Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-30, 13:30 Autor: PAP

Bytom/ Analogowa baza kosmiczna powstała na górniczej hałdzie

Analogowa baza kosmiczna powstała na hałdzie po dawnej KWK Powstańców Śląskich w Bytomiu. We wtorek studenci z koła naukowego geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego przedstawili swój projekt RAF-Analog Space Mission, który ma imitować warunki pobytu na Marsie.

Baza przygotowana przez studentów składa się z kampera, który jest częścią mieszkalną, oraz samochodu dostawczego, który jest częścią naukową. Oba pojazdy połączono śluzą. Analogowi astronauci w miarę możliwości starają się symulować warunki misji marsjańskiej, np. opuszczając bazę w specjalnych kombinezonach.


"Wybraliśmy to miejsce, ponieważ hałdy są analogami Marsa w pewnym stopniu, a więc przypominają warunki marsjańskie. Mamy tutaj różne minerały i skały, które są podobne do tych występujących na powierzchni Marsa. Poza tym występują tutaj krajobrazy, które przypominają krajobrazy marsjańskie” – powiedział Mikołaj Zawadzki, kierownik i pomysłodawca projektu.


Hałda po dawnej KWK Powstańców Śląskich jest w dużej mierze objęta aktywnym pożarem, przez co jeszcze bardziej imituje warunki marsjańskie. Młodzi naukowcy prowadzą na niej m.in. badania geologiczne, geofizyczne, astrobiologiczne oraz psychologiczne. Pobrali np. próbki skalne z do badań paleomagnetycznych, badań z zakresu magnetometrii oraz badań przy użyciu sondy geologicznej.


"Celem badań jest głównie sprawdzenie pewnych technologii i rozwiązań, które mogłyby przysłużyć się przyszłym misjom kosmicznym, a dodatkowo aspekt ziemski, chociażby badania geomagnetyczne hałd. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak działa pole magnetyczne i jak jest zaburzane, kiedy mamy do czynienia ze specyficznym środowiskiem" – powiedziała Natalia Godlewska, zastępczyni kierownika projektu.


Podczas dziesięciodniowej misji w bazie prowadzona jest m.in. hydroponiczna uprawa roślin. Polega ona na uprawianiu roślin bez użycia gleby, wyłącznie przy użyciu wody oraz przy ograniczonym dostępie światła, jak w przestrzeni kosmicznej.


Hałda na granicy Bytomia i Radzionkowa powstawała przede wszystkim w latach 80. i 90. XX w. Składowano tam materiał z KWK Powstańców Śląskich i ZGH Orzeł Biały.


Rekultywację zwałowiska Spółka Restrukturyzacji Kopalń zakończyła w 2007 r. Kilka lat później Urząd Miasta Radzionków ukończył wartą milion euro rekultywację przepływającej obok Szarlejki. Przebudowano wówczas sztuczne koryto rzeki, wprowadzając elementy naturalnego biegu, odtwarzając siedliska roślinności nadbrzeżnej i miejsca sprzyjające lęgom ptaków nadwodnych, a także uprzątając dzikie wysypiska odpadów.


Podczas budowy Autostrady A1 w latach 2011-2012 rozpoczęto eksploatację zalegającego na tym terenie materiału. Naruszenie zrekultywowanej struktury hałdy spowodowało, że do jej wnętrza dostał się tlen, który wszedł w reakcję utleniania z zalegającym tam węglem. Hałda uległa samozapłonowi. Temperatura zaczęła stopniowo wzrastać, z pęknięć zaczął wydobywać się siatkowy dym, a trawy, byliny i drzewa zaczęły umierać. Zniszczono uformowane nad rzeką tarasy i przesunięto zwałowisko w kierunku Radzionkowa.


W 2021 r. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przeprowadziła loty dronami wyposażonymi w kamery termowizyjne nad bytomsko-radzionkowską hałdą. Badania wykazały, że temperatura na powierzchni miejscami przekraczała 153 stopnie Celsjusza. Natomiast badania wydobywających się z jej wnętrza gazów wykazały, że mogą być one niebezpieczne przy długotrwałym i bezpośrednim kontakcie.(PAP)


Autor: Patryk Osadnik


pato/ zan/


Kraj i świat

2024-07-30, godz. 16:50 Iran/ Prezydent Masud Pezeszkian zaprzysiężony przed parlamentem Prezydent Masud Pezeszkian złożył we wtorek przed parlamentem przysięgę jako 9. prezydent Islamskiej Republiki Iranu - podała agencja AFP. Uroczystość… » więcej 2024-07-30, godz. 16:50 Lubelskie/ Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu – od 8 sierpnia Prawie 150 filmów będą mogli zobaczyć widzowie Letniej Akademii Filmowej, która rozpocznie się 8 sierpnia w Zwierzyńcu (Lubelskie). Festiwal otworzy film… » więcej 2024-07-30, godz. 16:50 Warszawa/ Cykl performatywny "Czytanie powstania" - od piątku Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Muzeum Warszawy rozpoczynają 2 sierpnia cykl czytań performatywnych pt. 'Czytanie powstania' odbywający się… » więcej 2024-07-30, godz. 16:40 Paryż/siatkówka - Fedusio: dziewczyny stać na medal „Życzę dziewczynom medalu. Myślę, że je na to stać i sądzę, że one same też w to wierzą. Oby zatem go zdobyły”- powiedziała Monika Fedusio, przyjmująca… » więcej 2024-07-30, godz. 16:40 UE/ Weszły w życie przepisy eliminujące rtęć m.in. z plomb W większości państw członkowskich UE od 1 stycznia 2025 roku zakazane zostanie stosowanie i eksport plomb z rtęcią. Najpóźniej do 2027 roku kraje Unii… » więcej 2024-07-30, godz. 16:40 W Kancelarii Prezydenta spotkanie ws. sytuacji pracowników spółki PKP Cargo Kancelaria Prezydenta poinformowała, że minister Piotr Ćwik rozmawiał we wtorek ze związkowcami o sytuacji pracowników PKP Cargo i działaniach zarządu… » więcej 2024-07-30, godz. 16:40 Reuters: Ukraina gotowa do rozwiązania kwestii tranzytu ropy naftowej ze Słowacją Ukraina gwarantuje tranzyt ropy naftowej firmom, które nie podlegają sankcjom, i jest gotowa rozwiązać kwestie tranzytu ze Słowacją zgodnie z umową stowarzyszeniową… » więcej 2024-07-30, godz. 16:40 Śląskie/ Utrudnienia po śmiertelnym wypadku na A4 mogą potrwać jeszcze kilka godzin (aktl.) Jeszcze kilka godzin mogą potrwać utrudnienia na autostradzie A4 na wysokości Gliwic, gdzie we wtorek wczesnym popołudniem doszło do wypadku, w którym zginęła… » więcej 2024-07-30, godz. 16:40 Wojtala przywrócony w prawach członka zarządu PZPN Były obrońca reprezentacji kraju Paweł Wojtala, obecnie prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, został przywrócony w prawach członka zarządu PZPN… » więcej 2024-07-30, godz. 16:40 Shanghai Electric przyspiesza rozwój łańcucha produkcji energii z wodoru z myślą o szerszym wykorzystaniu czystej… Shanghai Electric skupia się na integracji rozwiązań wiatrowych, solarnych, magazynowych i wodorowych w ramach kluczowej strategii rozwoju zastosowania czystej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »