Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-23, 22:30 Autor: PAP

Węgry/ Historyk: w międzywojniu nie było szans na rozwój współpracy polsko-węgierskiej

Realia geopolityczne 20-lecia międzywojennego nakazywały współpracę polsko-węgierską, ale układ stosunków międzynarodowych, zwłaszcza rozstrzygnięcia terytorialne, sprawiły, że nie było szans na jej pełne rozwinięcie – powiedział historyk prof. Marek Kornat podczas wykładu w Instytucie Polskim w Budapeszcie.

Kornat przypomniał, że Polska należała do beneficjentów ładu wersalskiego, który powstał po I wojnie światowej i ustalił jej zachodnią granicę. Węgry natomiast były drastycznie pokrzywdzone postanowieniami traktatu w Trianon. „To już ustawiło nasze narody na kompletnie różnych pozycjach w sprawie zagadnień bezpieczeństwa międzynarodowego” – ocenił historyk dyplomacji.


W następstwie podpisanego 4 czerwca 1920 roku traktatu pokojowego Węgry uznane zostały za sukcesora pokonanych w I wojnie światowej Austro-Węgier. Na mocy traktatu Królestwo Węgierskie utraciło ponad 70 proc. terytorium, a około 30 proc. Węgrów znalazło się poza obszarem państwa węgierskiego.


W Polsce traktat w Trianon postrzegano jako wyjątkowo krzywdzący dla Węgier – stwierdził Kornat. „Byłoby bardzo trudno znaleźć Polaka w tamtym czasie, który cieszyłby się z traktatu w Trianon lub powiedział, że był on czymś dobrym dla Polski czy Europy Środkowej” – dodał.


Według historyka przez pozbawienie Polski i Węgier wspólnej granicy traktat z Trianon nie dał tym państwom szansy na trwałą współpracę w dwudziestoleciu międzywojennym.


Kornat przypomniał, że w czasie wojny polsko-bolszewickiej Węgry były jednym z dwóch państw, które udzieliły Polsce pomocy, przede wszystkim w postaci znaczących dostaw amunicji. „Bez tej broni trudno sobie wyobrazić rozstrzygnięcie bitwy warszawskiej w 1920 roku na korzyść Polski” – ocenił.


Drugim państwem, które udzieliły wsparcia walczącej z bolszewikami Polsce, była Francja, która wysłała m.in. misję wojskową na czele z gen. Maximem Weygandem.


Kornat omówił też stosunek dwóch najważniejszych polskich polityków dwudziestolecia międzywojennego, Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, do Węgier. Pomiędzy nimi występowała różnica w postrzeganiu roli Budapesztu w polityce międzynarodowej – ocenił.


„Piłsudski powtarzał, że Węgry są naszym niezastąpionym partnerem, z którym Polska powinna współpracować. Natomiast Dmowski twierdził, że przyszłość pokoju w Europie zależy nie od współpracy polsko-węgierskiej, ale polsko-czechosłowackiej” – stwierdził Kornat.


Podkreślił, że minister spraw zagranicznych Józef Beck starał się w latach 30. doprowadzić do trójstronnego, polsko-rumuńsko-węgierskiego porozumienia. Przeszkodą dla tego był brak wspólnej granicy polsko-węgierskiej, a także bardzo silny antagonizm węgiersko-rumuński, którego polska dyplomacja nie była w stanie przezwyciężyć.


Kornat zaznaczył, że postrzeganie Związku Sowieckiego przez Polskę i Węgry nie było tożsame. „Jednak w kwestii polityki zagranicznej negatywne podejście do Sowietów, które nie prowadziły pokojowej polityki, było podobne, choć nie mogło przełożyć się na współpracę polityczną” – ocenił historyk.


„Realia geopolityki dzisiejszej i tej międzywojennej są jednak różne. Jeśli więc kontynuujemy jakieś przeszłe idee, to zawsze w zmienionych realiach geografii i czasu” – zauważył Kornat.


Podkreślił, że kwestia równowagi między Niemcami a Rosją nie jest dziś aktualna, ponieważ „Niemcy są dziś naszym aliantem w ramach NATO, a Rosja – oczywistym przeciwnikiem, formułującym zwłaszcza w ostatnim czasie różne żądania i groźby”.


Kornat nawiązał również do hasła stworzonego przez Becka: nic o nas bez nas. „Można powiedzieć, że dzisiejsza polityka polska jakoś do tego nawiązuje i powinna to robić” – stwierdził.


Wtorkowe wydarzenie, które poprowadził węgierski historyk Miklos Mitrovits, zostało zorganizowane przez Instytut Polski w Budapeszcie we współpracy z ambasadą RP i Fundacją im. Wacława Felczaka.


Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)


mrf/ kar/


Kraj i świat

2024-07-23, godz. 07:50 Łódzkie/ Po wywróceniu się lawety z samochodami zablokowana A2 w kierunku Warszawy Laweta przewożąca dwa samochody osobowe przewróciła się przed godz. 5 na autostradzie A2 w rejonie Wiskitek. Jezdnia w kierunku Warszawy jest zablokowana. » więcej 2024-07-23, godz. 07:50 Paryż – duńskie i norweskie psy pomogą w wyszukiwaniu ładunków wybuchowych Duńskie i norweskie psy wojskowe pomogą francuskim służbom w wyszukiwaniu ładunków wybuchowych podczas olimpiady w Paryżu w strefach akredytacyjnych jak… » więcej 2024-07-23, godz. 07:30 "GW": Luksusy w ośrodkach dla leśników Leśnicy i myśliwi najwyraźniej lubią wypoczywać w luksusowych warunkach - ocenia wtorkowa 'Gazeta Wyborcza'. Jak podaje, Lasy Państwowe zainwestowały w… » więcej 2024-07-23, godz. 07:30 Media: palestyńskie ugrupowania podpisały w Pekinie deklarację o współpracy (aktl.) Kilkanaście palestyńskich ugrupowań politycznych podpisało we wtorek w Pekinie deklarację o współpracy - poinformowały chińskie media państwowe. Dokument… » więcej 2024-07-23, godz. 07:20 Amerykanista: być może wyłonią się kandydaci, którzy mogliby powalczyć z Harris o nominację partii Być może wyłonią się kandydaci, którzy mogliby spróbować powalczyć z Kamalą Harris o nominację Partii Demokratycznej do startu w wyborach prezydenckich… » więcej 2024-07-23, godz. 07:20 Paryż - organizatorzy w zdrowotnej gotowości We Francji spodziewane są miliony osób, które przyjadą do kraju podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu, co stwarza poważne zagrożenie epidemiologiczne. Organizatorzy… » więcej 2024-07-23, godz. 07:20 Joanna Bator: bałam się, że jasna, choć tragiczna bajka o moim dziadku okaże się rozczarowaniem (wywiad) Dziadek był nieobecnością. Bałam się, że ta jasna, choć tragiczna bajka o nim okaże się rozczarowaniem - powiedziała PAP pisarka Joanna Bator. Jej dziadek… » więcej 2024-07-23, godz. 07:00 Media: palestyńskie ugrupowania podpisały w Pekinie deklarację o współpracy Kilkanaście palestyńskich ugrupowań politycznych podpisało we wtorek w Pekinie deklarację o współpracy - poinformowały chińskie media państwowe. Dokument… » więcej 2024-07-23, godz. 06:40 Paryż - trener florecistów Glonek: mamy dużo szans medalowych w szermierce (wideo) 'Startujemy w trzech konkurencjach indywidualnie i mamy trzy drużyny, więc dużo szans medalowych w szermierce' - powiedział PAP trener polskich florecistów… » więcej 2024-07-23, godz. 06:20 Senacka Komisja Kultury we wtorek ponownie zajmie się nowelą ustawy o prawie autorskim Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu we wtorek będzie kontynuować prace nad nowelizacją ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Senatorowie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »