Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-09, 10:10 Autor: PAP

Senackie komisje za tym, by kandydatami do KRS mogli być tzw. neosędziowie

Senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności poparły w czwartek poprawkę, która zakłada, że kandydatami do Krajowej Rady Sądownictwa będą mogli być tzw. neosędziowie. Komisje negatywnie zaopiniowały wniosek senatorów PiS o odrzucenie całej nowelizacji o KRS.

Senackie komisje rozpatrywały w czwartek poprawki do rządowej nowelizacji ustawy o KRS, której zasadnicze zapisy dotyczą wyboru sędziowskich członków tej Rady przez samych sędziów, a nie - jak to jest po zmianie ustawy o KRS w grudniu 2017 r. - przez Sejm. W ten sposób KRS - w zamierzeniu Ministerstwa Sprawiedliwości - ma stać się niezależna od władzy ustawodawczej.


Nowela przewiduje, że prawo do kandydowania na członka KRS nie będzie przysługiwać sędziom (tzw. neo-sędziom), którzy nimi zostali po zmianie przepisów dotyczących KRS w 2017 r. W środę podczas senackiej debaty zaproponowano jednak poprawkę, zgodnie z którą bierne prawo wyborcze będzie przysługiwać wszystkim sędziom, niezależnie od tego, czy byli w KRS przed zmianą w 2017 r. czy po tej zmianie.


Poprawkę tę zgłosili senatorowie KO i Lewicy, którzy powołali się w tej sprawie na ogłoszoną w środę opinię Komisji Weneckiej, która pozytywnie oceniła kierunek zmian w rządowej nowelizacji o Krajowej Radzie Sądownictwa.


Poprawkę tę poparli wszyscy senatorowie obu połączonych komisji, zarówno senatorowie PiS, jak i senatorowie rządzącej większości, a także Ministerstwo Sprawiedliwości. "W świetle opinii Komisji Weneckiej bez kompleksowego uregulowania statusu nieprawidłowo powołanych sędziów wyłączenie wobec nich biernego prawa wyborczego mogłoby naruszać zasadę proporcjonalności, stąd ministerstwo jest za tą poprawką" - powiedział w czwartek wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur.


Senatorowie poparli też poprawkę zmierzającą do wprowadzenia zasady, według której sędziowie będą mieli więcej niż jeden głos w wyborach członków KRS. Poprawka zakłada, że głosujący na członków KRS sędzia będzie mógł poprzeć w sumie 11 kandydatów-sędziów: trzech z sądów rejonowych, dwóch z sądów okręgowych, dwóch z sądów apelacyjnych, po jednym z Sądu Najwyższego, NSA, wojewódzkich sądów administracyjnych i sądów wojskowych. W opinii senatorów KO i Lewicy poprawka ta zapewni większą rezprezentatywność nowego składu KRS.


Zgodnie z nowelą, nad wyborem 15 sędziów-członków KRS ma czuwać PKW, która będzie odpowiedzialna za organizowanie wyborów, m.in. za weryfikację zgłoszeń czy drukowanie kart głosowania. W KRS mają być reprezentowani sędziowie wszystkich szczebli. Wybierani będą: jeden sędzia Sądu Najwyższego, dwóch sędziów sądów apelacyjnych, trzech sędziów sądów okręgowych, sześciu sędziów sądów rejonowych, jeden sędzia sądu wojskowego, jeden sędzia NSA oraz jeden sędzia wojewódzkiego sądu administracyjnego.


Ponadto wśród merytorycznych poprawek, za którymi opowiedziały się senackie komisje, jest taka, która ustanawia procedurę obsadzenia zwolnionego przez danego sędziego miejsca w KRS (np. wskutek śmierci lub zrzeczenia się z powodu choroby) przez tego sędziego, który w wyborach otrzymał kolejno największą liczbę głosów. Chodzi o to, by PKW nie musiała ponownie organizować wyborów uzupełniających.


Inna zaaprobowana przez komisje poprawka dotyczyła tworzonej przy KRS Rady Społecznej, która zgodnie z nowelą ma opiniować jej działania. Poprawka nakazuje, by KRS - jeśli nie uwzględni opinii Rady Społecznej - wskazała na okoliczności, które wpłynęły na rozstrzygnięcie KRS. Zmiana ta, jak przekonywali senatorowie rządzącej większości, ma zapewnić większą kontrolę społeczną wobec KRS.


Senatorowie obu komisji nie poparli wniosku senatorów PiS o odrzucenie noweli o KRS. Ich zdaniem, obecna ustawa o KRS, która zakłada, żeby 15 sędziów-członków KRS mógł wybierać Sejm, jest zgodna z konstytucją, co potwierdziło orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, m.in. w wyroku z 2019 r. Ponadto senatorowie PiS chcieli wprowadzić poprawkę, która zachowałaby obecną czteroletnią kadencję KRS do 2026 r. Poprawka ta jednak nie zyskała pozytywnej rekomendacji senackich komisji.


Głosowanie w Senacie nad całością noweli o KRS i zgłoszonymi poprawkami zaplanowano na czwartek po godz. 10.30. Po ewentualnie pozytywnym jej przegłosowaniu w Senacie nowelizacja ta trafi do dalszych prac w Sejmie.


Kwestia wyeliminowania biernego prawa wyborczego wobec tych sędziów, którzy zostali powołani po zmianach dotyczących KRS z grudnia 2017 r., była elementem sporu między Ministerstwem Sprawiedliwości a prezydentem Andrzej Dudą. W ocenie prezydenta, który w ostatnim czasie krytycznie oceniał zaproponowane przez MS zmiany przepisów, wszyscy sędziowie mają równy status. Poprawka senatorów ma być zatem zgodna z oczekiwaniem Andrzeja Dudy, żeby ustawa nie różnicowała sędziów na "starych" i "nowych". (PAP)


nno/ mrr/


Kraj i świat

2024-05-20, godz. 10:00 Izrael/ Władze: nie mamy nic wspólnego z wypadkiem, w którym zginął prezydent Iranu Nie mieliśmy nic wspólnego z wypadkiem śmigłowca, w którym zginął w niedzielę prezydent Iranu Ebrahim Raisi i szef dyplomacji tego państwa Hosejn Amir… » więcej 2024-05-20, godz. 09:50 IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami IMGW wydał w poniedziałek ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami w północnych oraz południowo-wschodnich częściach kraju. » więcej 2024-05-20, godz. 09:40 Gen. Pytel dla "Newsweeka": plan zamachu na Tuska leży u Putina na stole Polska powinna liczyć się z tym, że plan zamachu na Donalda Tuska leży u Putina na stole - mówi w 'Newsweeku' gen. Piotr Pytel, były szef Służby Kontrwywiadu… » więcej 2024-05-20, godz. 09:40 Schauffele wygrał wielkoszlemowy turniej golfowy PGA Championship Amerykański golfista Xander Schauffele wygrał na polu w Louisville w USA wielkoszlemowy turniej PGA Championship. To jego pierwszy triumf w imprezie kategorii… » więcej 2024-05-20, godz. 09:40 Ekspertka: destabilizacja na Słowacji jest niebezpieczna dla Europy Słowacja jest państwem europejskim, przyfrontowym; każda destabilizacja, czy to na Litwie, Łotwie, w Polsce czy na Słowacji, zawsze będzie niebezpieczna… » więcej 2024-05-20, godz. 09:40 1. liga piłkarska – trener Arki: nawarzyliśmy sobie piwa Piłkarze Arki, chociaż przez ponad 60 minut grali z przewagą jednego piłkarza, przegrali w Gdańsku z Lechią 1:2 i nie zapewnili sobie awansu do ekstraklasy… » więcej 2024-05-20, godz. 09:40 Liga angielska - brytyjskie media: rekord Manchesteru City z zarzutami w tle Piłkarze Manchesteru City, zdobywając czwarte z rzędu mistrzostwo kraju, zapisali się w historii angielskiego futbolu, ale nie można zapominać o ciążących… » więcej 2024-05-20, godz. 09:40 Kondolencje Hamasu, Hezbollahu i Hutich po śmierci prezydenta Iranu Terrorystyczny ruch palestyński Hamas, libański Hezbollah oraz jemeńscy rebelianci Huti złożyli w poniedziałek kondolencje Iranowi po śmierci prezydenta… » więcej 2024-05-20, godz. 09:40 Mastalerek: prezydent i premier nie dogadali się ws. KRS Prezydent i premier 'nie dogadali się' w sprawie ustawy o KRS - poinformował szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. Rządowi nie zależy na porozumieniu… » więcej 2024-05-20, godz. 09:30 Siemoniak: Trzaskowski najmocniejszym kandydatem PO na prezydenta Polski Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak powiedział w poniedziałek, że w jego ocenie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie ma 'żadnej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »