Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-16, 15:00 Autor: PAP

Raport: Jedna czwarta kobiet boryka się z wypaleniem zawodowym

Dziewięć na dziesięć firm wciąż nie podejmuje działań na rzecz równouprawnienia - wynika z raportu firmy Deloitte. Agresji doznało 31 proc., molestowania seksualnego 4 proc. badanych kobiet, zaś niemal co czwarta wypalenia zawodowego.

W 2024 roku prawie 25 proc. badanych kobiet stwierdziło, że mierzy się z wypaleniem zawodowym. Jest mniej niż w ostatnich latach, gdyż rok wcześniej było 28 proc., a dwa lata wcześniej aż 46 proc. O 5,5 pkt. proc. spadł również odsetek kobiet, należących do mniejszości etnicznych, które odczuwają wypalenie zawodowe, i wynosi 23 proc.


Połowa zapytanych kobiet przyznała, że doświadcza większego stresu związanego z pracą w porównaniu do roku poprzedniego. Przez ostatni rok 31 proc. badanych doświadczyło w miejscu pracy agresji, a 4 proc. molestowania seksualnego. O wiele trudniejsza jest sytuacja kobiet LGBT+, z niepełnosprawnościami i należących do mniejszości etnicznych – zachowań agresywnych doświadczyło odpowiednio 54, 40 i 45 proc. przedstawicielek tych grup.


Jak podkreślono w raporcie "Women @ work 2024: A Global Outlook", zgłaszanie takich zachowań nie jest jednak powszechne. Aż 42 proc. ankietowanych kobiet nie zgłasza agresji w pracy, a 44 proc. molestowania seksualnego. Przyczyną jest przekonanie, że to, co je spotkało, nie było wystarczająco niepokojące. Jednak 10 proc. badanych nie złożyło skargi w obawie o swoją karierę.


"Pracodawcy powinni z całą mocą przeciwdziałać zrachowaniom, które naruszają bezpieczeństwo kobiet, a także stworzyć warunki, w których nie będą one bały się zgłaszać złamania prawa. Podstawą budowania kultury zachęcającej do otwartej komunikacji jest przede wszystkim dawanie pozytywnego przykładu przez liderów" - stwierdziła cytowana w raporcie Joanna Świerzyńska, partnerka zarządzająca Deloitte w Polsce, krajach Bałtyckich i Ukrainie.


Jak wynika z raportu, aż 27 proc. ankietowanych kobiet doświadcza problemów zdrowotnych i bólowych w związku z menstruacją, menopauzą lub płodnością (np. poronienie lub ciąża wysokiego ryzyka), co odbija się negatywnie na ich sytuacji zawodowej. 42 proc. badanych przychodzi do pracy, chociaż odczuwają silny ból - to aż o 19 pkt. proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Także o 19 pkt. proc. zwiększył się również odsetek kobiet, które odczuwają w pracy dolegliwości związane z menopauzą i obecnie wynosi 39 proc. Tylko 19 proc. wszystkich anektowanych, gdy ujawniły powód wzięcia dnia wolnego przez dolegliwości związane z menopauzą, otrzymały wsparcie od pracodawców. Aż 9 proc. badanych wskazało brak dobrego podejścia do menopauzy przez pracodawców jako powód odejścia z pracy. Z kolei 13 proc. nie czuje się komfortowo, rozmawiając o problemach menstruacyjnych z szefem.


30 proc. kobiet doświadczających problemów z niepłodnością odczuwa z tego powodu silny ból fizyczny. 19 proc. z tych, które przez to wzięły urlop, nie poinformowały szefów o powodzie. Gdy jednak wyjaśniły, dlaczego nie pojawiły się w pracy, to spotkały się z negatywnymi konsekwencjami.


Jak wykazał raport "Women @ work 2024: A Global Outlook", większość firm nie podejmuje działań na rzecz równości płci w miejscu pracy. Z takimi działaniami spotkało się jedynie 11 proc. ankietowanych kobiet. 18 proc. dowiedziało się jedynie o wyznaczonych prze firmę celach w tych sprawach. Na stanowiskach liderskich tylko 26 proc. badanych kobiet dostrzegło zróżnicowanie płciowe.


"Wyrównywanie szans w miejscu pracy jest ważne dla wszystkich pracowników, bez względu na płeć, wiek, pochodzenie czy orientację seksualną. Podstawą awansu powinny być wyłącznie kompetencje i zaangażowanie, co pozytywnie wpływa na motywację i zaufanie ludzi do firmy" – podkreśliła Joanna Świerzyńska.


W 2023 roku więcej kobiet odeszło z pracy niż łącznie w roku 2022 i 2021. Wśród powodów wskazały: zbyt niskie wynagrodzenie (18 proc.), mikroagresję, nękanie lub prześladowanie (16 proc.) i brak elastycznych godzin pracy (15 proc.). Aż 43 proc. ankietowanych planuje zmienić miejsce zatrudnienia w ciągu kolejnych 12-24 miesięcy. 25 proc. wskazało, że nie mają możliwości awansu. 21 proc. kobiet na stanowiskach liderskich boi się, że będą otrzymywały niższą płacę niż mężczyźni, a 23 proc. nie lubi kultury organizacyjnej w swoim miejscu pracy.


Raport firmy Deloitte "Women @ work 2024: A Global Outlook" powstał na podstawie badania przeprowadzonego wśród 5 tys. kobiet z 10 krajów (Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Niemcy, Indie, Japonia, Republika Południowej Afryki, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone) i siedmiu sektorów gospodarki. (PAP)


Autorka: Ewa Kaczorowska


ek/ wus/


Kraj i świat

2024-06-01, godz. 08:10 Paryż - Zamojski: ani przez chwilę nie można się poddawać (wywiad) 'Najważniejsza jest wiara w siebie, ani przez chwilę nie można się poddawać' - powiedział w wywiadzie dla PAP Przemysław Zamojski, 37-letni kapitan reprezentacji… » więcej 2024-06-01, godz. 08:00 IMGW ostrzega przed burzami w prawie całej Polsce IMGW wydał w sobotę ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami dla całego kraju z wyjątkiem Wybrzeża. W większości Polski obowiązują ostrzeżenia… » więcej 2024-06-01, godz. 08:00 Paryż - córka lekarza-misjonarza wiosłuje w barwach Ugandy i jedzie na drugie igrzyska Wioślarka Kathleen Grace Noble, córka irlandzkich misjonarzy, która rozpoczynała przed blisko dekadą treningi na afrykańskim jeziorze Wiktoria, gdzie żyją… » więcej 2024-06-01, godz. 08:00 Indie/ Rekordowe upały w ostatnim dniu wyborów parlamentarnych W Indiach rozpoczął się w sobotę ostatni dzień wieloetapowych wyborów do izby niższej parlamentu. Fala rekordowych upałów, które od kilku tygodni utrzymują… » więcej 2024-06-01, godz. 07:50 Wielkopolskie/ W sobotę XXVIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 Pod hasłem 'Wracaj do domu!' w sobotnie popołudnie na Polach Lednickich (woj. wielkopolskie) rozpocznie się 28. edycja Ogólnopolskiego Spotkania Młodych Lednica… » więcej 2024-06-01, godz. 07:40 1 czerwca rozpoczyna się program refundacji in vitro W sobotę rozpoczyna się program refundacji in vitro, na który państwo przeznaczy 2,5 mld zł do końca 2028 r. Z finansowania mogą skorzystać pary, które… » więcej 2024-06-01, godz. 07:40 Ekspertka: program refundacji in vitro spełnia oczekiwania pacjentów Program refundacji in vitro pozwala na to, by skorzystały z niego zarówno pacjentki lepiej rokujące na zajście w ciążę, jak i te z mniej obiecującymi wynikami… » więcej 2024-06-01, godz. 07:40 Halle Berry i Olivier Martinez dla dobra syna zgodzili się wziąć udział w terapii rodzicielskiej Zdobywczyni Oscara wraz z eksmałżonkiem podjęli próbę polubownego rozwiązania swojego konfliktu. Halle Berry i Olivier Martinez, którzy sfinalizowali rozwód… » więcej 2024-06-01, godz. 07:40 W lekkoatletyce mają być wprowadzane nowe konkurencje Światowa Federacja Lekkoatletyczna zamierza wprowadzać do programu zawodów nowe konkurencje, takie jak sztafeta mieszana 4x100 metrów czy bieg z przeszkodami… » więcej 2024-06-01, godz. 07:20 Prof. Stelmach o wybitnym krytyku architektury Józefie Rykwercie: trzeba go czytać i znać To jedna z niewielu znanych mi osób, które przyznały się, że jakaś przestrzeń wzruszyła je do łez - powiedział PAP prof. Bolesław Stelmach, dyrektor… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »