Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-10-05, 14:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

V Festiwal Mikołaja z Koźla przeszedł do historii!

Finał V Festiwalu Mikołaja z Koźla [fot. Dagmara Kowalska]
Finał V Festiwalu Mikołaja z Koźla [fot. Dagmara Kowalska]
Finał V Festiwalu Mikołaja z Koźla [fot. Dagmara Kowalska]
Finał V Festiwalu Mikołaja z Koźla [fot. Dagmara Kowalska]
Zespół wokalny Jerycho wsparty przez instrumentalistów z litewskiego Morgaine zaprezentował się w programie "Bogarodzica", zamykającym V Festiwal Mikołaja z Koźla. Tegoroczny festiwal (2-4.10), choć ze względów bezpieczeństwa pozbawiony części turniejowej i jarmarku średniowiecznego, a także skromniejszy w liczbie koncertów oraz miejsc dostępnych dla publiczności, cieszył się sporym zainteresowaniem słuchaczy. Jak wyjaśnia pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu, pochodzący z Kędzierzyna-Koźla muzykolog Wojciech Wójcicki, chociaż jednym z głównych impulsów do stworzenia festiwalu była chęć prezentowania zabytków muzyki średniowiecznej pochodzących z osobistych notatek Mikołaja z Koźla, sama formuła festiwalu nie musi się ograniczać wyłącznie do tzw. muzyki dawnej.
- Oscylujemy cały czas wokół tych samych utworów - mówi Wojciech Wójcicki. - Oczywiście przedstawiamy również inne wykonania, bo tak jak "Wir glauben all an einen Gott" trafiło do Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Pachelbela i wielu, wielu innych kompozytorów, tak my też pokazujemy ten incipit, te melodie w różnych epokach. Natomiast czy będziemy robić to w przyszłości z innymi utworami? Być może, bo dzisiaj stan wiedzy, techniki i możliwości jest zupełnie inny, w związku z tym wszystko przed nami. Może formuła Festiwalu Mikołaja z Koźla zmieni się jeszcze kilkukrotnie, dlatego że dzisiaj znacznie wykraczamy poza ramy narzucone przy pierwszej edycji, a mianowicie festiwalu muzyki dawnej.

Wójcicki dodaje także, że wprawdzie już od dawna ma pomysły na kolejne edycje festiwalu i wciąż pojawiają się nowe koncepcje, to jednak plany kolejnego wydarzenia poznamy dopiero w przyszłym roku. Tym bardziej, że aktualnie nie wiadomo jak potoczą się dalsze losy walki z pandemią i jakie będą tego następstwa dla kultury. Więcej na temat zakończonego właśnie V Festiwalu Mikołaja z Koźla w środowej audycji "Klasyka wieczorową porą".
Wojciech Wójcicki

Zobacz także

2019-07-04, godz. 14:00, Kultura i rozrywka Open'er Festiwal rozpoczęty. Opolanie także na festiwalu, w tym reporter Radia Opole Pierwszy dzień Open’er Festival w Gdyni za nami. Dominowała muzyka taneczna, hip-hop i rock. Tegoroczny będzie obfitował w różnego rodzaju gatunki muzyczne. Organizatorzy stawiają na nowe gwiazdy, które zdobyły już popularność… » więcej 2019-07-01, godz. 20:47, Kultura i rozrywka Do soboty Nysa będzie stolicą big-bandu. Ruszyła XX edycja muzycznych warsztatów W Nysie ruszył wakacyjny kurs big-bandów. Uczestnicy, aż do soboty będą doskonalić swoje umiejętności pod okiem między innymi Piotra Wojtasika, Dominika Gawrońskiego czy Grzegorza Nagórskiego. » więcej 2019-06-25, godz. 18:00, Kultura i rozrywka Muzyczne wakacje w stolicy regionu! Poznaj ofertę Muzeum Polskiej Piosenki Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu przygotowało ofertę wakacyjną dla przedszkolaków, dzieci w wieku szkolnym i młodzieży do lat 14. W programie m.in. wakacyjny peron do edukacyjnego studia nagrań i muzyczne zagadki, dzięki którym poznają… » więcej 2019-06-23, godz. 12:00, Kultura i rozrywka Muzyka klasyczna zabrzmi przy leśnej kaplicy W niedzielę 23 czerwca, przy leśnej kaplicy tzw. Magdalence, nieopodal Goszyc w gminie Bierawa, odbędzie się niezwykły koncert. » więcej 2019-06-22, godz. 23:07, Patronaty - polecamy „Zbiesione…” – słuchowisko Radia Opole tylko dla ludzi o mocnych nerwach! „Zbiesione - dziadowski poemat ślężański o strasznych wiedźmach, czarach i opętaniach” to słuchowisko Radia Opole w reżyserii Marzeny Mielcarek. Pierwsza część poematu przenosi odbiorcę do XVII wieku, w czasy, kiedy nasiliły… » więcej
147148149150151152153
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »