Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-26, 14:50 Autor: PAP

Bieniek o wyborze Ruttego na sekretarza generalnego NATO: to właściwy człowiek, na właściwym stanowisku

Zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w proces wyboru sekretarza generalnego NATO oraz porozumienie państw członkowskich w jego sprawie, świadczą o tym, że Mark Rutte jest odpowiednim kandydatem na stanowisko szefa Sojuszu - powiedział doradca szefa MON, gen. Mieczysław Bieniek.

Rada Północnoatlantycka podjęła w środę decyzję o wyborze premiera Holandii Marka Ruttego na stanowisko kolejnego sekretarza generalnego NATO. Obejmie on funkcję 1 października br., gdy wygaśnie kadencja Jensa Stoltenberga, stojącego na czele Sojuszu od 1 października 2014 roku.


Decyzję rady skomentował w radiu TOK FM były zastępca dowódcy strategicznego NATO i doradca szefa MON gen. Mieczysław Bieniek. "Wybór Marka Rutte, przy olbrzymim zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych i uzyskaniu konsensusu prawie wszystkich państw natowskich, świadczy o tym, że jest to właściwy człowiek, na właściwym stanowisku - powiedział.


Bieniek podkreślił, że wybór Sekretarza Generalnego NATO jest długim, starannie przeprowadzanym procesem. "Pamiętajmy, że taki człowiek musi mieć, nie tylko pozycję polityczną w swoim kraju, ale również cieszyć się długo budowanym szacunkiem międzynarodowym" - podkreślił Mieczysław Bieniek.


Generał zwrócił również uwagę na to, że Rutte - jako premier Holandii - ma bardzo jasny stosunek do wojny w Ukrainie i obronności w Europie. "Pamiętajmy o tym, że samolot holenderskiej linii lotniczej został strącony, a śledztwo wykazało, że była to robota rosyjskich separatystów szkolonych przez oficerów Federacji Rosyjskiej" - zaznaczył. Dodał, że z pewnością będzie to miało wpływ na zaangażowanie polityka w bieżące wsparcie Ukrainy.


"Holandia wspiera wszystkie inicjatywy, które zmierzają ku wzmocnienia Ukrainy w przeciwstawianiu się Federacji Rosyjskiej" - powiedział Bieniek. Przypomniał, że Holandia stale przekazuje Ukrainie broń, w tym m.in. myśliwce F16.


57-letni Rutte jest najdłużej urzędującym premierem Holandii - pełni tę funkcję od 2010 roku i nadal tymczasowo pozostaje na stanowisku, podczas gdy skrajna prawica Geerta Wildersa, która wygrała ubiegłoroczne wybory parlamentarne w Holandii, negocjuje z koalicjantami (wśród nich jest zresztą partia Ruttego) skład nowego rządu.


Rutte od 2006 roku jest liderem centroprawicowej i liberalnej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) - po tym, jak zastąpił na tym stanowisku poprzednią przewodniczącą Ritę Verdonk. Rywalizacja o to stanowisko miała być zacięta i groziła VVD rozpadem. Spór jednak nie zaszkodził Ruttemu, podobnie jak kryzysy polityczne w Holandii i kilkaset prób odwołania go ze stanowiska. Dlatego w kraju Rutte został okrzyknięty "teflonowym Markiem", do którego "żaden brud się nie przykleja". Przetrwał choćby skandal wokół zasiłków rodzinnych w 2021 roku, kiedy cały rząd podał się do dymisji. Rutte ponownie został premierem.


Holender znany jest też z tego, że potrafi wejść w koalicje z różnymi ugrupowaniami, przez co niektórzy nazywają go "kameleonem". Także teraz VVD utworzyła nową koalicję rządową ze skrajną prawicą Wildersa, co spotkało się z krytyką liberałów w Parlamencie Europejskim, czyli frakcji, do której należy partia Ruttego.


Na arenie europejskiej Rutte, zwłaszcza podczas wyścigu o stanowisko szefa NATO, spotkał się krytyką ze strony krajów bałtyckich, które zarzucały mu m.in., że przez ponad dekadę urzędowania nie udało mu się podnieść składek Holandii na obronność do 2 proc. PKB (ten pułap Holandia ma osiągnąć dopiero w tym roku). Wypomina mu się również to, że jeszcze w 2011 roku popierał m.in. projekt gazociągu Nord Stream.


Obecnie jednak Rutte jest jednym z największych orędowników Kijowa. Podczas lutowej konferencji bezpieczeństwa w Monachium Holender przekonywał, że należy inwestować w obronność, w tym przemysł zbrojeniowy, oraz kontynuować wsparcie dla Ukrainy.(PAP)


pmal/ dsk/ lm/


Kraj i świat

2024-06-29, godz. 07:50 Poznań/Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza na pożegnanie z galerią sztuki europejskiej W Muzeum Narodowym w Poznaniu (MNP) dobiega końca cykl wydarzeń „Mamy to u siebie”, promujących zbiory galerii sztuki europejskiej. W budynku, gdzie mieści… » więcej 2024-06-29, godz. 07:40 Paryż - Aleksandra Kałucka: igrzyska to spełnienie marzeń (wywiad) 'Awans na igrzyska to spełnienie marzeń. Walczyłam o to mocno od dwóch lat i już nie mogę się doczekać startu' - powiedziała PAP 22-letnia Aleksandra… » więcej 2024-06-29, godz. 07:30 Jodie Foster ujawniła, że traumatyczne zdarzenie zniechęciło ją do występów w teatrze Gwiazda takich produkcji, jak „Milczenie owiec” i „Taksówkarz” w najnowszym wywiadzie opowiedziała o okolicznościach przedwczesnego zakończenia swojej… » więcej 2024-06-29, godz. 07:30 Rusza wakacyjne plenerowe kino pod Tatami, nad Bałtykiem i na Mazurach Od poniedziałku, codziennie przez całe wakacje, przy zakopiańskich Krupówkach i na sopockim Molo będzie można oglądać filmy w plenerowych kinach, w ramach… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 Warmińsko-mazurskie/ Samorząd regionu przyjął program walki z otyłością u uczniów Samorząd woj. warmińsko-mazurskiego przyjął program walki z otyłością u uczniów klas I-III. Dzieci, których BMI wyniesie ponad 90, będą mogły przystąpić… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 Badacze odkrywają sekrety serca dzięki rybce danio Wyniki najnowszych badań molekularnych zarodków danio pręgowanego mają pomóc np. klinicystom pracującym z wrodzonymi wadami serca i utorować drogę do bardziej… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 Nawet źle napisane role zamieniał w kreacje – 100 lat temu urodził się Gustaw Lutkiewicz 29 czerwca 1924 r. urodził się w Kownie (Litwa) Gustaw Lutkiewicz - aktor. „Umiał znaleźć sobie miejsce, zaistnieć w przedstawieniu w sposób naturalny”… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 85 lat temu hasło Żywe torpedy trafiło na pierwsze strony polskich gazet Wiosną 1939 r. hasło 'Żywe torpedy' nabrało rozgłosu po ogłoszeniu przez III Rzeszę roszczeń wobec Polski. Idea ochotników do samobójczych misji była… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 MC: strategia cyfryzacji państwa trafi w lipcu do uzgodnień międzyresortowych Projekt nowelizacji ustawy będący podstawą prawną Strategii cyfryzacji państwa trafi do uzgodnień międzyresortowych, konsultacji oraz opiniowania w lipcu… » więcej 2024-06-29, godz. 07:00 Węgry/ Ekspert: polityczne zaangażowanie Węgier w Inicjatywę Trójmorza jest ograniczone Polityczne zaangażowanie Węgier w Inicjatywę Trójmorza (3SI) jest, w przeciwieństwie do gospodarczego, ograniczone - powiedział PAP węgierski ekspert ds… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »