Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-26, 13:00 Autor: PAP

MEN: ruszyła rekrutacja do szkół prowadzonych ORPEG

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG) prowadzi rekrutację na rok szkolny 2024/2025 do swoich szkół prowadzących edukację w systemie kształcenia na odległość oraz do Szkół Polskich działających przy ambasadach i konsulatach RP - poinformowało MEN.

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą wspiera i promuje naukę języka polskiego wśród młodych Polaków przebywających za granicą. Jest instytucją podległą Ministerstwu Edukacji Narodowej.


ORPEG prowadzi 76 Szkół Polskich przy placówkach dyplomatycznych RP w 37 krajach świata na czterech kontynentach (Afryka: Egipt, Maroko, Republika Południowej Afryki, Tunezja; Ameryka Północna: Kanada, Meksyk, Stany Zjednoczone; Azja: Chiny, Izrael, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie; Europa - 24 kraje). Szkoły te prowadzą nauczanie uzupełniające w zakresie języka polskiego i wiedzy o Polsce. Pracuje w nich 600 nauczycieli. W roku szkolnym 2023/2024 uczyło się w nich około 16 tys. uczniów.


ORPEG prowadzi również kształcenie na odległość w Szkołach im. Komisji Edukacji Narodowej wchodzących w jego skład. To Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej. Szkoły im. KEN w systemie kształcenia na odległość oferują naukę w dwóch planach nauczania: ramowym i uzupełniającym. Zajęcia są prowadzone w trzech strefach czasowych.


Uczniom spełniającym obowiązek szkolny i obowiązek nauki w szkole za granicą, szkoły oferują uzupełniający plan nauczania. Nauczane przedmioty to: edukacja wczesnoszkolna, język polski i wiedza o Polsce.


Uczeń, który znalazł się w wyjątkowej sytuacji (np. stale podróżujący) i z uzasadnionych powodów nie realizuje obowiązku szkolnego w szkole lokalnej za granicą, ma możliwość realizacji ramowego planu nauczania. Podejmuje wtedy naukę wszystkich przedmiotów ujętych na danym etapie edukacji, tak jak w szkole w Polsce. Realizując pełny plan nauczania, uczeń spełnia obowiązek szkolny lub obowiązek nauki w Polsce. Nie zwalnia to jednak rodziców z konieczności wywiązania się ze zobowiązań wynikających z lokalnego prawa oświatowego.


Nauka w szkołach ORPEG jest bezpłatna. Uczniowie otrzymują świadectwa szkolne oraz legitymacje, które są ważne na terenie Polski. Uczniowie szkoły podstawowej mają możliwość wypożyczenia – na czas trwania roku szkolnego – podręczników szkolnych. Uczniowie realizujący ramowy plan nauczania przystępują do egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego.


W roku szkolnym 2023/2024 w kształceniu na odległość w szkołach ORPEG uczestniczyło łącznie 1750 uczniów w 98 krajach na całym świecie.


Do klasy pierwszej szkoły podstawowej przyjmuje się dzieci, które w roku 2024 kończą: siedem lat (rocznik 2017) lub sześć lat (rocznik 2018) pod warunkiem, że dziecko w roku 2023/2024 uczęszczało do przedszkola albo posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej. ORPEG nie prowadzi rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego.


W przypadku zapisu dziecka do pierwszej klasy szkoły podstawowej nie wymagamy świadectwa. Przy zapisie do klas programowo wyższych (od II klasy szkoły podstawowej po IV klasę liceum ogólnokształcącego) konieczne są oryginały świadectw z klas wcześniejszych.


W przypadku zapisu do szkoły w ORPEG od drugiego semestru wymagana jest informacja z poprzedniej szkoły o ocenach otrzymanych na zakończenie pierwszego semestru.


Szczegóły procesu rekrutacji są dostępne na stronie ORPEG https://www.orpeg.pl/


Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą sprawuje też nadzór nad Szkołami Europejskimi (PAP).


Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka


dsr/ agz/


Kraj i świat

2024-06-29, godz. 07:40 Paryż - Aleksandra Kałucka: igrzyska to spełnienie marzeń (wywiad) 'Awans na igrzyska to spełnienie marzeń. Walczyłam o to mocno od dwóch lat i już nie mogę się doczekać startu' - powiedziała PAP 22-letnia Aleksandra… » więcej 2024-06-29, godz. 07:30 Jodie Foster ujawniła, że traumatyczne zdarzenie zniechęciło ją do występów w teatrze Gwiazda takich produkcji, jak „Milczenie owiec” i „Taksówkarz” w najnowszym wywiadzie opowiedziała o okolicznościach przedwczesnego zakończenia swojej… » więcej 2024-06-29, godz. 07:30 Rusza wakacyjne plenerowe kino pod Tatami, nad Bałtykiem i na Mazurach Od poniedziałku, codziennie przez całe wakacje, przy zakopiańskich Krupówkach i na sopockim Molo będzie można oglądać filmy w plenerowych kinach, w ramach… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 Warmińsko-mazurskie/ Samorząd regionu przyjął program walki z otyłością u uczniów Samorząd woj. warmińsko-mazurskiego przyjął program walki z otyłością u uczniów klas I-III. Dzieci, których BMI wyniesie ponad 90, będą mogły przystąpić… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 Badacze odkrywają sekrety serca dzięki rybce danio Wyniki najnowszych badań molekularnych zarodków danio pręgowanego mają pomóc np. klinicystom pracującym z wrodzonymi wadami serca i utorować drogę do bardziej… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 Nawet źle napisane role zamieniał w kreacje – 100 lat temu urodził się Gustaw Lutkiewicz 29 czerwca 1924 r. urodził się w Kownie (Litwa) Gustaw Lutkiewicz - aktor. „Umiał znaleźć sobie miejsce, zaistnieć w przedstawieniu w sposób naturalny”… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 85 lat temu hasło Żywe torpedy trafiło na pierwsze strony polskich gazet Wiosną 1939 r. hasło 'Żywe torpedy' nabrało rozgłosu po ogłoszeniu przez III Rzeszę roszczeń wobec Polski. Idea ochotników do samobójczych misji była… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 MC: strategia cyfryzacji państwa trafi w lipcu do uzgodnień międzyresortowych Projekt nowelizacji ustawy będący podstawą prawną Strategii cyfryzacji państwa trafi do uzgodnień międzyresortowych, konsultacji oraz opiniowania w lipcu… » więcej 2024-06-29, godz. 07:00 Węgry/ Ekspert: polityczne zaangażowanie Węgier w Inicjatywę Trójmorza jest ograniczone Polityczne zaangażowanie Węgier w Inicjatywę Trójmorza (3SI) jest, w przeciwieństwie do gospodarczego, ograniczone - powiedział PAP węgierski ekspert ds… » więcej 2024-06-29, godz. 06:50 Cynk może pomóc chronić uprawy przed zmianami klimatu Cynk może się przyczynić do zabezpieczenia plonów przed zmianami klimatu, ponieważ odgrywa on kluczową rolę w regulacji procesu wiązania azotu przez rośliny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »