Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-26, 12:10 Autor: PAP

Warmińsko-mazurskie/ Odnaleziono szczątki księdza zamordowanego w 1945 r. przez Sowietów

W wyniku prac poszukiwawczych przeprowadzonych w Unikowie (pow. bartoszycki) odnaleziono szczątki ludzkie należące prawdopodobnie do ks. Franza Zagermanna, kapłana zamordowanego w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej - podało w piątek Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

W piątkowym komunikacie poinformowano, że poszukiwania terenowe przeprowadzono 23-24 lipca 2024 r. na terenie prywatnej posesji oddalonej ok. 1,5 km od zabudowań parafialnych. To właśnie na terenie tej kolonii oraz w innych miejscach mieszkańcy okolicznych miejscowości szukali schronienia przed zbliżającą się Armią Czerwoną.


"29 stycznia 1945 r. po odprawieniu ostatniej mszy św. w kościele parafialnym dołączył do zgromadzonych ks. Franz Zagermann. W nowym miejscu przebywania dalej służył wiernym posługą religijną, modlił się wspólnie z ukrywającymi się i dawał świadectwo kapłańskiej postawy" - podano.


Według ustaleń IPN Rosjanie, dowiedziawszy się o miejscu przebywania proboszcza, często nawiedzali gospodarstwo rodziny Kroschewskich. 25 lutego nad ranem przyszli tam trzej radzieccy żołnierze. Wypytywali księdza, chcąc ustalić, czy jest duchownym. Gdy ten nie odpowiadał (nie znał języka rosyjskiego), torturowali go i próbowali zastraszyć.


"Według relacji świadków, gdy odkryli naczynia liturgiczne i potwierdziło się, że jest księdzem, postrzelili go w głowę, a następnie umierającego brutalnie maltretowali. Agonia ks. Franza Zagermanna miała trwać 33 godziny" - przekazano w komunikacie.


Sowieci nie zgodzili się na pochowanie kapłana na cmentarzu parafialnym. Zabronili też przygotowania trumny. Po kilku dniach został pochowany na terenie ogrodu rodziny Kroschewskich. Ciało ubrane w szaty liturgiczne owinięto w prześcieradło i złożono do ziemi.


W komunikacie wskazano, że Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN - w związku z prośbą proboszcza parafii Unikowo i Sątopy ks. Bartłomieja Kozieja - jesienią 2023 r. rozpoczął badania historyczne i przygotowania do przeprowadzenia prac poszukiwawczych na terenie wskazywanym przez świadków. Badania pozwoliły potwierdzić prawdopodobieństwo pogrzebania szczątków w miejscu wskazywanym w relacjach.


Na terenie ogrodu należącego niegdyś do rodziny Kroschewskich wykonano dwa sondaże. W drugim z nich odkryto wkop, który swoim kształtem przypominał jamę grobową. Natrafiono na szczątki mężczyzny ubranego w szaty liturgiczne, odnaleziono także m.in. różaniec.


"Podjęte szczątki zostały zabezpieczone i zostaną poddane oględzinom antropologicznym oraz badaniom genetycznym" - przekazało Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.


Ks. Franz Zagermann był proboszczem w Unikowie od 1928 r. Od 1936 r. pełnił dodatkowo funkcję wicedziekana dekanatu reszelskiego. "Po wybuchu II wojny światowej narażał się Gestapo, chcąc zorganizować duszpasterstwo dla polskich robotników przymusowych sprawowane w języku polskim. Władze hitlerowskie nie wyraziły na to zgody, wrogo reagując na propozycję duszpasterza. Aż do śmierci męczeńskiej pozostał wierny ideałom kapłańskiej służby" - napisano w komunikacie.


Ksiądz Zagermann włączony jest do grona osób, wobec których prowadzony jest proces beatyfikacyjny ks. Józefa Steinki i towarzyszy. W listopadzie 2011 r. w bazylice św. Jakuba w Olsztynie zakończył się etap diecezjalny procesu.(PAP)


mbo/ miś/


Kraj i świat

2024-07-26, godz. 14:20 Ekstraklasa piłkarska – trener Korony: musimy wznieść się na wyżyny W niedzielnym meczu 2. kolejki ekstraklasy piłkarze Korony podejmą na własnym boisku warszawską Legię. „Czeka nas bardzo trudne zadanie, musimy wznieść… » więcej 2024-07-26, godz. 14:20 Paryż/kolarstwo - Kwiatkowski: każdy dzieciak wsiadając na rower marzy o igrzyskach (wideo) 'Każdy dzieciak wsiadając pierwszy raz na rower marzy o igrzyskach' - powiedział PAP Michał Kwiatkowski, jedyny polski kolarz szosowy szykujący się do olimpijskiego… » więcej 2024-07-26, godz. 14:20 Paryż - przewodniczący MKOl Bach pobiegł z ogniem olimpijskim Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach był jedną z osób, które niosły pochodnię z ogniem w wiosce olimpijskiej. 'Wielkie emocje… » więcej 2024-07-26, godz. 14:10 Szef MSZ W. Brytanii: Chiny nie mogą pozwalać swoim firmom na wspieranie Rosji Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Lammy zaapelował w piątek do swojego chińskiego odpowiednika Wanga Yi w kuluarach szczytu ASEAN w Laosie… » więcej 2024-07-26, godz. 14:10 Paryż - Woronin: lekkoatleta nie będzie miał milionów na koncie (wideo) Sportowiec, który decyduje się na lekkoatletykę nie zarobi na tym dużych pieniędzy - powiedział w piątek w Studiu PAP Marian Woronin, były sprinter, srebrny… » więcej 2024-07-26, godz. 14:10 ME w piłce nożnej kobiet - PZPN: Polska ponownie będzie się ubiegać o organizację turnieju Polska będzie się ubiegać o organizację piłkarskich mistrzostw Europy kobiet w 2029 roku - poinformował PZPN. To drugie podejście, aby być gospodarzem… » więcej 2024-07-26, godz. 14:10 MC: wdrożenie nowych standardów technologicznych dla SIDUSIS przełożone o dwa miesiące Na 14 października br. przesunięte zostało wdrożenie nowych standardów technologicznych dla systemu SIDUSIS (Systemu Informacyjnego o Dostępie do Usług… » więcej 2024-07-26, godz. 14:10 IMGW ostrzega przed burzami i upałami Ostrzeżenia I stopnia przed burzami dla północno-wschodniego krańca kraju oraz ostrzeżenia I i II stopnia przed upałem dla południowej i centralnej części… » więcej 2024-07-26, godz. 14:00 Turniej WTA w Pradze - Linette pokonała Fręch w finale (opis) Rozstawiona z numerem 4. Magda Linette pokonała Magdalenę Fręch (nr 6.) 6:2, 6:1 w finale turnieju WTA 250 w Pradze. Był to pierwszy w historii finał tego… » więcej 2024-07-26, godz. 14:00 Insp. Dyjasz ws. Sebastiana M.: popełniono błąd, powinien być zatrzymany na miejscu zdarzenia (wideo) W sprawie wypadku na A1w ub. roku, w którym zginęła trzyosobowa rodzina, popełniono błąd. Powinno dojść do zatrzymania Sebastiana M. w miejscu wypadku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »