Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-26, 20:00 Autor: PAP

MSWiA: powstaną specjalne oddziały SG do ochrony granicy

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek zapowiedział w Sejmie powołanie specjalnych oddziałów Straży Granicznej "dedykowanych do ochrony granicy".

Odpowiadając w środę na pytania posłów dot. nowelizacji ustawy wspierającej działanie wojska, policji i straży granicznej, w tym zasad użycia broni, wiceszef MSWiA powiedział, że największym zagrożeniem na granicy z Białorusią są w tej chwili próby jej przekraczania przez nielegalnych migrantów w agresywnym tłumie.


"Już dwa miesiące temu kierowaliśmy dodatkowe siły policyjne, które są przygotowane do radzenia sobie z agresywnymi grupami wyposażonymi w niebezpieczne przedmioty" - powiedział Mroczek. Wyjaśnił, że obecnie żołnierze, funkcjonariusze SG i policjanci z całego kraju, którzy mają największe doświadczenie w takich działaniach, sami służą na granicy i szkolą innych.


"Już dawno powinno być to zrobione" - podkreślał. "Stworzymy specjalne oddziały Straży Granicznej dedykowane do ochrony granicy" - zapowiedział.


Dodał, że niedługo ma być przedstawiony opinii publicznej pełny pakiet działań w tej sprawie.


"W momencie, gdy przejmowaliśmy odpowiedzialność za bezpieczeństwo państwa mieliśmy do czynienia z sytuacją zagrożenia bezpieczeństwa państwa, jakie stwarzała nielegalna migracja na granicy białorusko polskiej" - mówił też Mroczek. "Szybko rozpoznaliśmy słabości zapory i zaraz podpiszemy umowę na jej wzmocnienie" - powiedział.


"Nikt nie zgłosił wniosku o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu, to już jest sukces" - podkreślił w Sejmie, podczas dyskusji nad nowelizacją, wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaznaczył, że ustawa ta jest bardzo potrzebna i wyraził nadzieję, że izba ją przyjmie.


Wicepremier pytany był m.in. o to, jak się mają jej rozwiązania do projektu o podobnej tematyce złożonego przez prezydenta RP.


"Prezydencki projekt skupia się na planach obronnych. On jest o czymś innym" - zapewnił. "Te ustawy się nie wykluczają, ale się uzupełniają" - dodał.


Kosiniak-Kamysz podkreślił, że proponowane rozwiązania wzmocnią poczucie bezpieczeństwa służących na granicy.


"Liczba strzałów alarmowych będzie większa w tym roku niż we wszystkich poprzednich razem wziętych" - mówił wicepremier. "Nasi poprzednicy nie wprowadzili operacji wojskowej, choć się nad tym zastanawiali" - wytknął opozycji.


Odpowiedział też na pytania dotyczące warunków bytowych służących na granicy, zapewnił, że są one odpowiednie.


Projektowane przepisy stanowią, że "nie popełnia przestępstwa żołnierz, funkcjonariusz policji lub Straży Granicznej", który z naruszeniem zasad użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej wydaje rozkaz ich stosowania lub sam ich używa w określonych wypadkach - "jeżeli sytuacja wymaga natychmiastowego działania".


Dodatkowo, żołnierze i funkcjonariusze, wobec których wszczęto sprawy o niewłaściwe użycie broni, mają w myśl proponowanych przepisów móc żądać obrońcy z urzędu. Projekt przewiduje także m.in. doprecyzowanie zasad zatrzymywania żołnierzy przez żandarmerię wojskową oraz zasady współdziałania straży granicznej i policji w sytuacjach, gdy jedna z formacji potrzebuje wsparcia drugiej. Projekt ma też doprecyzować przepisy dotyczące użycia środków przymusu bezpośredniego, takich jak siatki obezwładniające, armatki wodne czy granaty hukowo-błyskowe przez funkcjonariuszy policji i SG służących na granicy.


We wtorek informowano, że rząd zaakceptował autopoprawkę do projektu. "Nie będzie utajnienia zasad używania broni podczas operacji wojskowej. Doprecyzowaliśmy też warunki wprowadzenia operacji, dzięki czemu żołnierze będą mogli skutecznie bronić polskiej granicy" - informowała wtedy minister funduszy regionalnych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.(PAP)


Autor: Luiza Łuniewska


lui/ jann/ mhr/


Kraj i świat

2024-06-29, godz. 13:10 Ekstraklasa piłkarska - porażka Stali Mielec w sobotnim sparingu Przygotowujący się do sezonu kstraklasy piłkarze PGE FKS Stali Mielec przegrali w sobotnim sparingu 0:1 (0:1) z trzecioligową Sandecją Nowy Sącz. Mecz rozegrano… » więcej 2024-06-29, godz. 13:10 ME 2024 - Gruzja: partia władzy podpina się pod sukces piłkarzy na Euro Gruzińska partia władzy próbuje ogrzać się w świetle spektakularnych sukcesów piłkarzy na Euro 2024. Oligarcha Iwaniszwili, będący szarą eminencją… » więcej 2024-06-29, godz. 13:10 Synoptyk IMGW: upał, noc tropikalna i gwałtowane burze Najbliższa noc na południowym zachodzie będzie tzw. nocą tropikalną. Temperatura nie spadnie tam poniżej 20 stopni - powiedziała PAP synoptyczka IMGW Anna… » więcej 2024-06-29, godz. 13:00 Formuła 1 - Verstappen wygrał sprint w Austrii Prowadzący w klasyfikacji generalnej Holender Max Verstappen (Red Bull), trzykrotny mistrz świata Formuły 1, wygrał sobotni sprint przed Grand Prix Austrii… » więcej 2024-06-29, godz. 12:30 ME 2024 - Janza z Górnika Zabrze nadał piłce prędkość prawie 130 km/h Spośród wszystkich strzelców goli w fazie grupowej mistrzostw Europy w Niemczech największą szybkość piłce nadał Słoweniec Erik Janza. Zawodnik Górnika… » więcej 2024-06-29, godz. 12:20 Kraków/ Wawel otwiera nowy taras z widokiem na wszystkie dachy zamku i panoramę okolic Od poniedziałku zwiedzający Zamek Królewski na Wawelu będą mogli wejść na nowy taras widokowy, utworzony na dachu sąsiadującej z pałacem królewskim… » więcej 2024-06-29, godz. 12:20 Mazowieckie/ Woda z wodociągów zaopatrujących okolice Sochaczewa niezdatna do picia Mieszkańcy 30 miejscowości należących do gminy Sochaczew nie mogą wykorzystywać wody z tamtejszych wodociągów do picia i celów sanitarno-higienicznych… » więcej 2024-06-29, godz. 12:10 ME 2024 - w niedzielę debiutant kontra faworyt, gra także Anglia Debiutująca w piłkarskich mistrzostwach Europy Gruzja zmierzy się w niedzielę w 1/8 finału ze zwycięską we wszystkich meczach fazy grupowej Hiszpanią… » więcej 2024-06-29, godz. 12:10 Małopolskie/ W wakacje popłynie woda z nowego ujęcia w Zatorze Już w wakacje w Zatorze popłynie woda z nowego ujęcia z rzeki Skawy. Szef działu inwestycji i programów europejskich w magistracie Marcin Stramecki podał… » więcej 2024-06-29, godz. 12:00 Lublin/ Koncerty, wystawy i zwiedzanie podczas obchodów Dnia Unii Lubelskiej Występy artystów z Litwy, Polski i Ukrainy oraz spacery z przewodnikiem przewidziano podczas obchodów 455. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej. Koncerty i wystawy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »