Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-24, 19:50 Autor: PAP

Eksperci: ustawę o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich trzeba napisać na nowo

W opinii m.in. konsultantki krajowej w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dr Aleksandry Lewandowskiej ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich musi być zastąpiona nową. "Obecne przepisy karzą dzieci, a to one są ofiarami dorosłych i systemu, który ich nie dostrzega" - powiedziała PAP.

O zagrożeniach zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w kontekście współpracy wymiaru sprawiedliwości i ochrony zdrowia eksperci rozmawiali w piątek podczas debaty na Kongresie Psychiatrii Sądowej w Łodzi.


Jak zwrócił uwagę sędzia Sądu Apelacyjnego w Łodzi dr Krzysztof Eichstaedt, z roku na rok przybywa spraw nieletnich, które wpływają do sądów rejonowych dot. demoralizacji lub czynów karalnych. Ta liczba w ostatnim czasie wzrosła z blisko 50 tys. w 2020 r. do ponad 68 tys. w 2022 r. Przytoczył również statystyki WHO, według których nawet 20 proc. nastolatków ma problemy psychiczne, które często prowadzą do prób samobójczych.


W dyskusji ekspertów wskazano na wiele wad systemowych i instytucjonalnych niepozwalające na skuteczną pomoc młodym osobom, którym w pewnym momencie życia, jeszcze przed uzyskaniem pełnoletniości, zaczyna zajmować się wymiar sprawiedliwości. Najczęściej – podkreśliła dr Lewandowska – to pochodzące często z rodzin niewydolnych wychowawczo dzieci z deficytami, którym ani system edukacji, ani pomoc społeczna nie zaproponowała odpowiedniego wsparcia we właściwym czasie. W rezultacie dochodzi do pogłębiania problemów, co w niektórych przypadkach kończy się poważnymi zaburzeniami zachowania i naruszania norm społecznych.


"Ustawa o wsparciu i resocjalizacji nieletnich nie widzi dziecka i powoduje różne komplikacje. Duża część nastolatków z problemami psychicznymi powinna otrzymać zupełnie inną formę pomocy, których w tej ustawie nie ma. Teraz wygląda to tak, że za to, że nikt nie pomógł nastolatkowi w trudnościach szkolnych i zaczął on unikać szkoły, uznajemy, że jest zdemoralizowany i kierujemy go do młodzieżowego ośrodka socjoterapii czy innej placówki. To należy zmienić" – dodała w rozmowie z PAP dr Lewandowska.


Także dyrektorka Zespołu Spraw Społecznych Biura RPD Katarzyna Skrętowska-Szyszko zwróciła uwagę na wiele spraw, w których dzieci i młodzież z niewielkimi zaburzeniami psychicznymi z rodzin niewydolnych wychowawczo, nie jest odpowiednio wcześniej obejmowana wsparciem psychologicznym i psychiatrycznym. A nawet – jak zaznaczyła – jeśli do tego dojdzie, instytucje takie jak szkoła, pomoc społeczna, służba zdrowia nie współpracują ze sobą, a dziecko jest przekazywane z ośrodka wychowawczego do oddziału psychiatrycznego i z powrotem.


"Z moich obserwacji wynika, że kiedy dziecko wykazuje jakieś trudności, bardzo łatwo jest złożyć wniosek do sądu (…). I stąd te dane szybują. Nie ma bezpośredniego wsparcia, nie ma pracy z takim nieletnim i takie dzieci są naprawdę pozostawione sobie" – podkreśliła dyrektorka Zespołu Spraw Rodzinnych i Nieletnich Biura RPD Ewelina Rzeplińska-Rogalska.


"Doszliśmy do krytycznego momentu, w którym dziecko, które można było zaopiekować w trybie ambulatoryjnym bez żadnego problemu, trafia na oddział psychiatrii sądowej o wzmocnionym zabezpieczeniu dla nieletnich. To jest nasza największa porażka" – dodała Skrętowska-Szyszko.


Eksperci podkreślili, że w ich opinii uchwalona w 2022 roku ustawa nie tylko nie poprawiła systemu, ale pogłębiła instytucjonalne problemy. Wśród wad wskazywano m.in. brak jasno określonych przepisów, niespójność systemową i brak koordynacji ze strony resortów sprawiedliwości, edukacji, zdrowia. Problemem jest także brak wyspecjalizowanych placówek. Dodatkowo nieletni, którzy osiągają wiek obligujący ich do opuszczenia placówki, nie mają możliwości kontynuowania nauki.


Sędzia Eichstaedt zwrócił natomiast uwagę, że obecne przepisy są dużo bardziej restrykcyjne wobec dzieci niż wcześniejsze akty prawne.


"To nie jest tak, że dzieci są teraz gorsze, inne, słabsze, niż były kiedyś. Po prostu dorośli nie potrafią sobie aktualnie poradzić z dzieciakami i jak widać – system też" – zaznaczył konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii prof. Piotr Gałecki.


Dr Lewandowska podkreśliła, że przy pisaniu nowej ustawy należy utworzyć międzyresortowy zespół ze specjalistami z różnych dziedzin, by stworzyć zapisy, które realnie wspierają nastolatków z problemami.


"Wyjdźmy z tej konferencji z jednym przekazem, że jeżeli osoba małoletnia nie chce rano wstać, nie chce iść do szkoły, nie chce się uczyć, to nie jest tak, że ona wykazuje przejawy demoralizacji. Ona po prostu wymaga wsparcia i pomocy" – zaapelowała Rzeplińska-Rogalska.(PAP)


autor: Bartłomiej Pawlak


bap/ jann/


Kraj i świat

2024-06-26, godz. 07:10 Chiny/ Prezydent Duda: bez pokoju możemy zapomnieć o rozwoju gospodarczym Kluczem do sukcesu naszych pokoleń jest pokój; jeżeli nie ma pokoju, to możemy zapomnieć o rozwoju gospodarczym - ocenił prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia… » więcej 2024-06-26, godz. 07:00 Dr Flis: ogłaszanie końca Trzeciej Drogi jest przedwczesne Ogłaszanie końca Trzeciej Drogi jest przedwczesne, bardziej wynika z potrzeby 'medialnej rozróby' niż z realnych przesłanek - mówi PAP socjolog dr hab. Jarosław… » więcej 2024-06-26, godz. 07:00 Wimbledon - zakaz wnoszenia rosyjskich i białoruskich flag Rosyjskie i białoruskie flagi zostały objęte zakazem wnoszenia na teren turnieju Wimbledon - ogłosili organizatorzy tenisowej imprezy rozgrywanej na trawiastych… » więcej 2024-06-26, godz. 06:50 W Sejmie projekt "ustawy antyflipperskiej"; Lewica deklaruje, że jest otwarta na zmiany W środę wieczorem odbędzie się pierwsze czytanie projektu 'ustawy antyflipperskiej', złożonego przez Lewicę pod koniec marca. Lider partii Razem Adrian… » więcej 2024-06-26, godz. 06:50 "Rzeczpospolita": Zła ocena Błaszczaka Ostatni rok PiS w Ministerstwie Obrony Narodowej skończył się negatywną oceną Najwyższej Izby Kontroli, najgorszą od lat - ustaliła środowa „Rzeczp… » więcej 2024-06-26, godz. 06:50 W środę rusza nabór w programie MEN "Kto ty jesteś? - Polak mały" W środę o godz.15 ruszy nabór w programie MEN dla przedszkolaków 'Kto ty jesteś? - Polak mały'. Potrwa do 17 lipca. Resort poinformował, że każdy wniosek… » więcej 2024-06-26, godz. 06:50 Sondaż dla "DGP" i RMF FM: Morawiecki znany wg 96,5 proc. ankietowanych, ale ufa mu 67,6 proc. Były premier Mateusz Morawiecki to - oprócz Jarosława Kaczyńskiego - najbardziej rozpoznawalny polityk PiS. Zna go 96,5 proc. respondentów, ale ufa mu 67,6… » więcej 2024-06-26, godz. 06:40 Płk Murawski: Wojskowym Instytutem Medycznym zarządzają algorytmy (wywiad) Dzięki algorytmom zamiast operować dziennie na jednej sali 5 osób, operujemy np. 7. Nie jest to związane z tym, że coś zrobimy szybciej czy gorzej. Zrobimy… » więcej 2024-06-26, godz. 06:40 "Gazeta Wyborcza": Wzrosną kary za brak OC 74 mln zł - tyle rocznie kosztują wypadki i kolizje nieubezpieczonych kierowców - informuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Od lipca kara za brak OC będzie… » więcej 2024-06-26, godz. 06:20 Premier w środę ma zakomunikować decyzję ws. CPK Premier Donald Tusk, wraz z innymi przedstawicielami rządu, ma zakomunikować w środę na konferencji prasowej decyzję ws. Centralnego Portu Komunikacyjneg… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »