Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Święto Trzech Króli - sprawdź, co w programie…
2022-01-04, 17:17 Autor: Agnieszka Lubczańska

Święto Trzech Króli - sprawdź, co w programie Radia Opole 6 stycznia!

[fot. pixabay/kalhh]
[fot. pixabay/kalhh]
Wg tradycji, znacznie starszej niż obchody Bożego Narodzenia, 6 stycznia Jezus objawiony został przybyłym ze wschodu trzem mędrcom, nazywanym także trzema królami - a w ich osobach objawiony został całemu światu. Stąd w kalendarzu liturgicznym mówimy o uroczystości Objawienia Pańskiego, potocznie zaś - o Święcie Trzech Króli. Radio Opole przygotowało na ten dzień szczególne audycje.
Orszaki Trzech Króli w naszym regionie organizowane są w tym roku m.in.: w Nysie, Byczynie, Dobrodzieniu, Kietrzu, Wołczynie, Paczkowie, Oleśnie i oczywiście w Opolu. W stolicy regionu, na zakończenie Orszaku, ogłoszone też zostanie rozpoczęcie obchodów jubileuszu 50-lecia diecezji opolskiej. Specjalną audycję poświęconą tradycji i historii tego święta oraz relacjom reporterów z Opola i regionu związanym z tym świętem rozpoczniemy po 12:00. W okolicznościowym programie będziemy zapraszać na trasy Orszaku, a także sprawdzimy, jak świętowanie przebiega w innych rejonach Polski, Do godz. 14:00 zaprasza do słuchania Dawid Rajwa.

To w południe, ale już od 6:00 rano o Święcie Trzech Króli powiemy w specjalnych wydaniach audycji: "Effatha" oraz "Mamy Święto", w której m.in. o 7:00 rozpoczniemy transmisję mszy świętej z Katedry Opolskiej. Z kolei po 11:00 zapraszamy na "Świąteczną Lożę Radiowa" - gościem Joanny Matlak będzie ks. Mateusz Buczma, proboszcz Parafii św. Jana Nepomucena w Opolu-Sławicach. Porozmawiamy o istocie Święta Trzech Króli, zapytamy dlaczego opowieść o monarchach składających hołd małemu Jezusowi pojawia się tylko w Ewangelii św. Mateusza, ale poruszymy też temat otwartości Kościoła.

Relacje z Orszaków Trzech Króli będzie można posłuchać o "pełnych" godzinach" w Wiadomościach Radia Opole. Szykujemy też filmową relację z Orszaku Trzech Króli w Opolu, która będzie do obejrzenia na naszej stronie i profilu Facebookowym Radia Opole.

Po 14:00 zapraszamy na audycje muzyczne: do 17:00 propozycje nowych piosenek na Opolską Listę Polskiej Piosenki w roku 2022 zaprezentuje (w zastępstwie Witolda Sułka, gospodarza tej audycji) - Tomasz Wojtyłko, a po 17:00 - jak w każdy czwartek - Piotr Metz zaprosi na audycję Muzyka Nowa.

Po 20:00 powiemy: "Dobry wieczór, tu Opole", zaczynając audycję, która przez cały rok będzie z nami od poniedziałku do piątku. W jej świątecznym wydaniu m.in. sprawdzimy, czy to, że podobno muzyka łagodzi obyczaje, dotyczy też innych dziedzin sztuki i oczywiście po 21:00 otworzymy drzwi do Studia Reportażu - tym razem przypomnimy reportaż, który w swoim nastroju i klimacie także świątecznie się uśmiecha. Będzie to audycja z 2013 roku Halina Nabrdalik pt. "Piechaczkowie z Suchej"...

Po 22:00 ponownie na antenę wróci Dawid Rajwa. Tym razem ze świątecznym wydaniem audycji Forum wiary. Uroczystość Objawienia Pańskiego nieodłącznie kojarzy się z kolędowaniem, ale też z niesieniem pomocy tym, którzy jej oczekują (czasem w bardzo dalekich krajach). W zorganizowaniu tej pomocy spory udział mają także kolędnicy misyjni. W audycji spotkamy się z młodymi kolędnikami z parafii św. Józefa Robotnika w Osowcu-Węgrach - z kolędą na ustach przyszli do Radia Opole: Gosia, Kasia, Milena i Kacper. Będzie okazja, by porozmawiać o świętowaniu, o tradycjach związanych z kolędowaniem, ale i wspólnego kolędowania nie zabraknie (filmik z tego spotkania będzie dostępny na Facebooku Radia Opole!).

Kolędowania nie zabraknie też w audycjach w programie Radia Opole 2 KULTURA. Jego folkowa odsłona od 15:00 w audycji Marzeny Mielcarek, a po 18:00 w audycji Żanety Plotnik zastanowimy się, w jakich kolędach i w jaki sposób są przedstawiani Trzej Królowie, a także przypomnimy legendy i historie, które krążą wokół tych utworów. Wybrzmią najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu m.in. Ireny Santor, Jerzego Połomskiego Krzysztofa Krawczyka, Adama Zwierza, Bogusława Meca oraz Simfonii Viva.

Zapraszamy do słuchania!

Zobacz także

2023-03-13, godz. 14:00 Muzyczna wiosna z DJ-em Adamusem w Radiu Opole! Adam Jaworski czyli znany i lubiany DJ Adamus będzie twarzą wiosennej kampanii Radia Opole pod hasłem „60/60” czyli „60 piosenek na 60-lecie KFPP w Opolu”… » więcej 2023-03-11, godz. 10:06 Marek Kamiński o pomocy młodym ludziom w spełnianiu marzeń W sobotni poranek gościem Radia Opole był polarnik, podróżnik i filozof - Marek Kamiński. W ramach swojej fundacji prowadzi on projekt LifePlanAcademy, w… » więcej 2023-02-23, godz. 15:03 Festiwal Roślin w Opolu - będziemy na miejscu w sobotę! Radio Opole rozkwita na wiosnę! Bądźcie z nami! Największy w Polsce targ roślin doniczkowych zawita do Opola już w najbliższy weekend do Hali Toyota Park przy ul. Oleskiej 70. Radio Opole będzie na miejscu… » więcej 2023-02-13, godz. 13:34 Cyfrowy detoks - jak wylogować się z cyberprzestrzeni? Niemal 70% całej populacji świata używa telefonu komórkowego, każdego dnia rośnie liczba kont w mediach społecznościowych. Nowe technologie to element… » więcej 2023-02-09, godz. 13:39 Już dziś na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu wernisaż "My, Polacy. O polskość Śląska" Już dzisiaj w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu niezwykłe wydarzenie poświęcone dziejom Śląska. Wernisaż, prezentacja książki "My, Polacy. O polskości… » więcej 2023-01-11, godz. 15:16 Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle kontra Itas Trentino. Link do transmisji w Radio Opole 3 Sport Na zakończenie fazy grupowej Ligi Mistrzów siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zmierzą się przed własną publicznością z Itasem Trentino. Włosi… » więcej 2022-12-30, godz. 15:27 Powitaj Nowy Rok z Radiem Opole! Nie macie pomysłu na tę jedyną w swoim rodzaju noc w roku? Rozwiążemy ten problem! A może bawicie się na prywatce i potrzebujecie dobrej muzyki? Koniecznie… » więcej 2022-12-31, godz. 14:06 Życzenia noworoczne Violetty Porowskiej, poseł Prawa i Sprawiedliwości » więcej 2022-12-23, godz. 17:30 Zapraszamy do spędzenia świąt z Radiem Opole Drodzy Słuchacze, Wesołych Świąt i dziękujemy, że jesteście z nami! Życzymy Wam spokoju, zdrowia i radości w gronie najbliższych i w towarzystwie Radia… » więcej 2022-12-23, godz. 13:01 Życzenia wojewody opolskiego Sławomira Kłosowskiego - Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia składam wszystkim Państwu najserdeczniejsze życzenia, błogosławieństwa Bożego, dużo zdrowia, radości… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »