Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-22, 10:20 Autor: PAP

Hołownia: ustawa o ochronie ludności będzie procedowana tak szybko, jak to możliwe

Jeżeli tylko projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej wejdzie do Sejmu, będzie procedowany tak szybko, jak to będzie możliwe – powiedział w środę dziennikarzom marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

"Nie ma absolutnie żadnego problemu, jeżeli tylko ta ustawa do Sejmu wejdzie, to będzie procedowana tak szybko, jak to będzie możliwe, z zachowaniem oczywiście wszystkich standardów" – zapowiedział Hołownia podczas środowej konferencji prasowej w Warszawie.


Dodał, że jest to "krytycznie ważna ustawa, bardzo na nią czekamy".


Według marszałka Sejmu projekt ustawy o ochronie ludności jest komplementarny z prezydenckim projektem ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Projekt prezydencki obejmuje wiele zagadnień związanych z bezpieczeństwem państwa, w tym m.in. roli marszałków Sejmu i Senatu w systemie bezpieczeństwa, zasad tworzenia stałych planów obronnych czy struktury dowództwa w polskim wojsku.


Zaznaczył, że ustawa prezydencka mówi o wojskowym aspekcie przygotowań, a ustawa o ochronie ludności cywilnej "pozwoli odbudować potencjał obrony cywilnej w Polsce".


Zdaniem Hołowni obecnie mamy zarysowane jedynie linie działania, ale nie mamy aparatu wykonawczego. "Przez 20 czy 30 lat pokoju nikomu nie przyszło nikomu do głowy, że to będzie potrzebne, więc nikt się tym nie zajmował" -powiedział.


"Zrobię wszystko, żeby te ustawy były procedowane, jak to się mówi ASAP (as soon as possible – tak szybko, jak to możliwe); żeby były procedowane tak, żebyśmy w czerwcu mogli je uchwalić, jeśli taka będzie wola izby" – mówił.


Projekt ustawy o ochronie ludności opiera się na propozycji złożonej przez Koalicję Obywatelską w 2023 r. i ma zawierać kompleksowe rozwiązanie na wypadek różnych kryzysów. W zespole pracującym nad przygotowaniem ustawy, obok przedstawicieli MSWiA, znaleźli się także przedstawiciele MON.


W projekcie jest mowa o siedmiu obszarach: systemie ostrzegania i alarmowania; ewakuacji i przyjęciu ludności; schronach i okryciach dla ludności; wzmacnianiu społecznej odporności; budowaniu zasobów i struktur ochrony ludności i obrony cywilnej; funkcjonowaniu ochrony ludności w czasie wojny, a także o finansowaniu.


W projekcie mają się znaleźć przepisy dotyczące informowania, ostrzegania i alarmowania. Chodzi o integrację istniejących systemów i o utworzenie systemu bezpiecznej łączności państwowej. Rozwijane mają być także nowoczesne systemy ostrzegania i alarmowania.


Do zadań wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, jako organu ochrony ludności na obszarze gminy, ma należeć m.in. współfinansowanie utrzymania, modernizacji i budowy gminnych obiektów przeznaczonych do ochrony ludności, w tym budowli ochronnych. Samorządy mają też m.in. planować i organizować szkolenia i ćwiczenia z reagowania na zagrożenia. (PAP)


Autor: Iwona Żurek


iżu/ joz/


Kraj i świat

2024-07-23, godz. 05:50 Prognoza pogody na 23 i 24 lipca Jak informuje IMGW, Polska będzie w zasięgu klina wyżu znad Europy południowo-zachodniej, jedynie na krańcach wschodnich zaznaczy się płytka zatoka niżowa… » więcej 2024-07-23, godz. 05:50 Lekarze bez Granic: raport o katastrofalnych skutkach wojny w Sudanie Jeden na trzech pacjentów, którzy zostali przyjęci do szpitala w największym sudańskim mieście Omdurmanie w marcu 2024 roku, miał obrażenia po odłamkach… » więcej 2024-07-23, godz. 05:40 Paryż - olimpijskie ciekawostki Pięć połączonych ze sobą kółek olimpijskich: w kolorach niebieskim, czarnym, czerwonym - na górze i żółtym oraz zielonym - na dole, symbolizujących… » więcej 2024-07-23, godz. 05:40 Paryż - olimpijskie ciekawostki Tradycja parad sportowców, którzy niosą flagi swoich państw, narodziła się w Atenach 1906 roku, ale dopiero dwa lata później w Londynie odbyła się pierwsza… » więcej 2024-07-23, godz. 05:40 Paryż - olimpijskie ciekawostki Ostatnie autentycznie złote medale olimpijskie wręczano w Sztokholmie w 1912 roku. Projektowane są specjalnie na każde igrzyska. Powinny mieć co najmniej… » więcej 2024-07-23, godz. 05:40 Paryż - olimpijskie ciekawostki W pierwszych nowożytnych igrzyskach (Ateny 1896) Francuz Leon Flameng wykazał się rzadko spotykanym duchem sportu. Wypracował sobie ogromną przewagę nad… » więcej 2024-07-23, godz. 05:40 Paryż - olimpijskie ciekawostki W Paryżu, w igrzyskach 1924 roku, amerykański lekkoatleta Robert Le Gendre uzyskał w skoku w dal wynik lepszy od rekordu świata - 7,72 m, ale nie został… » więcej 2024-07-23, godz. 05:30 Łódzkie/ Zablokowana A2, na odcinku Skierniewice - Wiskitki, w kierunku Warszawy Utrudnienie na A2, na odcinku w. Skierniewice - w. Wiskitki (woj. łódzkie). Wywróciła się laweta z ładunkiem dwóch samochodów osobowych, jezdnia w kierunku… » więcej 2024-07-23, godz. 05:30 Brazylia/ Prezydent Lula da Silva wzywa Nicolasa Maduro do respektowania werdyktu wenezuelskich wyborców Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro powinien respektować rezultaty wyborów szefa państwa, które mają się odbyć w najbliższą niedzielę - oświadczył prezydent… » więcej 2024-07-23, godz. 05:10 USA/ Biały Dom: prezydent Biden wraca we wtorek do Waszyngtonu Prezydent Joe Biden opuści we wtorek swój wakacyjny dom w stanie w Delaware, w którym przebywał w izolacji z powodu Covida, i wczesnym popołudniem czasu lokalnego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »