2024-05-12, 17:40 Autor: PAP

Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Zagłębie 1:3 (opis2)

Widzew Łódź - KGHM Zagłębie Lubin 1:3 (0:2)

Bramki: 0:1 Mateusz Wdowiak (27), 0:2 Kacper Chodyna (29), 1:2 Andrejs Ciganiks (49), 1:3 Marko Poletanovic (90+1).

Żółta kartka - KGHM Zagłębie Lubin: Tomasz Makowski, Mateusz Grzybek.

Sędzia: Patryk Gryckiewicz (Toruń). Widzów: 17 198.

Widzew Łódź: Rafał Gikiewicz - Mato Milos, Mateusz Żyro, Juan Ibiza (46. Andrejs Ciganiks), Luis da Silva - Kamil Cybulski, Dominik Kun, Fran Alvarez, Noah Diliberto (84. Dawid Tkacz), Antoni Klimek (63. Fabio Nunes) - Jordi Sanchez (46. Imad Rondic).

KGHM Zagłębie Lubin: Sokratis Dioudis - Bartłomiej Kłudka, Michał Nalepa, Aleks Ławniczak, Mateusz Grzybek (63. Luis Mata) - Kacper Chodyna (85. Patryk Kusztal), Damian Dąbrowski, Marek Mróz (68. Marko Poletanovic), Tomasz Makowski, Mateusz Wdowiak (68. Tomasz Pieńko) - Dawid Kurminowski (85. Juan Munoz).

Piłkarze Zagłębia Lubin odnieśli w Łodzi trzecie ligowe zwycięstwo z rzędu. Za to Widzew nie zdobył punktów w trzecim kolejnym spotkaniu ekstraklasy.

Oba zespoły są już pewne utrzymania się w ekstraklasie i może dlatego mecz w Łodzi nie zaczął się w szybkim tempie. Początkowo brakowało też sytuacji bramkowych. Zagłębie nie było bowiem zainteresowane przejęciem inicjatywy i zaatakowaniem bramki gospodarzy, za to łodzianie niezbyt dobrze czuli się w ataku pozycyjnym.

Gospodarze przed przerwą w zasadzie tylko raz zagrozili bramce zespołu Waldemara Fornalika i to w dość przypadkowej sytuacji. W 15. minucie debiutujący w wyjściowym składzie 18-letni Kamil Cybulski zaskoczył Sokratisa Dioudisa dośrodkowaniem, z którego wyszedł celny strzał i Grek z dużym trudem wybił lecącą pod poprzeczkę piłkę. Pozostałe uderzenia łodzian w pierwszej połowie były bardzo niecelne.

Lubinianie dobrze się bronili i czekali na swoje szanse po kontraktach, które wykończyli perfekcyjnie, zdobywając dwa gole w ciągu dwóch minut. Najpierw w 27. minucie Mateusz Wdowiak przejął piłkę na swojej połowie, a następnie wykorzystując dezorganizację w szeregach Widzewa przebiegł z nią kilkadziesiąt metrów i w sytuacji sam na sam pokonał Rafała Gikiewicza.

Kolejny cios piłkarze Zagłębia zadali dwie minuty później. Prowadzenie podwyższył Kacper Chodyna, który po kolejnym szybkim ataku wykorzystał dobre podanie od Marka Mroza.

Do przerwy Zagłębie było dużo dojrzalszym zespołem. Nie dość, że goście nie pozwolili piłkarzom Daniela Myśliwca zagrozić swojej bramce, to do szatni mogli schodzić z przewagą trzech goli. W 43. minucie po akcji Bartłomieja Kłudki, w poprzeczkę trafił bowiem Tomasz Makowski.

Na początku drugiej połowy to Widzew z powodzeniem skontrował jednak rywala i zdobył kontaktową bramkę. W 49. minucie szybki atak wykończył wprowadzony po przerwie Łotysz Andrejs Ciganiks.

To zwiastowało emocje, bo łodzianie spisywali się lepiej niż w pierwszej połowie. Dążyli do wyrównania, jednak w ich akcjach brakowało jakości. Najlepszą okazję do zdobycia drugiego gola miał Portugalczyk Fabio Nunes, który w polu karnym minął dwóch obrońców Zagłębia, lecz jego strzał z bliskiej odległości obronił Dioudis. Grek bardzo dobrze spisywał się w bramce lubinian, wyłapując większość dośrodkowań piłkarzy Myśliwca. Po drugiej stronie boiska w 80. minucie dobrze przy strzale Tomasza Pieńki interweniował też Gikiewicz.

Wydawało, że w końcówce łodzianie rzucą się do ataku, ale ich zapał w pierwszej minucie doliczonego czasu gry zgasił Marko Poletanovic. Gol Serba zdobyty strzałem zza pola karnego był ozdobą meczu i ustalił jego wynik.(PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ bia/

2024-05-23, godz. 15:40 KE przechodzi do drugiego etapu procedury naruszenia prawa UE wobec m.in. Polski ws. stawki podatku dla korporacji mi… Komisja Europejska w czwartek przeszła do drugiego etapu procedury naruszenia prawa UE wobec Hiszpanii, Cypru, Litwy, Łotwy, Polski i Portugalii. Chodzi o brak… » więcej 2024-05-23, godz. 15:40 Wysłuchanie publiczne dotyczące zmiany konstytucji ws. funkcjonowania TK - 2 lipca Senacka Komisja Ustawodawcza zdecydowała, że 2 lipca odbędzie się wysłuchanie publiczne ws. zmiany konstytucji dotyczącej TK. Projekt zakłada m.in. nowy… » więcej 2024-05-23, godz. 15:40 French Open - Świątek i Hurkacz zaczną od meczu z kwalifikantami (opis) Liderka światowego rankingu Iga Świątek i rozstawiony z numerem 8. Hubert Hurkacz w pierwszej rundzie wielkoszlemowego French Open zmierzą się z tenisistami… » więcej 2024-05-23, godz. 15:40 Portugalia/ Policja ujęła mężczyznę, który chciał dokonać zamachu w siedzibie prawicowej partii Chega Funkcjonariusze portugalskiej policji zatrzymali w czwartek w siedzibie prawicowej partii Chega mężczyznę, który planował zamach bombowy. W jego plecaku znaleziono… » więcej 2024-05-23, godz. 15:30 Bydgoszcz/ Centrum szkolenia NATO świętowało 20. rocznicę powstania Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy w czwartek świętowało 20. rocznicę powstania. To pierwsza jednostka systemu dowodzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego… » więcej 2024-05-23, godz. 15:30 Kraków/ Okupacyjne „afisze śmierci” na wystawie w Fabryce Emalia Oskara Schindlera Tzw. afisze śmierci zawierające informacje o mieszkańcach Krakowa rozstrzelanych w czasie niemieckiej okupacji prezentuje wystawa czasowa „Spirala zbrodni… » więcej 2024-05-23, godz. 15:30 Ekstraklasa piłkarska – w Białymstoku przyjaciele sobie nie pomogą Trenerzy piłkarzy Warty oraz Jagiellonii, a jednocześnie bliscy przyjaciele - Dawid Szulczek i Adrian Siemieniec w sobotę w Białymstoku zagrają przeciwko… » więcej 2024-05-23, godz. 15:20 KE: kolejny etap procedury naruszenia prawa wobec Węgier ws. ustawy o obronie suwerenności Komisja Europejska przeszła do kolejnego etapu procedury naruszenia prawa wobec Węgier ws. ustawy o obronie suwerenności. Może się ona zakończyć skierowaniem… » więcej 2024-05-23, godz. 15:20 Kraków/ MPK wyremontowało historyczny wagon tramwajowy Wismar z lat 30. XX wieku Pochodzący z lat 30. XX wieku wagon doczepny o nazwie Wismar, który przed laty jeździł po ulicach Szczecina, został wyremontowany przez pracowników Miejskiego… » więcej 2024-05-23, godz. 15:10 Kaczyński o wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa NBP: To kryminalne przedsięwzięcie Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił w czwartek w Sejmie, że skierowany przez marszałka Sejmu do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wniosek o postawienie… » więcej