Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-09, 19:50 Autor: PAP

W piątek znów zbiera się Kolegium ds. Służb Specjalnych, tematem wpływy ze wschodu

W piątek po raz drugi w tym tygodniu zbierze się rządowe Kolegium do spraw Służb Specjalnych. Jak zapowiedział premier Donald Tusk, spotkanie będzie dotyczyło "wpływów i akcji wywiadów rosyjskiego i białoruskiego w naszym kraju".

Poprzednie posiedzenie Kolegium, w skład którego wchodzą m.in. premier i ministrowie odpowiedzialni za bezpieczeństwo, a w posiedzeniach uczestniczą szefowie służb, miało miejsce w środę. Zostało zwołane po tym, jak w poniedziałek okazało się, że sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt wyjechał na Białoruś i tam poprosił o "ochronę".


Premier Tusk w środę mówił, że zlecił przygotowanie raportu na temat wpływu rosyjskich i białoruskich służb w aparacie władzy "z poprzednich lat". "Niektóre z tych spraw nie miały swojego dalszego ciągu. To niepokoi dziś polskie służby" - powiedział Tusk. Premier zaznaczył, że "przerwano dochodzenie czy sprawdzanie osób i zdarzeń, które mogły wskazywać na jakąś aktywność i wpływ rosyjskich czy białoruskich służb w szeroko pojętym aparacie władzy".


Tusk mówił też, że Kolegium ds. Służb Specjalnych w piątek spotka się ponownie, bo "sprawa jest poważna, dotyczy nie tylko sędziego Szmydta, ale wpływu i akcji wywiadów białoruskiego i rosyjskiego w naszym kraju".


Minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak poinformował, że premier chce mieć bieżące informacje od służb, które intensywnie pracują. "Wszystkie sprawy są wszechstronnie badane i niewątpliwie w piątek będziemy wiedzieli więcej" – dodał.


Tusk w środę mówił, że polecił Siemoniakowi przygotowanie rekomendacji, w jaki sposób poprawić ustawę o komisji do spraw badania wpływów rosyjskich, by mogła na nowo powstać możliwie szybko.


Komisja ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007–2022 powstała z inicjatywy PiS. 30 sierpnia 2023 r. Sejm wybrał jej członków, a 29 listopada - już w nowej kadencji - zaprezentowała ona "raport cząstkowy" i przedstawiła rekomendacje, by Donaldowi Tuskowi, Jackowi Cichockiemu, Bogdanowi Klichowi, Tomaszowi Siemoniakowi, Bartłomiejowi Sienkiewiczowi nie były powierzane stanowiska publiczne odpowiadające za bezpieczeństwo państwa w związku z uznaniem w latach 2010-14 r. rosyjskiej FSB za służbę partnerską. Tego samego dnia Sejm odwołał członków komisji.


W czwartek Tusk z mównicy sejmowej zapowiadał, że komisja ds. rosyjskich wpływów zostanie znów powołana, "już w zgodzie z konstytucją" i "zbada bardzo dokładnie wpływy rosyjskie, białoruskie na rządy Zjednoczonej Prawicy". "One nie podlegają dyskusji" – powiedział Tusk.


"Sędzia Szmydt nawet się już się nie kryje z bezpośrednim związkiem ze wschodnimi służbami. Sędzia Szmydt został wyznaczony przez PiS jako jeden z tych, którzy mieli rozmontować polski system prawa i zaatakować niezawisłych polskich sędziów" – mówił premier.


Tomasz Szmydt, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, poprosił w poniedziałek w Mińsku władze Białorusi o "opiekę i ochronę". Wśród spraw, którymi zajmował się w WSA, były dotyczące np. odmowy wydania poświadczeń bezpieczeństwa w zakresie dostępu do informacji niejawnych. W czwartek przewodniczący sejmowej komisji do spraw służb specjalnych Marek Biernacki (PSL-TD) powiedział, że Szmydt miał na wokandzie dwa tysiące spraw, w tym dotyczące odwołań od decyzji o dostępie do informacji niejawnych, a także pracownicze, dotyczące żołnierzy i funkcjonariuszy, na podstawie których można zweryfikować osobę.


W czwartek sąd dyscyplinarny uchylił immunitet sędziego Szmydta, zezwolił na jego zatrzymanie i zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztu.


Media przypominają, że sędzia Tomasz Szmydt przyznał się do udziału w tzw. aferze hejterskiej w 2019 r. i atakowania w sieciach społecznościowych sędziów sprzeciwiających się wprowadzaniu zmian w sądownictwie przez ówczesnego ministra Zbigniewa Ziobrę. W tych działaniach miała też uczestniczyć była żona Szmydta, znana pod pseudonimem "Mała Emi". W 2019 roku Szmydt został zwolniony ze stanowiska dyrektora Biura Prawnego w Krajowej Radzie Sądownictwa. W 2022 roku postanowił ujawnić nieetyczne działania w resorcie sprawiedliwości. Jak wówczas przekonywał w rozmowach z mediami, na skutek zaangażowania w szkalowanie sędziów "stracił najwięcej - rodzinę i pozycję zawodową".


Kolegium do Spraw Służb Specjalnych to działający przy Radzie Ministrów organ opiniodawczo-doradczy, zajmujący się działaniem służb takich jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego i Centralne Biuro Antykorupcyjne.


Kolegium przewodniczy premier, a w jego skład wchodzą: minister spraw wewnętrznych, minister spraw zagranicznych, szef MON, minister finansów i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a także minister odpowiedzialny za koordynację służb specjalnych; w posiedzeniach uczestniczą także szefowie służb oraz przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych. (PAP)


ral/ wus/


Kraj i świat

2024-05-20, godz. 12:10 Prawo.pl: planowany zakaz eksportu plastikowych odpadów do krajów spoza OECD (MediaRoom) Eksport odpadów z tworzyw sztucznych do krajów nienależących do OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) zostanie zakazany w ciągu dwóch i… » więcej 2024-05-20, godz. 12:10 Doda i Smolasty zaprezentowali klip do utworu „Nie żałuję”. To opowieść o pokonaniu bólu po rozstaniu Zeszłego lata premierę miał singiel „Nim zajdzie słońce”, który w duecie nagrali Doda i Smolasty. Piosenka odniosła ogromny komercyjny sukces, stając… » więcej 2024-05-20, godz. 12:10 Słowacja/ Szpital: Fico komunikuje się z otoczeniem, maleje stan zapalny Stan rannego w zamachu premiera Słowacji Roberta Ficy jest stabilny; pacjent komunikuje się z otoczeniem, a parametry wskazujące na stan zapalny spadają -… » więcej 2024-05-20, godz. 12:10 IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami (aktl.) IMGW wydał w poniedziałek ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami w północnych oraz południowo-wschodnich częściach kraju. » więcej 2024-05-20, godz. 12:10 Fundacja pozyskała część unikalnego baraku z podobozu KL Auschwitz Elementy metalowego baraku z należącego do kompleksu KL Auschwitz podobozu w Trzebini trafiły do zbiorów Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau… » więcej 2024-05-20, godz. 12:10 Warszawa/ Radni PiS zażądali zwołania nadzwyczajnej sesji rady miasta Radni PiS poinformowali, że złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady Warszawy w związku ze skutkami pożaru hali przy ul. Marywilskiej. Radny Tobiasz… » więcej 2024-05-20, godz. 12:00 Gdańsk/ Na targowisku sprzedawali amunicję; grozi im do 10 lat więzienia Policjant z Gdańska zatrzymał dwóch mężczyzn podejrzanych o sprzedawanie amunicji na targowisku. Prokurator przedstawił obywatelom Federacji Rosyjskiej i… » więcej 2024-05-20, godz. 12:00 Gruzja/ Premier: opozycja dąży do "ukrainizacji" naszego kraju Premier Gruzji Irakli Kobachidze oskarżył w poniedziałek opozycję o chęć 'ukrainizacji' kraju. Uznał też, że zawetowanie przez prezydentkę Salome Zurabiszwili… » więcej 2024-05-20, godz. 12:00 Czterech rolników kontynuuje strajk głodowy w Sejmie Ósmy dzień rolnicy ze Związku Rolniczego 'Orka' prowadzą w Sejmie strajk głodowy. W sobotę dwóch protestujących gorzej się poczuło i musiało przerwać… » więcej 2024-05-20, godz. 12:00 Siemoniak: Liczę, że prezydent Duda podpisze ustawę o ochronie ludności Szef MSWiA Tomasz Siemoniak powiedział w Radiu Zet, że będzie jeszcze konsultował projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej m.in. z wicepremierem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »