Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-11, 22:50 Autor: PAP

Piłkarska LE – Wisła Kraków – Llapi Podujevo 2:0 (opis)

Piłkarze Wisły Kraków wygrali na własnym stadionie z kosowskim zespołem Llapi Podujevo w pierwszym meczu 1. rundy eliminacji Ligi Europy. Rewanż w Podujevie zostanie rozegrany 18 lipca.

Wisła Kraków – Llapi Podujevo 2:0 (1:0).

Bramki: dla Wisły – Igor Sapała (2), Angel Rodado (90+5).

Żółta kartka: Wisła - Bartosz Jaroch, Olivier Sukiennicki; Llapi – Arbnor Ramadani, Hamdi Namani, Besar Musolli.

Sędzia: Marc Nagtegaal (Holandia). Widzów: 24 403.

Wisła: Anton Cziczkan – Bartosz Jaroch, Alan Uryga, Joseph Colley, Rafał Mikulec – Igor Sapała (68. Mateusz Młyński), Marc Carbo – Angel Baena (81. Giannis Kiakos), Patryk Gogół (68. Karol Dziedzic), Olivier Sukiennicki – Angel Rodado.

Llapi: Ilir Avdyli – Landrit Rama, Ergyn Ahmeti (78. Luizim Peci), Ilir Krasnioi, Diar Vokrri, Muhamed Useini - Blend Baftiu, Ilir Blakcori (78. Arber Bytyqi), Arbnor Ramadani (46. Besar Musolli), Hamdi Namani - Januzi Ahmed (73. Elvir Gashijan).

Dla piłkarzy Wisły był to pierwszy mecz w Lidze Europy od ponad 12 lat. Krakowianie, choć na co dzień grają w 1. lidze, prawo startu w tych rozgrywkach zapewnili sobie zdobywając Puchar Polski.

Spotkanie rozpoczęło się dla "Białej Gwiazdy" znakomicie. Już w 75. sekundzie Igor Sapała przechwycił piłkę na linii pola karnego i precyzyjnym strzałem posłał ją do bramki.

Szybko objęte prowadzenie dodało pewności gospodarzom, którzy zamykali rywala na jego połowie i nie pozwalali mu dłużej utrzymać się przy piłce. Z czasem gra się wyrównała, goście zaczęli wyprowadzać kontrataki, mieli też kilka rzutów rożnych oraz wolnych w okolicach pola karnego Wisły.

Krakowianie odzyskali inicjatywę w końcówce pierwszej połowy. W 34. minucie Angel Rodado nie trafił w piłkę poddaną mu ze skrzydła przez Bartosza Jarocha. A stał kilka metrów przed bramką. Potem Landrit Rama omal nie zaliczył samobójczego trafienia. Przed przerwą strzelał jeszcze Angel Baena, lecz obok słupka.

W 52. minucie Ilir Avdyli sprawował groźny strzał Rodado, a dobijający piłkę Baena trafił w poprzeczkę. Chwilę później z woleja strzelał Alan Uryga, lecz w środek bramki. Z czasem mecz stawał się mniej interesujący. Wisła nie potrafiła już wypracować sobie okazji bramkowych.

W doliczonym czasie gry zadała jednak drugi cios. Po rozegraniu rzutu rożnego Uryga oddał strzał głową, po którym piłka odbiła się od poprzeczki. Rodado powalczył jednak o futbolówkę i trafił do siatki tuż przy słupku. Ten gol znacznie poprawił sytuację Wisły przed meczem rewanżowym, który zostanie rozegrany za tydzień. Trener gości Tahir Batatina ne mógł pogodzić się ze stratą tej bramki i za prostety został ukarany przez arbitra czerwoną kartką.

Zwycięzcy dwumeczu zmierzą się w drugiej rundzie Ligi Europy z Rapidem Wiedeń, a pokonani w Lidze Konferencji z Broendby IF.

Grzegorz Wojtowicz (PAP)

gw/ krys/

Kraj i świat

2024-07-12, godz. 01:00 Szczyt NATO/ Trudeau: wydatki Kanady na obronność osiągną 2 proc. PKB do 2032 r. Kanadyjskie wydatki na obronność osiągną poziom 2 proc. PKB do roku 2032 - poinformował w czwartek premier Kanady Justin Trudeau podczas szczytu NATO w W… » więcej 2024-07-12, godz. 00:50 Chorwacja/ W całym kraju obowiązuje czerwony alert w związku z wysokimi temperaturami W piątek na terenie całej Chorwacji obowiązuje najwyższy alert pogodowy związany z wyjątkowo wysokimi temperaturami - poinformował Państwowy Instytut Hydrometeorologiczny… » więcej 2024-07-12, godz. 00:40 Szczyt NATO/ Stoltenberg: Wysłaliśmy silny sygnał Moskwie, że zastraszanie nas nie popłaca Wysłaliśmy dziś Moskwie silny sygnał zjednoczenia i determinacji, że przemoc i zastraszanie nie popłaca, a Ukraina może na nas liczyć - powiedział w czwartek… » więcej 2024-07-12, godz. 00:20 Serbia/ Szef MSZ: podczas szczytu NATO wzmacniamy naszą pozycję na Zachodzie Podczas szczytu NATO w USA wzmacniamy pozycję Serbii w zachodniej części porządku światowego - oznajmił w czwartek serbski minister spraw zagranicznych Marko… » więcej 2024-07-12, godz. 00:10 Szczyt NATO/ Biden: Budujemy dla Ukrainy most do NATO, Rosja nie zwycięży Budujemy dla Ukrainy most do NATO, Rosja nie zwycięży, Ukraina zwycięży - powiedział prezydent USA Joe Biden podczas podpisania deklaracji 'Ukraine compact'… » więcej 2024-07-11, godz. 23:50 Piłkarska LE – trener Wisły Kraków: zawsze trzeba grać do końca Piłkarze Wisły Kraków pokonali w meczu 1. rundy Ligi Europy kosowskie Llapi Podujevo 2:0. Drugiego gola Angel Rodado zdobył w ostatniej z doliczonych minut… » więcej 2024-07-11, godz. 23:20 Szczyt NATO/ Macedonia Płn., Włochy, Albania i Bułgaria utworzą korytarz do sprawniejszego transferu wojsk Sojuszu Ministrowie obrony Macedonii Północnej., Włoch, Albanii i Bułgarii podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia korytarza do sprawniejszego transportu wojsk… » więcej 2024-07-11, godz. 23:10 Tatry słowackie/ Lawina błotna w Mąkowej Dolinie; zginęły Polka i Słowaczka (aktl.) W wyniku intensywnych opadów deszczu w Tatrach Bielskich na Słowacji w czwartek na szlak zeszła lawina błotna uderzając w schron. Dwie osoby zginęły - Polka… » więcej 2024-07-11, godz. 23:10 Niemcy/ Prezydent wzywa do wyjaśnienia kwestii pracy przymusowej w NRD Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier otworzył w czwartek miejsce pamięci w byłym więzieniu dla kobiet Hoheneck (Saksonia). Wezwał do wyjaśnienia kwestii… » więcej 2024-07-11, godz. 23:00 Paprocka o konflikcie ws. ambasadorów: Sikorski nie chciał współpracować Zdaniem szefowej Kancelarii Prezydenta Małgorzaty Paprockiej szef MSZ Radosław Sikorski nie chciał współpracować w kwestii obsadzania stanowisk ambasadorów… » więcej