Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-05-13, 12:33 Autor: Agnieszka Lubczańska/materiały organizatora

Wystawa "Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku” w Galerii WuBePe [ZDJĘCIA]

Twórczynią i kuratorką wystawy jest Barbara Giedrojć (po lewej), a autorką opracowania graficznego. w tym plakatu wystawy - Nataliia Nosova [fot. Krzysztof Jabłoński, zdjęcie przesłane przez WBP w Opolu]
Twórczynią i kuratorką wystawy jest Barbara Giedrojć (po lewej), a autorką opracowania graficznego. w tym plakatu wystawy - Nataliia Nosova [fot. Krzysztof Jabłoński, zdjęcie przesłane przez WBP w Opolu]
Do 19 maja w Galerii WuBePe przy ul. Piastowskiej 20 w Opolu można oglądać wystawę "Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku”. W dniu zamknięcia wystawy organizatorzy zapraszają na wykład prof. Piotra Pałysa. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00 w galerii.

Twórczynią i kuratorką wystawy jest Barbara Giedrojć, a autorką opracowania graficznego. w tym plakatu - Nataliia Nosova.


W środę (19.05) w związku z finisażem o godz. 17:00 w Galerii WuBePe rozpocznie się wykład prof. Piotr Pałysa. Profesor jest pracownikiem naukowym Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, Instytutu Śląskiego oraz prezesem Stowarzyszenia Polsko-Serbołużyskiego „Pro Lusatia". Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na historii Śląska, problematyce stosunków polsko-czechosłowackich oraz dziejach serbołużyckiego ruchu narodowego. Jest autorem licznych publikacji, artykułów naukowych, opracowań źródłowych i recenzji publikowanych w Polsce i zagranicą.


Wystawa "Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku” przybliża historię Śląska od początku ubiegłego wieku do zakończenia sporu o Śląsk wraz z wyeksponowanymi wydarzeniami 1921 roku, na tle najważniejszych zmian cywilizacyjnych oraz postępu technologicznego regionu. Prezentuje zbiory Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu takie jak: przedwojenne mapy, książki, czasopisma, pocztówki oraz fotografie.

Ekspozycję w Galerii WuBePe można oglądać do 19 maja w poniedziałki, wtorki i środy od godz. 10:00 do 16:00, a w czwartki i w piątki od godz. 10:00 do 18:00.

Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki. Radio Opole jest patronem medialnym wystawy. Wystawa wpisuje się w obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

Zobacz także

2024-05-31, godz. 14:20, Patronaty - polecamy III Dzień Kryminalistyki i Kryminologii na UO ”Mroczne zakamarki ludzkiego umysłu. Kryminalistyczne i psychologiczne aspekty przestępstw” - to główny temat III Dnia Kryminalistyki i Kryminologii. Wydarzenie odbędzie się już w najbliższy wtorek (04.06) w Auli B przy ul. Oleskiej… » więcej 2024-05-31, godz. 09:36, Patronaty - polecamy Zabierz serce na spacer po parku w Mosznej, zajrzyj do strefy zdrowia i sportu już w niedzielę Warto wybrać się w najbliższą niedzielę (02.06) do Mosznej, gdzie w tamtejszym parku szykowane są nie tylko atrakcje z okazji Święta Województwa Opolskiego, ale także mnóstwo propozycji na to, jak wzmocnić swoją kondycję, zadbać… » więcej 2024-05-31, godz. 08:39, Patronaty - polecamy Święto tańca w Gogolinie Tancerze z całego kraju już w najbliższą sobotę (01.06) zaprezentują się na parkiecie hali sportowej przy ul. Krapkowickiej 141 w Gogolinie w ramach turnieju Grand Prix Polski Polskiego Towarzystwa Tanecznego. Rywalizacja rozpocznie… » więcej 2024-05-29, godz. 11:00, Patronaty - polecamy VI Marsz Równości w Opolu już w sobotę „Moja Era” to hasło przewodnie VI Marszu Równości, który w najbliższą sobotę (01.06) przejdzie ulicami Opola. Start o godz. 13:00 spod Teatru im. Jana Kochanowskiego. Organizatorzy zapraszają przed teatr już od godz. 11:00, kiedy… » więcej 2024-05-29, godz. 10:07, Patronaty - polecamy "Marek Jackowski. Głośniej! Historia twórcy Maanamu" – spotkanie z autorką biografii już dziś w MBP Autorka wielu bestsellerowych biografii Anna Kamińska przyjedzie do Opola ze swoją najnowszą książką, w której wzięła na warsztat życiorys jednej z najważniejszych postaci w historii polskiej muzyki: Marka Jackowskiego - założyciela… » więcej
42434445464748
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »