Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-04-26, 10:00 Autor: Agnieszka Lubczańska

Spotkanie z Maciejem Siembiedą już dziś

Maciej Siembieda [fot. Barbara Więcek]
Maciej Siembieda [fot. Barbara Więcek]
W 2017 roku wydał powieść „444”, potem było „Miejsce i imię” (2018), w 2019 roku na półki księgarskie trafił „Gambit”, a w zeszłym - „Wotum”, na podstawie której Radio Opole stworzyło superprodukcję, która wciąż jest do posłuchania na naszej stronie! Maciej Siembieda nie próżnuje - w tym roku mamy kolejną powieść - „Kukły”! W najbliższy wtorek (27.04) na profilu facebookowym WBP w Opolu będzie okazja posłuchania rozmowy z autorem. Spotkanie poprowadzi dziennikarka Radia Opole Agnieszka Zientarska.

Początek o godz. 17:00, a już teraz można posłuchać rozmowy z autorem, którą w audycji Trendy i owędy przeprowadził 20 kwietnia Ireneusz Prochera - posłuchaj rozmowy z Maciejem Siembiedą.

Zobacz transmisję spotkania (27.04, godz. 17:00)

Akcja każdej z powieści opiera się na wydarzeniach prawdziwych, blisko związanych z Opolszczyzną. W zeszłym roku Radio Opole na motywach powieści "Wotum" wyprodukowało słuchowisko w gwiazdorskiej obsadzie. Głosów postaciom użyczyli znakomici aktorzy teatralni i telewizyjni – Piotr Cyrwus, Mikołaj Krawczyk, Grażyna Misiorowska, Waldemar Kotas i wielu innych. O radiową adaptację książki zadbał twórca znanych seriali Paweł Chmielewski. Powstało siedem odcinków superprodukcji. Wszystkie są wciąż do odsłuchania na naszej stronie.

Słuchowisko "Wotum" - posłuchaj odcinków


Przypomnijmy: Maciej Siembieda zanim dał się poznać, jako pisarz, znany był jako wnikliwy reportażysta, czego dowodem są zbiory: „Gwiazdozbiór odmieńców” (1994), „Pośmiertny zjazd absolwentów” (1995), „Piąta pora roku” (1998) i „Podwieczorek oprawców (2003), a także poradnik ich pisania - „Reportaż po polsku” (2003). Publikował m.in. w paryskiej "Kulturze", "Polityce", "Odrze" i "Tygodniku Kulturalnym". Był redaktorem naczelnym „Nowej Trybuny Opolskiej”, jest trzykrotnym laureatem „polskiego Pulitzera” i pięciu nagród Media Trend, doktorem nauk społecznych, prezesem zarządu Media Support Group.

Debiutanckiej powieści "444" w 2017 roku można było posłuchać na antenie Radia Opole - 44 odcinki wciąż są do odsłuchania na naszej stronie tu: Posłuchaj.

Powieści "Gambit" poświęcony był jeden z odcinków cyklu Czytasie

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

'Kukły' to piąta powieść w dorobku Macieja Siembiedy [okładka: Wydawnictwo Agora]Kania dostaje prywatne zlecenie od niemieckiej dziennikarki: ma rozwikłać zagadkę pożaru, który tuż przed wybuchem wojny strawił jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich na Śląsku. Sprawa ta powiązana jest z makabrycznym odkryciem w tamtejszym kościele a wiedzie ku Freudenkreis, działającej do dziś elitarnej organizacji zrzeszającej zaufanych ludzi Heinricha Himmlera. Kania podejmuje trop, który prowadzi go ku tajemnicom niemieckich okultystów, działalności specjalnej jednostki dokumentującej sekrety czarownic oraz ku poszukiwaniom korzeni aryjskiej rasy. Ale stawka w śmiertelnie niebezpiecznej grze, w którą uwikłał się Kania, jest znacznie cenniejsza...

„Kukły” to - jak zwykle u Macieja Siembiedy - mistrzowsko spleciony warkocz prawdy i fikcji trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Historia, wzbogacona o emocjonujący wątek romansu polskiego prokuratora i dziennikarki „ Die Zeit”, wciąga we wspaniałą, czytelniczą przygodę a jednocześnie dotyka jednej z naszych odwiecznych tęsknot.

Zobacz także

2021-06-07, godz. 17:03, Patronaty - polecamy II Kozłowicki Cross wystartuje już w sobotę Trudne podbiegi, ostre zbiegi, piękny las - taka 6-kilometrowa trasa czeka na uczestników crossu i marszu, które wystartują w najbliższą sobotę (12.06) w Kozłowicach. Start pierwszego zawodnika w samo południe, Siwe Osiedle 8, gmina… » więcej 2021-06-07, godz. 15:28, Patronaty - polecamy 5. Festiwal Książki w Opolu od piątku do niedzieli. Zobacz program! Plac Wolności w Opolu zamieni się już wkrótce w tętniące życiem miasteczko literackie. Wszystko za sprawą 5. Festiwalu Książki Opole 2021. Wydarzenie rozpocznie się w najbliższy piątek (11.06) i potrwa do niedzieli (13.06). Każdy… » więcej 2021-06-07, godz. 14:22, Patronaty - polecamy Koncerty muzyki organowej i kameralnej w Kluczborku „Wyjątkowi artyści, wspaniała muzyka, niesamowita atmosfera” - tak Kluczborskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej rekomendują ich organizatorzy. Wydarzenie odbędzie się po raz 36. Od czerwca do listopada usłyszymy w jego ramach… » więcej 2021-06-07, godz. 13:17, Patronaty - polecamy Debata oksfordzka z okazji 100. rocznicy III powstania śląskiego W związku z obchodami 100. rocznicy III powstania śląskiego oraz 50. rocznicy nadania Liceum Ogólnokształcącemu imienia Powstańców Śląskich w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim w najbliższy czwartek (10.06) odbędzie się debata… » więcej 2021-06-04, godz. 14:19, Patronaty - polecamy Krzysztof Kamil Baczyński bohaterem konkursu na esej Krzysztof Kamil Baczyński to w tym roku bohater Ogólnopolskiego Konkursu na Esej organizowanego po raz osiemnasty przez MBP w Opolu. Konkurs adresowany jest do młodzieży szkół średnich oraz studentów szkół wyższych. Prace można… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »