Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Szymon Ogłaza o tym, że Polacy uczą się j. polskiego…
2022-02-01, 09:16 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Szymon Ogłaza o tym, że Polacy uczą się j. polskiego w Niemczech, o kongresie programowym Platformy Obywatelskiej, dotacjach na szkolenia i programie Kolej+

Szymon Ogłaza o tym, że Polacy uczą się j. polskiego w Niemczech, o kongresie programowym Platformy Obywatelskiej, dotacjach na szkolenia i programie Kolej+
- Dzieci polskie, które chcą się uczyć języka polskiego na terenie Republiki Federalnej Niemiec, których rodzice tam wyjechali, a nie urodzili się, bo tam przecież nie ma mniejszości polskiej tylko Polonia, mogą się uczyć języka polskiego - powiedział Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w regionie.
Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi posła Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego, który wczoraj (31.01) na antenie Radia Opole powiedział: "Dzieci w Niemczech w końcu będą mogły uczyć się języka polskiego bo są dzisiaj dyskryminowane", a mówił to w kontekście przeznaczenia 30 mln złotych na naukę języka polskiego za granicą.
Gość Radia Opole, Szymon Ogłaza podkreślił, że ci, którzy chcą uczyć się j. polskiego w Niemczech robią to za pieniądze publiczne niemieckie.

- Niedawno, nasi senatorowie Beniamin Godyla, i Marek Borowski, na polecenie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego sprawdzali to w terenie. Po prostu pojechali do Niemiec i badali tę sprawę i wnioski są jednoznaczne, że można - podkreślił wiceprzewodniczący PO w regionie.

Odniósł się także do słów posła Kowalskiego, który powiedział,: Odsuniemy TSKN po 20 latach od władzy, tych skompromitowanych partyjniaków TSKN-u, którzy fatalnie rządzą województwem, zrobię wszystko, żeby Mniejszość Niemiecka straciła władzę".

- Powodzenia - dopowiedział wicemarszałek województwa Szymon Ogłaza.
-To nie jest tak, że "my odsuniemy" no chyba, że Pan Janusz Kowalski ma zamiar w sposób niedemokratyczny odsuwać kogokolwiek od władzy, np. zdelegalizować coś. W sposób demokratyczny, jak pokazały wybory w kolejnych latach od 1998 roku jakoś się to nie udało - dodał.

Rozmawialiśmy także o sobotniej konwencji programowej Platformy Obywatelskiej. Padły tam zapowiedzi utworzenia mi. Urzędu Naczelnego Inspektora ds. walki z epidemiami, a w miastach Ochotniczej Straży Ratunkowej.

- Epidemie będą się zdarzały. Warto stworzyć odrębną instytucję, która będzie się zajmowała takimi kwestiami. Sanepid zajmuje się dziesiątkami różnych rzeczy jak na przykład kontrolą punktów gastronomicznych czy żłobków, wydaje opinie. Tych działań ma mnóstwo i nie był przygotowany, nawet kadrowo, do pandemii. Ludzie, chwała im za to i chylę czoła, pracowali 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu - mówił gość Radia Opole. Odrębna instytucja, która będzie monitorowała i ostrzegała i w sposób obiektywny przedstawi działania, aby zminimalizować skutki różnego rodzaju epidemii jest potrzebna.

Ochotnicza Straż ratunkowa ma z kolei zinstytucjonalizować działania różnych grup wolontariuszy niosących pomoc, dać im systemowe wsparcie od państwa.

W internetowej części rozmowy wicemarszałek województwa mówił o dotacjach na szkolenia i podnoszenie kwalifikacji, które można pozyskać w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, oraz o tym, co dzieje się z projektem przywrócenia linii kolejowej Racibórz - Głubczyce - Racławice Śląskie.

Samorządy czekają na pomoc rządową, bo muszą mieć wkład własny, aby projekt został zrealizowany z programu Kolej+.

- Czas upływa, na przełomie maja i kwietnia mają być rozstrzygnięcia. Jeżeli zostanie wyłoniony nasz projekt do realizacji Polskie Linie Kolejowe powiedzą: województwo opolskie proszę podpisać z nami umowę i pokazać, że macie zabezpieczone 15% wkładu własnego. Jeżeli nie dostaniemy promesy z rządu, że mamy te 15 %, będziemy musieli zrezygnować z tego projektu

Zobacz także

2024-11-21, godz. 09:57 Aleksandra Drescher: zawieszamy kontrole WFOŚ na terenach dotkniętych powodzią Jak przekazał w PRRO prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Opolu Aleksandra Drescher. Fundusz zdecydował się zawiesić na terenach dotkniętych… » więcej 2024-11-20, godz. 09:49 "Prace cały czas trwają, aby nikogo nie zatopiło". Daniel Palimąka o usuwaniu skutków powodzi na rzekach - Musimy przygotowywać się na kataklizmy, które będą nas ciągle zaskakiwać. W tym sensie, że będą być może mocniejsze, być może większe. I takie… » więcej 2024-11-18, godz. 16:38 "Ponad 1200 gospodarstw, które ucierpiały". Łukasz Smolarczyk o pomocy dla rolników po powodzi - Do 15 rolnicy mogli składać wnioski za zalaną produkcję w toku i teraz Agencja bardzo szybko te wnioski weryfikuje i bardzo szybko przystąpi do wypłaty… » więcej 2024-11-18, godz. 08:51 Paweł Szymkowicz: brakuje rąk do pracy przy opracowywaniu wniosków o pomoc popowodziową -Problemów finansowych faktycznie nie ma, bo jeśli Ośrodek Pomocy Społecznej składa zapotrzebowanie na wydane decyzje, to te środki pojawiają się czasami… » więcej 2024-11-15, godz. 09:10 "Ministerstwo Infrastruktury widzi potrzebę". Antoni Konopka o powrocie planów budowy trzech zbiorników retencyjnych… Dyrektor generalny Lasów Państwowych wydał zarządzenie, "które zobowiązuje nadleśnictwa w całej Polsce do regularnego informowania samorządów o swojej… » więcej 2024-11-14, godz. 08:46 "Mamy bogatą ofertę polityczną". Tadeusz Jarmuziewicz o braku jednego kandydata koalicji w wyborach prezydenckich - Proszę zobaczyć, że raczej chłopcy trzymają lejce krótko i nie ma tam jakichś scen gorszących albo jakichś takich historii, żeby trzeba się po wyborach… » więcej 2024-11-13, godz. 08:45 "Niedosyt". Arkadiusz Wiśniewski o zapowiedzianym w nowej ustawie zwiększeniu dochodów samorządów - Do samorządu Opola trafi rok do roku, jak policzyliśmy, 30 parę milionów złotych więcej. To jest kwota, która z jednej strony cieszy, bo to zawsze więcej… » więcej 2024-11-12, godz. 08:54 "To grozi wznowieniem konfliktu za parę lat". Marcin Ociepa o pomysłach "zamrożenia" konfliktu w Ukrainie - Rosja funkcjonuje od pewnego czasu w trybie gospodarki wojennej. I tylko dlatego może robić rzecz niezwykle groźną, to znaczy prowadzić równolegle wojnę… » więcej 2024-11-08, godz. 08:49 "Setki tysięcy, jeśli nie miliony". Zbigniew Kubalańca o stratach branży turystycznej w regionie w związku z powo… O tym jak pomóc przedsiębiorcom z branży turystycznej, którzy ucierpieli w trakcie powodzi rozmawialiśmy w Porannej Rozmowie Radia Opole z wicemarszałkiem… » więcej 2024-11-07, godz. 08:51 "Wszystkie ręce na pokład". Wojewoda Monika Jurek o wypłatach pomocy finansowej dla powodzian Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole była wojewoda opolska Monika Jurek, którą pytaliśmy o to, kiedy będzie można powiedzieć, że wszyscy, którzy potrzebowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »