Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-24, 15:30 Autor: PAP

Kraków/ Dzika przyroda nocą na fotografiach Michała Korty w MCK

Nocne ujęcia zwierząt i krajobrazów, a także wykonane w studiu fotografie czaszek składają się na wystawę "To, co dzikie, nie ma słów", dostępną od czwartku w Międzynarodowym Centrum Kultury. "To portrety naszej relacji ze światem zwierząt" - wskazuje autor prezentowanych zdjęć Michał Korta.

Na wystawie zatytułowanej "To, co dzikie, nie ma słów" prezentowane są zdjęcia Michała Korty z cyklu "The Shadow Line", w którym artysta przygląda się światu zwierząt, fotografując je po zmroku w ich naturalnym otoczeniu - w lasach, ale także miastach i na przedmieściach.


"Najprościej można powiedzieć, że są to zdjęcia zwierząt zrobione po zmroku. Zgadza się, ale to nie wszystko i nie obejmuje całego spektrum moich zainteresowań, tego, co chciałbym, żeby było widoczne i czytelne w tych zdjęciach. Trudno jest pokazać zapach, szelest, błysk w oku czy warczenie, to rzeczy niefotografowalne. Mimo to ja się podjąłem próby, żeby spróbować te wrażenia oddać na zdjęciach. Chciałem poszerzyć pole fotografii o rzeczy nieoczywiste" - powiedział podczas konferencji prasowej w Międzynarodowym Centrum Kultury Michał Korta. "Myślę, że to są portrety wrażeń i portrety naszej relacji ze światem zwierząt" - podkreślił.


Kuratorka wystawy Natalia Żak zwróciła uwagę, że artysta celowo operuje nieostrym, poruszonym, bliskim abstrakcji obrazem, zmuszając odbiorców do wytężenia wzroku i "wsłuchania się w czarno-białe obrazy". "To nocne fotografowanie nigdy nie zamieniło się w polowanie na obrazy, wyprawy po efektowne zdjęcia-trofea. +The Shadow Line+ to raczej zapis doświadczenia, spotkania na styku tego, co zwierzęce i ludzkie, które Michał bardzo umiejętnie potrafił przełożyć na język wizualny wystawy" - wskazała kuratorka wystawy Natalia Żak.


Korta przyznał, że do pracy używał sprzętu analogowego, cyfrowego, a nawet telefonu komórkowego, a zdjęć nie robił z ukrycia. "Chciałem poniekąd się stać tym zwierzęciem. Wchodziłem do lasu w deszczu w nocy, chodziłem po ogrodach i parkach, czasami na czworakach, skradając się do zwierząt z obiektywem szerokokątnym. Tak naprawdę musiałem stać się tym zwierzęciem, żeby móc do nich podejść na ich prawach" - opowiedział. "Jest to pewien rodzaj oddania hołdu tym zwierzętom, żeby nie narzucać naszych ludzkich kategorii do zrozumienia ich świata, tylko żeby spróbować otworzyć się ich na kategorie, świat, wrażeniowość, intuicję" - dodał.


Równolegle do materiału zebranego w terenie, w pracowni fotograficznej Korta wykonywał zdjęcia zwierzęcych czaszek. "Ten element wprowadza dodatkowy kontekst do tej wizualnej opowieści, która otwiera drogę do krytycznej refleksji o naszej relacji ze zwierzętami, przestrzeni, którą współdzielimy" - zauważyła Natalia Żak. "W +The Shadow Line+ Michał Korta udowadnia nie tylko, że nocą można zobaczyć więcej, ale przede wszystkim, że świat wokół nas to wspólnota więcej niż tylko ludzka" - zaznaczyła kuratorka.


Wystawę "To, co dzikie, nie ma słów. Michał Korta" można oglądać w średniowiecznych piwnicach Międzynarodowego Centrum Kultury od czwartku 25 kwietnia do 2 czerwca br.(PAP)


autorka: Julia Kalęba


juka/ dki/


Kraj i świat

2024-05-06, godz. 06:30 Rusza pilotaż programu "Edukacja z wojskiem" W poniedziałek rusza pilotażowy program dla uczniów 'Edukacja z wojskiem'. Potrwa do 20 czerwca. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w ponad 3 tysiącach… » więcej 2024-05-06, godz. 06:20 Rocznica katastrofy w Lesie Kabackim - apel o nadsyłanie pamiątek na wystawę W czwartek przypada 37. rocznica katastrofy lotniczej w Lesie Kabackim. W związku z tym stołeczna dzielnica Ursynów przekazała apel o nadsyłanie pamiątek… » więcej 2024-05-06, godz. 06:20 Nigeria/ Lokalni przywódcy sprzeciwiają się przyjęciu wojsk USA i Francji Niektórzy nigeryjscy przywódcy, zwłaszcza z terenów północnych, intelektualiści i organizacje społeczeństwa obywatelskiego przestrzegły prezydenta Bolę… » więcej 2024-05-06, godz. 06:10 Wszyscy wiedzą, kto molestował gwiazdę „Reniferka” - przekonuje brytyjski dziennikarz „Reniferek” to obecnie jeden z najczęściej dyskutowanych seriali. Pomimo wesołego tytułu, treść tej produkcji Netfliksa daleka jest od wesołej. Oparta… » więcej 2024-05-06, godz. 06:10 Nowym dyrektorem Głównego Instytutu Górnictwa - Jarosław Zagórowski Jarosław Zagórowski zostanie nowym dyrektorem Głównego Instytutu Górnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego w Katowicach - wynika z informacji Ministerstwa… » więcej 2024-05-06, godz. 06:10 PŚ w szpadzie - dwie Polki w "32" w Cali Ewa Trzebińska zajęła 27. miejsce, a Martyna Swatowska-Wenglarczyk była 29. w zawodach Pucharu Świata Grand Prix FIE w szpadzie w kolumbijskim Cali. Zwyciężyła… » więcej 2024-05-06, godz. 06:00 Surinam wyśle wojsko i policję, aby pomóc Haitańczykom w walce z gangami Prezydent Surinamu Chan Santokhi, odnosząc się do krwawej przemocy zbrojnych band przestępczych, terroryzujących ludność Haiti, zadeklarował w niedzielę… » więcej 2024-05-06, godz. 06:00 Związki z opon mogą zatruwać żywność Toksyczne chemikalia z opon samochodowych mogą przedostawać się do gleby i zanieczyszczać żywność - poinformowano podczas zjazdu Europejskiej Unii Nauk… » więcej 2024-05-06, godz. 06:00 Nagłe topnienie wiecznej zmarzliny intensyfikuje emisje CO2 z gleby i napędza zmiany klimatyczne Emisje dwutlenku węgla z gleby są znacznie bardziej intensywne na obszarach, na których doszło do topnienia wiecznej zmarzliny, niż na terenach, na których… » więcej 2024-05-06, godz. 05:50 Śląskie/ Kolizja trzech samochodów na A1, zablokowany jeden pas ruchu Utrudnienie drogowe powstało w poniedziałek nad ranem na autostradzie A1 w miejscowości Czerwionka-Leszczyny w woj. śląskim. Doszło tam do kolizji trzech… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »