Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-05-14, 16:30 Autor: Wiktoria Konieczna

„Moja ziemio wyśniona” - koncert z okazji 100. rocznicy III Powstania Śląskiego. Prosto z NCPP w Radiu Opole

Amfiteatr Tysiąclecia w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Amfiteatr Tysiąclecia w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
„Moja ziemio wyśniona” - muzyczna podróż śladami III Powstania Śląskiego. Posłuchaj transmisji wyjątkowego koncertu już w niedzielę
„Moja ziemio wyśniona” - muzyczna podróż śladami III Powstania Śląskiego. Posłuchaj transmisji wyjątkowego koncertu już w niedzielę
„Moja ziemio wyśniona” – to tytuł niedzielnego (16.05) koncertu, który obydwa się w ramach obchodów setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. Na scenie opolskiego amfiteatru wystąpią: SBB, Abradab, Renata Przemyk, Sebastial Riedel, Stanisław Soyka, Józef Skrzek, Justyna Święs i Patrycja Zarychta.
Reżyserem koncertu jest Piotr Metz. Za opracowanie muzyczne odpowiedzialny jest Miłosz Wośko. Koncert rozpocznie się w niedzielę (16.05) godzinie 20:45. Poprzedzi go pokaz animacji w ramach kampanii „Śląsk, Wspólna Sprawa”. Natomiast podczas występów będą pojawiać się wizualizacja z materiałami archiwalnymi z czasów powstań śląskich, a także narracja o powstaniu w interpretacji polskich aktorów.

Podczas 90 minut zostaną zaprezentowane wyjątkowe utwory, m.in: „Świtanie”, „Moja Ziemio Wyśniona”, „Siadaj Maryś Na Wóz”, „Blizna”, „Dwie Krople”, „W Kołysce Dłoni Twych”, „Co Sen”, „Ej Dostone Żytko Się Kiwiw”, „Vetre Duj” czy „Czerwone Słoneczko”.

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, jego organizatorami są Biuro Programu „Niepodległa”, Prezydent Miasta Opole oraz Instytut Śląski. Partnerami: Miasto Opole, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki i Radio Opole. Przygotowanie wydarzenia wspiera m.in. Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny, które pomogło w doborze materiałów archiwalnych.

Pierwsze relacje z przygotowań do koncertu już jutro w wiadomościach Radia Opole.
Transmisja koncertu - początek w niedzielę (16.05) o godz. 20:45. Przed koncertem, tuż po godzinie 20.00 rozpocznie się specjalna audycja na naszej antenie, którą poprowadzą Witold Sułek i Tomasz Wojtyłko.

Kultura i rozrywka

2021-06-12, godz. 19:57 Opolanie wysłuchali najpiękniejszych polskich piosenek w Filharmonii Opolskiej [ZDJECIA] Koncert 'Uciekaj moje serce' przyciągnął miłośników piosenki w różnym wieku. Na scenie wystąpili soliści z towarzyszeniem zespołu Take Style i Orkiestry… » więcej 2021-06-12, godz. 19:00 "Muzyczna trzynastka" zainspiruje w czerwcu dwoma koncertami organowymi w opolskiej katedrze Łukasz Sadło, absolwent Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej (DIMK) w Opolu oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach wystąpi w niedzielę… » więcej 2021-06-12, godz. 18:30 5. Festiwal Książki na półmetku. Czytelnicy nie zawiedli, choć aura jest kapryśna [ZDJĘCIA, FILM] Za nami pierwszy dzień spotkań z autorami najciekawszych książek w tym roku. Sobotę można nazwać 'dniem opolskim', bo na festiwalu goszczą twórcy związani… » więcej 2021-06-12, godz. 15:15 Przed nami niecodzienny koncert w zabytkowym kościele w Bogacicy Muzyka dawna i oparte na niej współczesne improwizacje, a do tego połączenie głosów wokalnych i historycznych instrumentów - taka gratka na miłośników… » więcej 2021-06-12, godz. 13:00 Święto książki trwa. Koncert Zakuka ze względu na pogodę zwieńczy trzeci dzień 5. Festiwalu Książki w Opolu Drugi dzień 5 Festiwalu Książki miał zwieńczyć koncert zespołu Zakuka. Ze względu na warunki atmosferyczne koncert zostaje przeniesiony na jutro. Tym to… » więcej 2021-06-12, godz. 10:45 Opolskie Spotkania Fantastyczne w sobotę opanują Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu W ubiegłym roku ze względu na pandemię organizatorzy, Opolski Klub Fantastyki, musieli odwołać święto fantastyki w Opolu. Sobota (12.06) to dzień, w którym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:30 Ostatnie w tym sezonie przedstawienie w Ekostudiu Teatr Ekostudio kończy sezon artystyczny w sobotę (12 czerwca). Na zakończenie zobaczymy spektakl w reżyserii Andrzeja Czernika ukazujący rodziny śląskie… » więcej 2021-06-12, godz. 07:52 Tegoroczne prace dyplomowe można zobaczyć w Aneksie [ZDJĘCIA] W Galerii Aneks Galerii Sztuki Współczesnej możemy zobaczyć przez szybą i w ograniczonej liczbie osób wewnątrz, prace tegorocznych dyplomantów Liceum Plastycznego… » więcej 2021-06-11, godz. 19:30 "Po prostu radość, że możemy spotkać się z czytelnikami". Za nami pierwszy dzień święta książki [FILM] Zakończył się pierwszy dzień 5. Festiwalu Książek w Opolu. Z czytelnikami spotkało się na scenie głównej ośmiu autorów różnorodnych książek. Uczestnicy… » więcej 2021-06-11, godz. 17:00 Nagrody w tegorocznym Śląskim Beraniu zostały wręczone W szkole podstawowej w Izbicku spotkali się dzisiaj (11.06) laureaci tegorocznego konkursu Śląskie Beranie. W ubiegłym roku z powodu pandemii zmagań krasomówczych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »