Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-05, 10:01 Autor: Katarzyna Plewnia

Procesje konne - dawny zwyczaj wielkanocny wciąż kultywowany na Śląsku

Konna procesja w Żędowicach [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Konna procesja w Żędowicach [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Bogdan Jasiński [fot. Paula Hołubowicz]
Bogdan Jasiński [fot. Paula Hołubowicz]
Kiedy procesje konne organizowane w okresie świąt wielkanocnych ma szansę trafić do rejestru niematerialnego dziedzictwa kulturowego? O tym w rozmowie "W cztery oczy" mówił na antenie Radia Opole etnograf Bogdan Jasiński.
- Jeśli chodzi o przygotowania do wpisania procesji konnych do rejestru niematerialnego dziedzictwa kulturowego, to w tej chwili mamy już orzeczenia wszystkich grup, które ten zwyczaj kultywują i jesteśmy na etapie sporządzania wniosku - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Bogdan Jasiński, kustosz Muzeum Wsi Opolskiej. - Teraz trzeba opisać poszczególne wydarzenia w konkretnych miejscowościach, a jest ich trochę, zarówno w województwie opolskim, jak i śląskim - wyjaśniał gość Radia Opole. Wniosek będzie wspólny.

- W województwie śląskim tych miejscowości jest kilka, są one zgrupowane głównie w okolicach Raciborza, bo tam są Bieńkowice, Pietrowice Wielkie, Racibórz-Sudół czy Gliwice-Ostropa. Tu na Opolszczyźnie mamy Żędowice, Sternalice, Kolonię Biskupską - wyliczał Bogdan Jasiński.

Następnym krokiem będzie już przekazanie przygotowanej dokumentacji do Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

- Procesje konne to jeden z bardzo charakterystycznych zwyczajów wielkanocnych, jak wszystkie związany z przemianą, jaka w tym czasie zachodzi w przyrodzie - przejściem z zimy do wiosny. W Kościele katolickim to jest zmartwychwstanie, które znajduje też uzasadnienie w przedchrześcijańskich obrzędach, gdzie pojawia się szereg zabiegów magicznych o charakterze agrarnym. W przypadku procesji konnych są one połączone z elementami religijnymi - dodał etnograf.

- Te procesje konne polegają na tym, że w Niedzielę Wielkanocną lub Poniedziałek Wielkanocny gromadzi się grupa, dawniej wyłącznie mężczyzn - żonatych i kawalerów - dziś uczestniczą w tym także kobiety i po mszy świętej, bo ta zawsze procesję poprzedza, siadają na konie i ruszają w stronę pól.

- Jeden z jeźdźców, najczęściej najbardziej zasłużony gospodarz, może to być też sołtys wiezie ze sobą figurę Chrystusa Zmartwychwstałego, w niektórych miejscowościach jest krzyż, formują grupę i ruszają spod kościoła po wcześniejszym błogosławieństwie księdza i poświęceniu procesji w kierunku pól - mówił.

Jeźdźcy objeżdżają wszystkie pola należące do miejscowości. W Sternalicach procesja nazywana jest "Krzyżokami", natomiast w innych miejscowościach można spotkać nazwę "rajtowanie", nawiązującą do niemieckiego "Reiten", czyli "jeździć konno".
Bogdan Jasiński, kustosz Muzeum Wsi Opolskiej, cz. 1
Bogdan Jasiński, kustosz Muzeum Wsi Opolskiej, cz. 2

Wiadomości z regionu

2024-04-21, godz. 15:05 Miss Tiffani od Lalanki najpiękniejszym czworonogiem pierwszego dnia wystawy psów w Mosznej Miss Tiffani od Lalanki zdobywczynią tytułu Best in Show podczas sobotniej Krajowej Wystawy Psów Rasowych w Mosznej. Dziś (21.04) drugi dzień zawodów i wybór… » więcej 2024-04-21, godz. 14:08 Masz w domu zwierzęta? Szukaj kwiatów, które są dla nich bezpieczne Kilkaset gatunków kwiatów można znaleźć na Festiwalu Roślin w Toyota Park w Opolu. Monstery, kaktusy, filodendrony czy kalatee - to tylko niektóre z gatunków… » więcej 2024-04-21, godz. 14:06 "Robimy to dla wszystkich". Akcja sprzątania ogrodu w centrum miasta Powstanie ogródka społecznego - taki cel postawili przed sobą przedstawiciele Fundacji HumanDoc, którzy zaprosili mieszkańców do sprzątania terenu znajdującego… » więcej 2024-04-21, godz. 14:04 Frekwencja wyborcza w regionie. KBW podało dane 11,92% - to średnia frekwencja wyborcza zanotowania o godzinie 12:00 w drugiej turze wyborów na terenie województwa opolskiego - podaje Delegatura Krajowego… » więcej 2024-04-21, godz. 14:00 Dogrywka wyborcza w toku. Głosują m.in. mieszkańcy Tarnowa Opolskiego [ZDJĘCIA] Trwa druga tura wyborów samorządowych. W 23 gminach województwa opolskiego wyborcy ponownie wybrali się do urn, aby zagłosować na wójta, burmistrza czy… » więcej 2024-04-21, godz. 13:57 Od poniedziałku kolejne zmiany w organizacji ruchu w związku z budową ronda w Zimnicach Małych na DK45 Wraz z nowym tygodniem będzie obowiązywać kolejna zmiana organizacji ruchu w związku z budową ronda w Zimnicach Małych na DK 45. Jak informuje Generalna… » więcej 2024-04-21, godz. 12:38 Spokojna niedziela wyborcza. Policja nie musiała do tej pory interweniować Druga tura wyborów samorządowych na Opolszczyźnie przebiega bardzo spokojnie - informuje opolska policja. Opolscy policjanci od wczesnych godzin porannych czuwają… » więcej 2024-04-21, godz. 11:50 Kierujący próbował uniknąć zderzenia z sarną, doszło do dachowania Mamy utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 414 w Smolarni. Przed 11:00 dachował tam samochód osobowy. » więcej 2024-04-21, godz. 11:02 Nasięźrzał w Stobrawskim Parku Krajobrazowym jest bezpieczny. Zadbali o to pracownicy Przebudowa jednej z dróg na terenie Stobrawskiego Paku Krajobrazowego zagrażała roślinom. Pracownicy jednostki musieli przesadzić ponad 300 nasięźrzałów… » więcej 2024-04-21, godz. 08:40 Ruszyła wyborcza dogrywka. Wszystkie lokale w regionie otwarto o godzinie 07:00 Rozpoczęło się głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych. - Nie ma informacji, by były jakieś zakłócenia - przekazał Radiu Opole Rafał Tkacz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »