Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Joanna Kardasińska: 60 lat misji narodowego Instytutu…
2022-06-22, 09:02 Autor:

Joanna Kardasińska: 60 lat misji narodowego Instytutu Dziedzictwa Narodowego łączy się z tym, czym nasza fundacja się zajmuje, czyli ochroną dziedzictwa materialnego jakim jest Zamek Niemodlin

Joanna Kardasińska: 60 lat misji narodowego Instytutu Dziedzictwa Narodowego łączy się z tym, czym nasza fundacja się zajmuje, czyli ochroną dziedzictwa materialnego jakim jest Zamek Niemodlin
Joanna Kardasińska z Zamku Niemodlin o:
- Współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa
- Dziedzictwie materialnym i niematerialnym
- I Opolskim Etnofestiwalu
- 60 lat misji narodowego Instytutu Dziedzictwa Narodowego łączy się z tym, czym nasza fundacja się zajmuje, czyli ochroną dziedzictwa materialnego jakim jest Zamek Niemodlin - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Joanna Kardasińska.

Z okazji jubileuszu Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Opolu będzie otwarta wystawa plenerowa. Odbędzie się także briefing prasowy dotyczący dziedzictwa narodowego, bo jak podkreślają organizatorzy Opolszczyzna jest województwem, które ma już 9 wpisów na listę niematerialnego dziedzictwa i jest to najwięcej w kraju.

Podczas dzisiejszych obchodów jubileuszowych Narodowego Instytutu Dziedzictwa przedstawicielka Zamku Niemodlin będzie zapraszać na I Opolski Etnofestiwal, przybliżający to niematerialne dziedzictwo naszego regionu wpisane na listę.

- To niezwykłe i przepiękne tradycje kultywowane do tej pory, a duży udział badawczy, a także w przygotowaniu i opiniowaniu wniosków ma Narodowy Instytut Dziedzictwa - mówiła Joanna Kardasińska.
Wszystkie tradycje z listy będą prezentowane na etnofestiwalu a są to min: wodzenie niedźwiedzia, babski comber, wzór opolski, skubanie pierza i oczywiście dywany kwietne z powiatu strzeleckiego, które zostały wpisane także na listę UNESCO.

Jeśli zaś chodzi o materialne dziedzictwo, to zamek w Niemodlinie stara się o statut pomnika historii.
- Stosowna dokumentacja została złożona, czekamy na opinię instytucji, jesteśmy cierpliwie - powiedziała. - To prestiż, bo pomniki historii muszą spełniać określone kryteria, ale to także większa możliwość ubiegania się o środki na rewitalizację obiektu.

Trwają prace remontowe i renowacyjne zamku i jak zapowiada gość Porannej Rozmowy Radia Opole w listopadzie będzie gotowy punktu obsługi turysty na przedzamczu.

- W tej części restauracyjnej nie zabraknie naszego kulinarnego dziedzictwa, czyli karpia niemodlińskiego i dziczyzny. Te dania lokalne będą serwowane - zapowiedziała.
Z Joanną Kardasińską rozmawia Aneta Skomorowska-Kobza (22.06.2022)

Zobacz także

2022-08-08, godz. 09:00 Piotr Mielec z OROT-u o kondycji polskiej i opolskiej turystyki Gościem Radia Opole był dziś Piotr Mielec, dyrektor biura Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Mówiliśmy o: - trudnościach w branży związanej… » więcej 2022-08-07, godz. 09:16 Piotr Bujak o rozpoczynających się pracach przy renowacji zabytkowych murów w Głogówku Gościem porannej rozmowy był Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, który opowiedział o rozpoczynających się pracach przy renowacji zabytkowych murów w Głogówku… » więcej 2022-08-05, godz. 09:14 Maksymilian Polis o bezpieczeństwie nad wodą i wakacyjnej działalności Forum Młodzieży Województwa Opolskiego Gościem porannej rozmowy był Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Województwa Opolskiego, który opowiedział o działaniach forum, w tym ostatni… » więcej 2022-08-05, godz. 08:58 Hubert Ibrom o pierwszym w powiecie strzeleckim klastrze energii, pierwszej spółdzielni energetycznej samorządowej w… Gościem Radia Opole był Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu. Rozmawialiśmy o: - pierwszym w powiecie strzeleckim klastrze energii, - pierwszej spółdzielni… » więcej 2022-08-04, godz. 09:44 Sebastian Szczurek o 14 emeryturze i bonie turystycznym Gościem Radia Opole był dziś Sebastian Szczurek, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu. Rozmawialiśmy o: - 14 emeryturze - bonie turystycznym -… » więcej 2022-08-03, godz. 09:24 Szymon Ogłaza o szansach na rewitalizację linii kolejowej Racibórz - Racławice Śląskie » więcej 2022-08-02, godz. 08:50 Maciej Kalski o spadającym bezrobociu w województwie opolskim i w kraju » więcej 2022-08-01, godz. 08:49 Sławomir Kłosowski o 78 rocznicy powstania warszawskiego, potrzebie zapisywania wspomnień powstańców i tym, że podważanie… Gościem Radia Opole był dziś Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski, a kiedyś także nauczyciel historii. Rozmawialiśmy o: - obchodach 78 rocznicy powstania… » więcej 2022-07-31, godz. 08:30 Lech Waloszczyk o zasadach IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla młodzieży "Moja Wizja Zero - Bezpieczeństwo, Zdrowie… Gościem Radia Opole w niedzielny poranek był Lech Waloszczyk, szef opolskiego oddziału KRUS, który opowiedział o zasadach IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu… » więcej 2022-07-30, godz. 08:30 Edyta Wenzel-Borkowska o ułatwionym dostępie do danych geodezyjnych i kartograficznych Gościem Radia Opole w sobotni poranek była Edyta Wenzel-Borkowska z Wydziału Geodezji i Kartografii w Starostwie Powiatowym w Opolu, która opowiedziała o… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »