Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-10-12, 07:40 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Triumf sztuki na przekór wirusowi: za nami pierwszy koncert X Dobrodzień Classic Festival! [ZDJĘCIA]

Koncert muzyki niemieckiej w Muzeum Diecezjalnym [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert muzyki niemieckiej w Muzeum Diecezjalnym [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Dzieła nawiązujące do kultury niemieckiej, ale także ukazujące powiązana i spójność kultury różnych krajów Europy, zabrzmiały w niedzielny (11.10) wieczór w Muzeum Diecezjalnym w Opolu, a jednocześnie w trakcie transmisji wideo na Facebooku, na profilu opolskiej Mniejszości Niemieckiej. Dodajmy, że niedzielny koncert nie tylko otworzył X Dobrodzień Classic Festival (czyli jedyny na Opolszczyźnie festiwal, skoncentrowany wyłącznie na klasycznej muzyce wokalnej), ale stanowił także jedno z tradycyjnych wydarzeń towarzyszących trwającym od początku miesiąca 17. Dniom Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.
Obok pomysłodawcy koncertu, pochodzącego z Dobrodzienia śpiewaka Piotra Lempy, wystąpiła także mezzosopranistka Magdalena Kulig, a śpiewakom towarzyszył pianista Thomas Cornelius, który jest również kompozytorem. Warto zaznaczyć, że podczas koncertu zabrzmiały nie tylko pieśni napisane przez artystę, ale także jego autorskie kompozycje oparte na tematach z twórczości Ludwiga van Beethovena i Franza Schuberta.

- Bardzo się cieszę i dziękuję Piotrowi Lempie za zaproszenie - mówi Magdalena Kulig. - Jego program, jego wskazania były na muzykę niemiecką i na kulturę niemiecką, stąd też wybraliśmy różne warianty poezji, która była użyta przez różnych kompozytorów.

- Oczywiście, że wracam tutaj zawsze z rozrzewnieniem, zawsze z dużą dozą tęsknoty - przyznaje Piotr Lempa. - Tym bardziej w tych warunkach, w których jesteśmy dzisiaj, mówię o wirusie. To, że nam się udało zrobić koncert, że ludzie przyszli na niego, że na Facebooku, tak jak się dowiedzieliśmy przed momentem, oglądało nas prawie tysiąc osób, więc to jest bardzo duży sukces!

Więcej na temat tego wydarzenia, któremu patronowało Radio Opole, ale także o emocjach, jakie wywołują wśród artystów decyzje polityków w związku z trwającą pandemią w środowej audycji "Klasyka wieczorową porą".
Magdalena Kulig, Piotr Lempa

Zobacz także

2019-11-12, godz. 07:30, Kultura i rozrywka Filharmonia: perły polskiej literatury muzycznej zabrzmiały w dniu Narodowego Święta Niepodległości Dwugodzinna uczta muzyczna kilkukrotnie przerywana oklaskami i owacje na stojąco - tak świętowano 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w Filharmonii Opolskiej. » więcej 2019-11-09, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Klasyka da się lubić? Mieszkańcy gminy Gogolin wkrótce przekonają się, czy to prawda 'Spotkanie z muzyką klasyczną' czyli niewielki cykl koncertów (09.11, 10.11 i 17.11) szykuje się dla mieszkańców gminy Gogolin. Organistka Julianna Petzuch oraz śpiewak Oskar Koziołek Goetz, czyli muzycy pochodzący z Opolszczyzny… » więcej 2019-11-08, godz. 20:20, Kultura i rozrywka Koncert "uOdro nasza, uOdro" w Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA, FILM] 'Pieśni znad Odry' - taki koncert zorganizowano dziś (8.11) w Studiu M im. SBB Radia Opole. Wystąpił grający muzykę etniczną zespół Grzegorz Płonka Trio. Publiczność usłyszała pieśni ze zbioru etnografa, muzykologa i folklorysty… » więcej 2019-11-08, godz. 17:00, Kultura i rozrywka W Krapkowicach możesz muzycznie świętować niepodległość Do świętowania w rytm muzyki zaprasza Krapkowicki Dom Kultury. W najbliższy weekend przygotowano dwa darmowe koncerty. Pierwszy z nich odbędzie się w niedzielę, 10 listopada. » więcej 2019-11-08, godz. 10:21, Kultura i rozrywka Standing ovation dla kreacji filmowej ścieżki dźwiękowej Karola Mossakowskiego! Artysta wystąpił w czwartkowy (07.11) wieczór w Filharmonii Opolskiej, realizując organowe improwizacje do niemego filmu 'Rozkosze gościnności'. Publiczność entuzjastycznie przyjęła nie tylko samą projekcję tej amerykańskiej komedii… » więcej
128129130131132133134
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »