Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-27, 12:20 Autor: PAP

Szef MSWiA: ustawa o ochronie ludności będzie bardzo mocno uwzględniała rolę samorządów

Sprawy bezpieczeństwa muszą być też priorytetem samorządów, ustawa o ochronie ludności bardzo mocno będzie uwzględniała ich rolę - podkreślił w poniedziałek szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Zapowiedział, że pracę na projektem ustawy rozpoczną się "już za moment" w rządzie.

W poniedziałek w Sejmie trwa konferencja "Święto Samorządu Terytorialnego" pod patronatem wicemarszałek Sejmu Moniki Wielichowskiej. Wśród zaproszonych gości są samorządowcy, parlamentarzyści, marszałek Senatu, a także ministrowie m.in. szef MSWiA.


Siemoniak podkreślił, że "kwestia ustawy o ochronie ludności bardzo mocno będzie uwzględniała rolę samorządu". Ocenił, że poprzednie rządy PiS miały "mentalność antysamorządową" i samorząd miał spełniać jedynie funkcję pomocniczą. "My poruszamy się w innej filozofii, chcemy bardzo oprzeć się na samorządzie" - podkreślił Siemoniak.


"Na pewno jest tak, że sprawy bezpieczeństwa muszą być też priorytetem samorządu, nie ma co do tego wątpliwości, że to nie sam rząd, nie jakieś struktury rządowe, nie wojsko, ale samorządy też muszą być za te kwestie odpowiedzialne" - powiedział szef MSWiA.


Zapowiedział, że "za moment rozpoczną się prace w rządzie i potem w parlamencie nad ustawą o ochronie ludności". Jak mówił, jest to wielki projekt zmierzenia się z wyzwaniami, przed którymi stoi Polska w 2024 r. "Więc deklaruję tutaj pełną otwartość na dyskusję" - zapewnił minister.


Dodał, że obecny rząd też bardzo chce, żeby "wróciła na należne miejsce" komisja wspólna rządu i samorządu terytorialnego.


Projekt ustawy o ochronie ludności opiera się na propozycji złożonej przez Koalicję Obywatelską w 2023 r. i ma zawierać kompleksowe rozwiązanie na wypadek różnych kryzysów. W zespole pracującym nad przygotowaniem ustawy, obok przedstawicieli MSWiA, znaleźli się także przedstawiciele MON.


W projekcie jest mowa o siedmiu obszarach: systemie ostrzegania i alarmowania; ewakuacji i przyjęciu ludności; schronach i okryciach dla ludności; wzmacnianiu społecznej odporności; budowaniu zasobów i struktur ochrony ludności i obrony cywilnej; funkcjonowaniu ochrony ludności w czasie wojny, a także o finansowaniu.


Przepisy dotyczące informowania, ostrzegania i alarmowania mają doprowadzić do integracji istniejących systemów i do utworzenia systemu bezpiecznej łączności państwowej. Rozwijane mają być także nowoczesne systemy ostrzegania i alarmowania.


Do zadań wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, jako organu ochrony ludności na obszarze gminy, ma należeć m.in. współfinansowanie utrzymania, modernizacji i budowy gminnych obiektów przeznaczonych do ochrony ludności, w tym budowli ochronnych. Samorządy mają też m.in. planować i organizować szkolenia i ćwiczenia z reagowania na zagrożenia. (PAP)


autor: Karol Kostrzewa


kos/ ann/ lm/


Kraj i świat

2024-06-26, godz. 16:40 Senat bez poprawek do ustawy związanej z polską prezydencją w Radzie UE Senat opowiedział się w środę za ustawą związaną z polską prezydencją w Radzie UE. Regulacja ma zapewnić wzmocnienie bezpieczeństwa i usprawnienie przygotowania… » więcej 2024-06-26, godz. 16:40 UE/ Obajtek dla PAP: wniosek o odebranie mi immunitetu będzie decyzją polityczną Były szef Orlenu i nowo wybrany europoseł PiS Daniel Obajtek powiedział w środę PAP, że ewentualny wniosek do Parlamentu Europejskiego o uchylenie mu immunitetu… » więcej 2024-06-26, godz. 16:40 Projekt ustawy przedłużającej obowiązywanie przepisów budowlanych ponownie skierowany do komisji Posłowie zgłosili w środę na posiedzeniu plenarnym poprawkę do projektu noweli przedłużającej obowiązywanie przepisów wykonawczych do ustawy Prawo budowlane… » więcej 2024-06-26, godz. 16:40 Morawiecki o planach rządu dot. CPK: mamy do czynienia z karykaturą CPK miał zasadniczo podnieść bezpieczeństwo Polski, tymczasem mamy dzisiaj do czynienia z karykaturą - powiedział wiceprezes PiS, były premier Mateusz Morawiecki… » więcej 2024-06-26, godz. 16:40 Katowice zamawiają konserwację zabytkowego drewnianego kościółka św. Michała Archanioła Wykonanie konserwacji drewnianego kościoła pw. św. Michała Archanioła w katowickim Parku Kościuszki zamawia lokalny samorząd. To najstarszy zabytek architektoniczny… » więcej 2024-06-26, godz. 16:40 Kotula o projekcie ws. związków partnerskich: w czwartek spotkanie z wiceprezes PSL i z marszałkiem Sejmu Ministra ds. równości Katarzyna Kotula pytana w środę o projekt ustawy o związkach partnerskich przekazała, że do końca czerwca decyzja musi zostać podjęta… » więcej 2024-06-26, godz. 16:40 Wiceszef MAP: większe zdolności produkcyjne firm zbrojeniowych to większe bezpieczeństwo Zwiększenie zdolności produkcyjnych i obsługowych konsorcjum budującego system przeciwlotniczy Narew zwiększy bezpieczeństwo państwa - powiedział w środę… » więcej 2024-06-26, godz. 16:40 Kosiniak-Kamysz: wiceminister Żelazowska będzie rozmawiać o przywróceniu elementów wystawy MIIWŚ Wiceminister kultury Bożena Żelazowska ma rozmawiać z szefową resortu Hanną Wróblewską o przywróceniu elementów usuniętych z wystawy w Muzeum II Wojny… » więcej 2024-06-26, godz. 16:40 Wypadek pod Zieloną Górą, zderzenie dwóch osobówek i autobusu Do wypadku doszło w środę na trasie Zielona Góra-Leśniów Wielki. Zderzyły się dwa samochody osobowe i autobus. Droga jest zablokowana. Ranne zostały trzy… » więcej 2024-06-26, godz. 16:40 Sikorski: Polska, Rumunia i Turcja podzielają stanowisko ws. inwestycji w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO (kr… Polska, Rumunia i Turcja podzielają stanowisko w sprawie potrzeby inwestycji w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »