Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-04-23, 19:38 Autor: Agnieszka Lubczańska

Badacz dziejów Polski, Śląska i Niemiec w XIX i XX w. prof. Ryszard Kaczmarek gościem WBP

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu [zdj. Agnieszka Stefaniak]
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu [zdj. Agnieszka Stefaniak]
Już wkrótce w Galerii WuBePe przy ul. Piastowskiej 20 w Opolu będzie można obejrzeć wystawę "Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku”. Wernisaż miał się odbyć w najbliższy poniedziałek (26.04), ale ze względu na przedłużenie obostrzeń w związku z trwającą pandemią, obejrzenie ekspozycji będzie możliwe dopiero po otwarciu galerii, o czym poinformujemy. Nie odwołane za to zostało spotkanie z prof. Ryszardem Kaczmarkiem - badaczem dziejów Polski, Śląska i Niemiec w XIX i XX w., które odbędzie się on-line i będzie transmitowane na Facebooku WBP. Początek o godz. 17:00.

Prof. Ryszard Kaczmarek jest pracownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego oraz Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach. To autor licznych publikacji naukowych oraz książek, m.in. „Polacy w armii kajzera”, „Polacy w Wehrmachcie” oraz „Powstania Śląskie. 1919-1920-1921”.

Spotkanie poprowadzi prof. Piotr Pałys, który też był gościem audycji Trendy i owędy - rozmowa jest do posłuchania w zakładce audycji.

Posłuchaj rozmowy z prof. Piotrem Pałysem.

Spotkanie z profesorem miało towarzyszyć otwarciu wystawy "Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku”. O nowym terminie wernisażu, poinformujemy wkrótce, ale już możemy zdradzić, że ekspozycja przybliży historię Śląska od początku ubiegłego wieku do zakończenia sporu o Śląsk wraz z wyeksponowanymi wydarzeniami 1921 roku, na tle najważniejszych zmian cywilizacyjnych oraz postępu technologicznego regionu. Prezentuje zbiory Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu takie jak: przedwojenne mapy, książki, czasopisma, pocztówki oraz fotografie. Wystawa wpisuje się w obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

Organizatorem wydarzeń jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki. Radio Opole jest patronem medialnym przedsięwzięć.
Badacz dziejów Polski, Śląska i Niemiec w XIX i XX w. prof. Ryszard Kaczmarek gościem WBP

Zobacz także

2021-06-07, godz. 17:03, Patronaty - polecamy II Kozłowicki Cross wystartuje już w sobotę Trudne podbiegi, ostre zbiegi, piękny las - taka 6-kilometrowa trasa czeka na uczestników crossu i marszu, które wystartują w najbliższą sobotę (12.06) w Kozłowicach. Start pierwszego zawodnika w samo południe, Siwe Osiedle 8, gmina… » więcej 2021-06-07, godz. 15:28, Patronaty - polecamy 5. Festiwal Książki w Opolu od piątku do niedzieli. Zobacz program! Plac Wolności w Opolu zamieni się już wkrótce w tętniące życiem miasteczko literackie. Wszystko za sprawą 5. Festiwalu Książki Opole 2021. Wydarzenie rozpocznie się w najbliższy piątek (11.06) i potrwa do niedzieli (13.06). Każdy… » więcej 2021-06-07, godz. 14:22, Patronaty - polecamy Koncerty muzyki organowej i kameralnej w Kluczborku „Wyjątkowi artyści, wspaniała muzyka, niesamowita atmosfera” - tak Kluczborskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej rekomendują ich organizatorzy. Wydarzenie odbędzie się po raz 36. Od czerwca do listopada usłyszymy w jego ramach… » więcej 2021-06-07, godz. 13:17, Patronaty - polecamy Debata oksfordzka z okazji 100. rocznicy III powstania śląskiego W związku z obchodami 100. rocznicy III powstania śląskiego oraz 50. rocznicy nadania Liceum Ogólnokształcącemu imienia Powstańców Śląskich w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim w najbliższy czwartek (10.06) odbędzie się debata… » więcej 2021-06-04, godz. 14:19, Patronaty - polecamy Krzysztof Kamil Baczyński bohaterem konkursu na esej Krzysztof Kamil Baczyński to w tym roku bohater Ogólnopolskiego Konkursu na Esej organizowanego po raz osiemnasty przez MBP w Opolu. Konkurs adresowany jest do młodzieży szkół średnich oraz studentów szkół wyższych. Prace można… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »