 11 lipca zorganizowane zostaną obchody 81. rocznica ludobójstwa Polaków na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich II RP.

Burmistrza Kostrzewę pytaliśmy też o sprawy bieżące, m.in. o to dlaczego w ciągu dwóch miesięcy zorganizował aż dwie sesje nadzwyczajne Rady Miasta?
2024-07-09, 14:46

"Na szczycie NATO nie będzie dzielenia, raczej szukanie jedności". Grzegorz Balawajder o szczycie w Waszyngtonie i sytuacji we Francji

NATO będzie się starać wypracować rozwiązania na wypadek wygranej D.Trumpa -Grzegorz Balawajder
- Wojna w krainie uświadomiła NATO m.in. że musi posiadać zdolność do produkcji wystarczającej ilości amunicji. Dlatego spodziewałbym się po spotkaniu w Waszyngtonie środków zaradczych. Istotne jest też to, że w USA będą niebawem wybory i prawdopodobna wygrana Donalda Trumpa, którego polityka wobec Ukrainy może się diametralnie zmienić.- mówił politolog dr Grzegorz Balawajder, czyniąc jednak zastrzeżenie, że ta zmiana postawy USA wobec Kijowa nie musi wcale nastąpić, bo pragmatyka polityki bywa często różna od wcześniejszych zapowiedzi, szczególnie przedwyborczych.

Dr Balawajder ocenił także sytuacje polityczną we Francji po wyborach parlamentarnych. W jego ocenie, rolę stabilizatora sceny politycznej, mimo braku zdecydowanej przewagi któregoś z bloków, pełnił będzie prezydent Macron, bo tak skonstruowany jest sytem polityczny we Francji. Stąd też nie będzie prawdopodobnie żadnych radykalnych ruchów, jak choćby ponowne wyjście z NATO.
2024-07-08, 19:00

"Demoralizacja partii konserwatywnej". Stankomir Nicieja o przyczynach klęski torysów w Wielkiej Brytanii

"Brexit był gigantyczną porażką" dr hab. Stankomir Nicieja o wynikach wyborów w Wielkiej Brytanii
- Jest cały szereg czynników, które spowodowały przegraną Konserwatystów w wyborach parlamentarnych. Najważniejsza jest demoralizacja, która wyniknęła z 14 lat rządów. I nastąpiło naturalne zużycie materiału, które znamy dobrze w polityce. Ocenia się, że te wybory to raczej sygnał wyrzucenia konserwatystów na margines życia publicznego niż silny mandat dla laburzystów. - mówił dr hab. Stankomir Nicieja, profesor UO, komentując wybory parlamentarne na Wyspach Brytyjskich. Zdaniem rozmówcy red. Ireneusza Prochery, tym co przyciągnęło wyborców do Partii Pracy była przede wszystkim obietnica przywrócenia elementarnej uczciwości w polityce i życiu publicznym.
2024-07-05, 19:00

"Odnalezienie się po zwoleniu na rynku pracy może być niemożliwe". Dariusz Brzęczek w Radiu Opole o zwalnianych pracownikach

Dariusz Brzęczek o sytuacji dużych zakładów pracy w regionie
- Ktoś może pomyśleć, że jak zwalnianych jest 450 pracowników a czeka na rynku 500 ofert pracy to nie ma problemu. Ale to tak nie działa, bo zwalniani pracownicy są często fachowcami w danej dziedzinie w danym zakładzie pracy. Odnalezienie się na rynku pracy w innych warunkach może być albo mało prawdopodobne, albo niemożliwe w ich przypadku. Druga sprawa: pracownik pracujący w jednym zakładzie 45 lat, mający 55+ lat - dla niego trudnością będzie choćby dojeżdżanie 30-50 kilometrów do nowej pracy. Po trzecie: pracodawcy oferują bardzo niskie wynagrodzenia. - mówił w Radiu Opole szef regionu NSZZ "Solidarność" Dariusz Brzęczek, odnosząc się do problemów pracowników zwalnianych przez duże zakłady przemysłowe.
2024-07-04, 19:00

Czy Europę czeka dezindustrializacja? Debata pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa (04.07)

Czy Europę czeka dezindustrializacja? Debata pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa (04.07)
Czy droga energia i starzenie się ludności pozbawiają Europę konkurencyjności? Czy lekarstwem na te bolączki mogą być inwestycje w nowe technologie, w tym sztuczną inteligencję? Co zmiany geopolityczne znaczą dla lokalnej gospodarki? Jak odbiją się na rynku pracy? Czy szansą w czasie upadku ciężkiego przemysłu może być rzemiosło i wytwarzanie dóbr luksusowych?
2024-07-03, 23:59

"Mamy to szczęście, że Euroregion Pradziad od 27 lat funkcjonuje". Radosław Roszkowski o współpracy polsko-czeskiej na pograniczu

Radosław Roszkowski:Mamy to szczęście, że Euroregion Pradziad od 27 lat funkcjonuje
-Euroregion Pradziad ma spore osiągnięcia, ale nasze oczekiwania są wciąż rosnące. To ważne, by członkostwo Polski w Unii budować przez aktywność w takich organizacjach. One są najbliższe ludziom, realizując tysiące projektów na tym najbardziej przez naszych mieszkańców dostrzeganym poziomie. Myślę, że wiele nam się jeszcze uda w przyszłości zrobić - powiedział starosta prudnicki Radosław Roszkowski, który został po raz piąty wybrany prezesem zarządu Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pradziad.
2024-07-03, 19:00

Aneta Kucińska-Landwojtowicz o celach przystąpienia Politechniki Opolskiej do międzynarodowej sieci uczelni wyższych

Aneta Kucińska-Landwojtowicz: o celach przystąpienia Politechniki Opolskiej do międzynarodowej sieci uczelni wyższych
Politechnika Opolska dołączyła do sieci Uniwersytetów Europejskich. To międzynarodowe partnerstwa uczelni, które w założeniach mają być europejskimi uczelniami przyszłości. Jak mówiła prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Opolskiej, warte podkreślenia jest to, że partnerstwo zawarły uczelnie z mniejszych miejscowości.
2024-07-02, 23:59

Zapaść ludnościowa coraz bardziej realna. Hanna Sterniuk-Mościcka w Radiu Opole o perspektywach demograficznych

Hanna Sterniuk-Mościcka: Zapaść ludnościowa coraz bardziej realna
Liczba ludności w Polsce w 2060 r. wyniesie 30,9 mln - podał Główny Urząd Statystyczny  w opracowaniu Rozwój regionalny Polski - raport analityczny. Na koniec 2023 r. liczba ludności w kraju wyniosła 37,635 mln. To oznacza, że w przeciągu 35 lat ubędzie 6,735 mln Polaków. Ale populacja Polski będzie nie tylko coraz mniej liczna - będzie także coraz starsza. W jakim stopniu te najczarniejsze prognozy dotyczą woj.opolskiego i jakie mogą mieć skutki społeczne? O to pytaliśmy kierowniczkę Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Hannę Sterniuk-Mościcką.
2024-07-02, 19:00

"Seniorów przybywa, więc robimy wszystko by utrzymać ich w dobrej kondycji". Ewa Pawlinów w Radio Opole o Korpusie Wsparcia Seniorów

Ewa Pawlinów: Seniorów przybywa, więc robimy wszystko by utrzymać ich w dobrej kondycji
Zapewnienie usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich seniorom od 60 roku życia i poprawa bezpieczeństwa poprzez opiekę zdalną to dwa filary programu Korpusu Wsparcia Seniorów. Jak mówiła w Radiu Opole dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego Ewa Pawlinów, wskutek procesów demograficznych liczba osób starszych wymagających opieki będzie rosła, także za sprawą wydłużania się średniej długości życia, konieczne więc jest wdrożenie nowych programów, które będą uzupełniały dotychczasowe.
Ważną rolę mogą w tym zakresie spełniać... sąsiedzi i to nie tylko ci najbliźsi!
1234567

Zobacz także

2024-07-11, godz. 19:01 O pracy na czarno i możliwych konsekwencjach w programie Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa PIP proponuje nowe sankcje dla pracodawców zatrudniających na czarno. Obok kar finansowych, proponuje się także środki takie jak zwrot państwowych funduszy… » więcej 2024-07-10, godz. 19:00 "Chodzi o pamięć, a nie o zemstę". Barłomiej Kostrzewa o obchodach rocznicy rzezi wołyńskiej w Niemodlinie - Bardzo wielu potomków osób, które po 1945 roku przeniosły się na ziemię niemodlińską ma te doświadczenia związane z Wołyniem, z kresami południowo-wschodnimi… » więcej 2024-07-09, godz. 14:46 "Na szczycie NATO nie będzie dzielenia, raczej szukanie jedności". Grzegorz Balawajder o szczycie w Waszyngtonie i sytuacji… - Wojna w krainie uświadomiła NATO m.in. że musi posiadać zdolność do produkcji wystarczającej ilości amunicji. Dlatego spodziewałbym się po spotkaniu… » więcej 2024-07-08, godz. 19:00 "Demoralizacja partii konserwatywnej". Stankomir Nicieja o przyczynach klęski torysów w Wielkiej Brytanii - Jest cały szereg czynników, które spowodowały przegraną Konserwatystów w wyborach parlamentarnych. Najważniejsza jest demoralizacja, która wyniknęła… » więcej 2024-07-05, godz. 19:00 "Odnalezienie się po zwoleniu na rynku pracy może być niemożliwe". Dariusz Brzęczek w Radiu Opole o zwalnianych p… - Ktoś może pomyśleć, że jak zwalnianych jest 450 pracowników a czeka na rynku 500 ofert pracy to nie ma problemu. Ale to tak nie działa, bo zwalniani pracownicy… » więcej 2024-07-04, godz. 19:00 Czy Europę czeka dezindustrializacja? Debata pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa (04.07) Czy droga energia i starzenie się ludności pozbawiają Europę konkurencyjności? Czy lekarstwem na te bolączki mogą być inwestycje w nowe technologie, w… » więcej 2024-07-03, godz. 23:59 "Mamy to szczęście, że Euroregion Pradziad od 27 lat funkcjonuje". Radosław Roszkowski o współpracy polsko-czeskiej… -Euroregion Pradziad ma spore osiągnięcia, ale nasze oczekiwania są wciąż rosnące. To ważne, by członkostwo Polski w Unii budować przez aktywność w… » więcej 2024-07-03, godz. 19:00 Aneta Kucińska-Landwojtowicz o celach przystąpienia Politechniki Opolskiej do międzynarodowej sieci uczelni wyższy… Politechnika Opolska dołączyła do sieci Uniwersytetów Europejskich. To międzynarodowe partnerstwa uczelni, które w założeniach mają być europejskimi… » więcej 2024-07-02, godz. 23:59 Zapaść ludnościowa coraz bardziej realna. Hanna Sterniuk-Mościcka w Radiu Opole o perspektywach demograficznych Liczba ludności w Polsce w 2060 r. wyniesie 30,9 mln - podał Główny Urząd Statystyczny  w opracowaniu Rozwój regionalny Polski - raport analityczny. Na… » więcej 2024-07-02, godz. 19:00 "Seniorów przybywa, więc robimy wszystko by utrzymać ich w dobrej kondycji". Ewa Pawlinów w Radio Opole o Korpusie… Zapewnienie usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich seniorom od 60 roku życia i poprawa bezpieczeństwa poprzez opiekę zdalną to dwa filary programu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »