Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-05, 10:01 Autor: Katarzyna Plewnia

Procesje konne - dawny zwyczaj wielkanocny wciąż kultywowany na Śląsku

Konna procesja w Żędowicach [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Konna procesja w Żędowicach [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Bogdan Jasiński [fot. Paula Hołubowicz]
Bogdan Jasiński [fot. Paula Hołubowicz]
Kiedy procesje konne organizowane w okresie świąt wielkanocnych ma szansę trafić do rejestru niematerialnego dziedzictwa kulturowego? O tym w rozmowie "W cztery oczy" mówił na antenie Radia Opole etnograf Bogdan Jasiński.
- Jeśli chodzi o przygotowania do wpisania procesji konnych do rejestru niematerialnego dziedzictwa kulturowego, to w tej chwili mamy już orzeczenia wszystkich grup, które ten zwyczaj kultywują i jesteśmy na etapie sporządzania wniosku - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Bogdan Jasiński, kustosz Muzeum Wsi Opolskiej. - Teraz trzeba opisać poszczególne wydarzenia w konkretnych miejscowościach, a jest ich trochę, zarówno w województwie opolskim, jak i śląskim - wyjaśniał gość Radia Opole. Wniosek będzie wspólny.

- W województwie śląskim tych miejscowości jest kilka, są one zgrupowane głównie w okolicach Raciborza, bo tam są Bieńkowice, Pietrowice Wielkie, Racibórz-Sudół czy Gliwice-Ostropa. Tu na Opolszczyźnie mamy Żędowice, Sternalice, Kolonię Biskupską - wyliczał Bogdan Jasiński.

Następnym krokiem będzie już przekazanie przygotowanej dokumentacji do Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

- Procesje konne to jeden z bardzo charakterystycznych zwyczajów wielkanocnych, jak wszystkie związany z przemianą, jaka w tym czasie zachodzi w przyrodzie - przejściem z zimy do wiosny. W Kościele katolickim to jest zmartwychwstanie, które znajduje też uzasadnienie w przedchrześcijańskich obrzędach, gdzie pojawia się szereg zabiegów magicznych o charakterze agrarnym. W przypadku procesji konnych są one połączone z elementami religijnymi - dodał etnograf.

- Te procesje konne polegają na tym, że w Niedzielę Wielkanocną lub Poniedziałek Wielkanocny gromadzi się grupa, dawniej wyłącznie mężczyzn - żonatych i kawalerów - dziś uczestniczą w tym także kobiety i po mszy świętej, bo ta zawsze procesję poprzedza, siadają na konie i ruszają w stronę pól.

- Jeden z jeźdźców, najczęściej najbardziej zasłużony gospodarz, może to być też sołtys wiezie ze sobą figurę Chrystusa Zmartwychwstałego, w niektórych miejscowościach jest krzyż, formują grupę i ruszają spod kościoła po wcześniejszym błogosławieństwie księdza i poświęceniu procesji w kierunku pól - mówił.

Jeźdźcy objeżdżają wszystkie pola należące do miejscowości. W Sternalicach procesja nazywana jest "Krzyżokami", natomiast w innych miejscowościach można spotkać nazwę "rajtowanie", nawiązującą do niemieckiego "Reiten", czyli "jeździć konno".
Bogdan Jasiński, kustosz Muzeum Wsi Opolskiej, cz. 1
Bogdan Jasiński, kustosz Muzeum Wsi Opolskiej, cz. 2

Wiadomości z regionu

2022-11-27, godz. 20:00 Zmiany w MZK. Od grudnia przyspieszone kursy i mniej autobusów do działek przy Częstochowskiej MZK wprowadza zmiany w kursowaniu miejskich autobusów w Opolu. Na wniosek pasażerów zmienią się godziny odjazdów na liniach 8, 9 i 13. - Od 1 grudnia przyspieszymy… » więcej 2022-11-27, godz. 19:45 Gminie się "upiekło". Namysłów nie zapłaci kary za wycinkę drzew Namysłów nie zapłaci potężnej kary za nieprzepisową wycinkę drzew. Tym razem w uniknięciu wydatku gminie pomógł czas i odrobina szczęścia. » więcej 2022-11-27, godz. 18:00 Połączyły ich kwietne dywany. Porozumienie Ujazdu z Uniejowem Opolska gmina Ujazd i Uniejów w województwie łódzkim podpisały umowę o partnerstwie. Obie gminy połączyła tradycja kwietnych dywanów układanych na uroczystość… » więcej 2022-11-27, godz. 17:00 W kościołach ruszyła sprzedaż wigilijnych świec. Można pomóc dzieciom z ubogich rodzin Od dziś (27.11) można kupować wigilijne świece Caritasu. Instytucja już po raz 29. pomaga w ten sposób potrzebującym dzieciom. » więcej 2022-11-27, godz. 16:10 Sposób na drogi prąd, czyli oświetlenie kroczące w Głuchołazach Oświetlenie kroczące zamontowano w Parku Zdrojowym w Głuchołazach. Inwestycja przyniesie gminie oszczędności, ponieważ zredukuje koszty energii elektrycznej… » więcej 2022-11-27, godz. 15:10 Jarmark na opolskim rynku nabiera kształtów. Za kilka dni otwarcie atrakcji Na opolskim rynku czuć już atmosferę zbliżających się świąt. W sercu miasta trwają przygotowania do uruchomienia jarmarku bożonarodzeniowego. » więcej 2022-11-27, godz. 14:35 Nowe miejsca w przedszkolach w gminie Komprachcice 5,5 miliona złotych będzie kosztowała rozbudowa dwóch przedszkoli w gminie Komprachcice. Rozbudowane zostaną placówki w Polskiej Nowej Wsi oraz Ochodzach… » więcej 2022-11-27, godz. 14:15 Zatrucie w ośrodku dla uchodźców. Dzieci czują się lepiej, część z nich opuściła szpital Poprawia się stan dzieci, które przebywały w głuchołaskim ośrodku wczasowym. Obecnie hospitalizowanych jest sześcioro z nich. » więcej 2022-11-27, godz. 13:00 Zamek Górny w Opolu świętuje swoje urodziny. Na odwiedzających czekają atrakcje Zamek Górny w Opolu zaprasza do wspólnego świętowania swoich urodzin. 4 lata temu atrakcja po raz pierwszy po rewitalizacji została udostępniona zwiedza… » więcej 2022-11-27, godz. 12:40 Młodzieżowi liderzy uczyli się, jak realizować inicjatywy lokalne w swoich miejscowościach Ekologiczny mural, kino plenerowe czy festiwal kolorów - to tylko kilka z wielu inicjatyw zrealizowanych przez młodzieżowych liderów w opolskich gminach. Zakończył… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »