Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'To były inne czasy, taka była wizja KZN-u' - Bogdan…
2024-07-17, 08:59 Autor: Daniel Klimczak

"To były inne czasy, taka była wizja KZN-u" - Bogdan Wyczałkowski o kontrowersyjnych wydatkach SIM Opolskie oraz o przyszłości budownictwa społecznego

"To były inne czasy, taka była wizja KZN-u" - Bogdan Wyczałkowski o kontrowersyjnych wydatkach SIM Opolskie oraz o przyszłości budownictwa społecznego
- Początkowe plany są nie do końca aktualne, bo tych mieszkań będzie więcej - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole prezes SIM Opolskie Bogdan Wyczałkowski. Początkowo spółka zamierzała wybudować około 1200 lokali w 12 gminach. Obecnie trwa budowa 65 z nich, stad naszego rozmówcę zapytaliśmy o szanse na powstanie kolejnych, a także ceny ich budowy, które - jak się okazało - niekoniecznie bywają o wiele niższe niż te realizowane przez prywatne podmioty.
Tak jest między innymi w Oleśnie, gdzie średni koszt jednego mieszkania budowanego przez SIM wyniesie ponad pół miliona złotych. Jak usłyszeliśmy, to efekt panujących na rynku realiów.

- My zorganizowaliśmy przetarg. W przetargu uczestniczyło 5 firm i najtańsza została wybrana [...] Prawda jest taka, ze na rynku są takie ceny - tłumaczył prezes Wyczałkowski.

Jak jednak dodawał, tego typu model budownictwa ma co najmniej kilka zalet nad systemem komercyjnym.

- My oddajemy nie w stanie deweloperskim, tylko w stanie "pod klucz", więc wystarczy tylko kupić szafę, telewizor i się wprowadzać - wskazywał.

Według wyliczeń, miesięczny koszt za mieszkanie w Oleśnie ma wynieść najemców 24 złote za metr kwadratowy. Dodatkowo zainteresowani będą musieli wpłacić 20 procent kosztu budowy. Przy około 50 metrach kwadratowych daje to około 100 tysięcy złotych, dlatego zapytaliśmy, czy w takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem nie okaże się zakup tańszego lokalu na warunkach komercyjnych.

Jak wskazywał nasz rozmówca, obecnie trudno jest uzyskać zdolność kredytową, dlatego taki model będzie dla wielu osób atrakcyjny. Ponadto aż 80 procent ponoszonych przez najemców kosztów pokrywa koszt zakupu mieszkania.

Naszego gościa zapytaliśmy też o nadmierne wydatki, które kierowanej przez naszego gościa spółce zarzuca między innymi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Jak wskazywał samorządowiec, tylko w ubiegłym roku miano wydać 45 tysięcy złotych na hotele, 25 a catering 25 a na reklamę - 250 tysięcy złotych. Zdaniem prezesa Wyczałkowskiego, wydatki na promocję były w pełni uzasadnione, bo często mieszkańcy poszczególnych gmin nie wiedzą, na czym polega ta idea i że mogą ubiegać się o lokal z pominięciem banków.

- Proszę zapytać zwykłego mieszkańca co to jest SIM. Każdemu się kojarzy z kartą.

Z kolei wydatki związane z noclegami miały nie być decyzją władz spółki.

- 90 procent z tego przeszło przez Krajowy Zasów Nieruchomości. Oni organizowali imprezy. Myśmy na nie jeździli, a potem dostawaliśmy faktury. Byliśmy w Karpaczu, z Zakopanem, w Mazowieckiem w SIM-ie, w Płocku, w Warszawie parę razy - wskazywał.
Zapytany, czy to rzeczywiście niezbędne wydatki - zwłaszcza gdy do dziś spółka zaczęła budowę zaledwie 65 mieszkań, Bogdan Wyczałkowski wskazywał, że właściwym adresatem tego pytania jest KZN.

- Prezes spółki nie może powiedzieć "nie zgadzamy się na wydanie takich pieniędzy, uważamy że to jest nieracjonalne, niepotrzebne, nie jedziemy"? - dopytywaliśmy
- To były inne czasy. Poprzedni prezes KZN-u miał inną wizję i myśmy się na nią zgadzali. Teraz jest inna wizja innego prezesa - usłyszeliśmy w odpowiedzi.
- Z tego co pan teraz mówi wynika, że pan jako prezes tak naprawdę niewiele miał do powiedzenia. Ktoś kazał i musiał pan to zrobić - dopytywaliśmy.
- Tak było. W każdym SIM-ie tak jest - wskazywał nasz gość.

W trakcie rozmowy poruszyliśmy też wątek wydatków na firmowe samochody. Nie zabrakło tez pytań o przyszłość SIM-ów po zmianie rządu.

Zobacz także

2024-11-22, godz. 08:50 Maciej Kalski: mimo powodzi stabilizacja na rynku pracy - Powódź jeszcze w statystyce nie odbiła się, nie widzimy znaczących rejestracji w Urzędzie Pracy, chociażby w Nysie, w Głubczycach czy w Prudniku. Natomiast… » więcej 2024-11-21, godz. 09:57 Aleksandra Drescher: zawieszamy kontrole WFOŚ na terenach dotkniętych powodzią Jak przekazał w PRRO prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Opolu Aleksandra Drescher. Fundusz zdecydował się zawiesić na terenach dotkniętych… » więcej 2024-11-20, godz. 09:49 "Prace cały czas trwają, aby nikogo nie zatopiło". Daniel Palimąka o usuwaniu skutków powodzi na rzekach - Musimy przygotowywać się na kataklizmy, które będą nas ciągle zaskakiwać. W tym sensie, że będą być może mocniejsze, być może większe. I takie… » więcej 2024-11-18, godz. 16:38 "Ponad 1200 gospodarstw, które ucierpiały". Łukasz Smolarczyk o pomocy dla rolników po powodzi - Do 15 rolnicy mogli składać wnioski za zalaną produkcję w toku i teraz Agencja bardzo szybko te wnioski weryfikuje i bardzo szybko przystąpi do wypłaty… » więcej 2024-11-18, godz. 08:51 Paweł Szymkowicz: brakuje rąk do pracy przy opracowywaniu wniosków o pomoc popowodziową - Problemów finansowych faktycznie nie ma, bo jeśli Ośrodek Pomocy Społecznej składa zapotrzebowanie na wydane decyzje, to te środki pojawiają się czasami… » więcej 2024-11-15, godz. 09:10 "Ministerstwo Infrastruktury widzi potrzebę". Antoni Konopka o powrocie planów budowy trzech zbiorników retencyjnych… Dyrektor generalny Lasów Państwowych wydał zarządzenie, "które zobowiązuje nadleśnictwa w całej Polsce do regularnego informowania samorządów o swojej… » więcej 2024-11-14, godz. 08:46 "Mamy bogatą ofertę polityczną". Tadeusz Jarmuziewicz o braku jednego kandydata koalicji w wyborach prezydenckich - Proszę zobaczyć, że raczej chłopcy trzymają lejce krótko i nie ma tam jakichś scen gorszących albo jakichś takich historii, żeby trzeba się po wyborach… » więcej 2024-11-13, godz. 08:45 "Niedosyt". Arkadiusz Wiśniewski o zapowiedzianym w nowej ustawie zwiększeniu dochodów samorządów - Do samorządu Opola trafi rok do roku, jak policzyliśmy, 30 parę milionów złotych więcej. To jest kwota, która z jednej strony cieszy, bo to zawsze więcej… » więcej 2024-11-12, godz. 08:54 "To grozi wznowieniem konfliktu za parę lat". Marcin Ociepa o pomysłach "zamrożenia" konfliktu w Ukrainie - Rosja funkcjonuje od pewnego czasu w trybie gospodarki wojennej. I tylko dlatego może robić rzecz niezwykle groźną, to znaczy prowadzić równolegle wojnę… » więcej 2024-11-08, godz. 08:49 "Setki tysięcy, jeśli nie miliony". Zbigniew Kubalańca o stratach branży turystycznej w regionie w związku z powo… O tym jak pomóc przedsiębiorcom z branży turystycznej, którzy ucierpieli w trakcie powodzi rozmawialiśmy w Porannej Rozmowie Radia Opole z wicemarszałkiem… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »