Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-03, 10:20 Autor: PAP

Spór o autorstwo „Boléra” rozstrzygnięty. Maurice Ravel pozostaje jedynym twórcą dzieła

„Boléro” należy do najlepiej znanych na świecie arcydzieł muzyki klasycznej. Po śmierci kompozytora Maurice’a Ravela jego spadkobiercy inkasowali z tytułu tantiem miliony dolarów – aż do 2016 roku, gdy nastąpiło wygaśnięcie praw autorskich. Udziału w dochodach zaczęli domagać się potomkowie rosyjskiego scenografa, Alexandre’a Benoisa, utrzymując, że miał on udział w stworzeniu „Boléra”. Francuski sąd odrzucił jednak ów wniosek i orzekł, iż jedynym autorem kultowego „studium instrumentacji” jest Ravel.

Utwór „Boléro” Maurice’a Ravela (1875-1937), jednego z czołowych kompozytorów swojej epoki, został stworzony dla rosyjskiej tancerki Idy Rubinstein na potrzeby widowiska baletowego w choreografii Bronisławy Niżyńskiej. Inspirowane hiszpańskim tańcem ludowym „Boléro”, znane jest ze swojej powtarzalnej struktury i charakterystycznego rytmu. Utwór opiera się na pomyśle rozwijania prostych wariacji jednego 18-taktowego tematu melodyczno-rytmicznego, granego przez różne instrumenty orkiestry, co prowadzi do stopniowego narastania dynamiki i intensywności brzmienia.


Uznawany dziś za arcydzieło muzyki klasycznej utwór miał sceniczną premierę 22 listopada 1928 roku w Operze Paryskiej, gdzie spotkał się ze zgoła mieszanymi reakcjami. Podczas gdy nieliczni krytycy docenili jego innowacyjność, większość słuchaczy była skonfundowana prostotą i nietypową konstrukcją „Boléra”. Sam Ravel, choć zadowolony z wykonania, zwykł mawiać, że „Boléro” jest raczej eksperymentem, swego rodzaju „studium instrumentacji”, aniżeli prawdziwą kompozycją muzyczną. Z biegiem lat zyskał on wszelako status kultowego, stając się jednym z najczęściej wykonywanych utworów orkiestrowych na świecie.


Nie dziwi zatem, że po śmierci twórcy jego spadkobiercy inkasowali z tytułu tantiem miliony dolarów – aż do 2016 roku, gdy zgodnie z francuskim prawem nastąpiło wygaśnięcie praw autorskich, a utwór trafił do domeny publicznej. O udział w zyskach upomnieli się jednak potomkowie rosyjskiego scenografa, Alexandre’a Benoisa, który pracował nad oryginalnym wykonaniem dzieła. A ponieważ Benois zmarł w 1960 roku, gdyby sąd orzekł na ich korzyść, „Boléro” ponownie podlegałoby prawu autorskiemu, aż do 2039 roku.


„Muzyka została skomponowana specjalnie na potrzeby baletu, a co za tym idzie, nie powinna być traktowana jako samodzielny utwór orkiestrowy” – argumentowali w złożonych w lutym dokumentach prawnicy roszczących. Wniosek ów poparli dziedzice samego Ravela. Nie bez przyczyny – w przypadku uznania współautorstwa słynnego scenografa, oni także otrzymywaliby honoraria autorskie. Jak donosi AFP, sąd w Nanterre uznał jednak, iż jedynym autorem „Boléra” pozostaje Ravel, orzekając na korzyść francuskiego Stowarzyszenia Autorów, Kompozytorów i Wydawców Muzycznych. Organizacja podkreślała, że roszczenie o współautorstwo opiera się na „fikcji historycznej”. (PAP Life)


iwo/ag/


Kraj i świat

2024-07-22, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (22-07-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczbyw dniu 2024-07-22 o godz. 22:00W zakładach Mini Lotto wylosowano1… » więcej 2024-07-22, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (22-07-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-07-22 o godz. 22:00Ekstra… » więcej 2024-07-22, godz. 22:30 Francja/ Macron o decyzji Bidena: wymagała odwagi i poczucia obowiązku Prezydent Francji Emmanuel Macron, komentując w poniedziałek rezygnację prezydenta USA Joe Bidena z ubiegania się o reelekcję, wyraził uznanie dla jego odwagi… » więcej 2024-07-22, godz. 22:20 Ukraina/ Wicepremierka: potrzebujemy pracowników, ale decyzję o powrocie każdy podejmuje sam Ukraina potrzebuje siły roboczej, ale ze względu na brak gwarancji bezpieczeństwa decyzję o powrocie i podjęciu pracy w kraju każdy podejmuje indywidualnie… » więcej 2024-07-22, godz. 22:20 UE/ Komisja Europejska uważa, że właściciel Facebooka i WhatsAppa mógł naruszać prawo UE Komisja Europejska i europejskie organy ochrony konsumentów stwierdziły w poniedziałek, że amerykański gigant technologiczny Meta, właściciel Facebooka… » więcej 2024-07-22, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, poniedziałek 22 lipca, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Hubert Hurkacz poinformował, że nie wystartuje w igrzyskach olimpijskich w Paryżu. 'Była to bardzo, bardzo trudna… » więcej 2024-07-22, godz. 22:10 Etiopia/ Co najmniej 55 osób, w tym dzieci, zginęło w osuwisku ziemi na południu kraju Co najmniej 55 osób zginęło w poniedziałek w wyniku osunięcia się ziemi w okręgu Gofa w południowej części Etiopii, poinformowały lokalne władze, dodając… » więcej 2024-07-22, godz. 22:10 Ekstraklasa piłkarska - Stal - Widzew 1:1 (opinie) Po meczu Stal Mielec - Widzew Łódź (1:1) powiedzieli: Daniel Myśliwiec (trener Widzewa): 'Dużo się dziś działo. Jakość naszej gry była dobra. Jednak… » więcej 2024-07-22, godz. 22:00 Domański: obecnie nie widzę powodów dla podwyższania oczekiwanego poziomu deficytu na br. Obecnie nie widzę powodów dla podwyższania oczekiwanego poziomu deficytu na rok bieżący - powiedział w poniedziałek minister finansów Andrzej Domański… » więcej 2024-07-22, godz. 22:00 Izrael/ Synowie Aleksa Dancyga obwiniają rząd Netanjahu o śmierć ojca Poświęcanie życia zakładników dla polityki to nie tylko czyn karalny, to zdrada w pełnym tego słowa znaczeniu - powiedział Mati Dancyg, syn izraelsko-polskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »