Radio Opole » Kraj i świat
2024-03-28, 13:00 Autor: PAP

Ekspert o kaszubskich zwyczajach: w Wielki Piątek kultywowano chłostanie domowników rózgą agrestu lub jałowca

Na Kaszubach w Wielki Piątek - tzw. Płaczëbóg obowiązywał bardzo ścisły post, a miejscami kultywowano archaiczny obyczaj biczowania się, smagania domowników rózgą agrestu lub jałowca - przypomniał kaszubskie zwyczaje w rozmowie z PAP Bartosz Stachowiak z Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach.

"Dawniej na Kaszubach pierwsze dni Wielkiego Tygodnia poświęcano na prace w gospodarstwie - bielono ściany, sprzątano obejście i domostwo, wymiatano śmieci poza obręb zagrody w rytualny sposób, tak, aby nikt nie zauważył uwalniając magicznie domostwo od pcheł i robactwa, które miało przenieść się do obejścia sąsiada" - mówił PAP pracownik Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Bartosz Stachowiak.


Podkreślił, że Wielki Czwartek uważany był za najodpowiedniejszą porę do siania, sadzenia kwiatów oraz młodych drzewek. Tego dnia zwykle gotowano i barwiono jaja. "Na Kaszubach nie było nigdy tradycji zdobienia jajek wzorami, jak w innych regionach Polski. Zachował się natomiast bardzo archaiczny zwyczaj barwienia skorupek jaj na kolor czerwony – ochronny" - wyjaśniał. Dodał, że stosowano także barwę niebieską, zieloną i brązową, uzyskiwaną z barwników naturalnych (cykorii, łupin cebuli, oziminy, kory dębu, olchy lub brzozy) lub z kolorowych opakowań papierowych z np. kaw zbożowych.


Na Kaszubach w Wielki Piątek obowiązywał bardzo ścisły post, a miejscami kultywowano archaiczny obyczaj biczowania się, smagania domowników rózgą agrestu lub jałowca – tzw. Płaczëbóg.


Stachowiak podkreślił, że popularna obecnie wielkanocna potrawa, jaką jest żur pozostał z nami jako swoiste wspomnienie postu. "W przeszłości w niektórych rejonach Kaszub w okresie Wielkiego Tygodnia urządzano obrzędowe chowanie żuru jako pożegnanie tej powszechnie spożywanej w czasie Wielkiego Postu potrawy. Wówczas to młodzież wśród ogólnej uciechy rozbijała garnek z żurem najczęściej na plecach jednego z uczestników pochodu" - tłumaczył.


W Wielką Sobotę rozpalano i święcono nowy ogień oraz poświęcano symboliczne jadło w postaci "święconki". Stachowiak zaznaczył, że dziś jest to zwyczaj powszechny, ale jeszcze na początku XX wieku praktykowany był głównie w dworach szlacheckich i chałupach co zamożniejszych gburów (gburzy lub gburowie - na Pomorzu w XV-XIX wieku gospodarze, zamożni chłopi, posiadający własne duże gospodarstwa tzw. gburstwa - PAP). Natomiast uboga ludność z koszyczkami napełnionymi świątecznym jadłem ustawiała się przy przydrożnych kapliczkach oczekując przejazdu księdza, który przy okazji świecił i te pokarmy.


Jednym z ważniejszych obrzędów praktykowanych na Kaszubach jeszcze w latach międzywojennych była rytualna kąpiel w wodzie źródlanej, rzecznej lub jeziornej. "Wierzono, że tzw. +Jastrowô woda+ nabiera magicznej mocy przed wschodem słońca w Niedzielę Wielkanocną - chroni przed chorobami oczu i skóry, poprawia urodę i zachowuje nieprzemijającą świeżość. Ablucji dokonywano zachowując całkowitą ciszę i powagę" - powiedział.


W Wielkanoc odbywały się w kościołach uroczystości religijne Zmartwychwstania Pańskiego. Rozmówca PAP dodał, że niektórzy badacze zanotowali, iż post obowiązywał jeszcze przed południem. Rano spożywano prażone ryby i śliwki z kluskami. Natomiast w południe, w zależności od zamożności rodziny, podawano prażnicę czyli jajecznicę na słoninie, kiełbasy, szynkę, gotowane jaja, ciasta drożdżowe uformowane w malownicze baby. Stół zdobił baranek z masła, a rodzina dzieliła się poświęconym jajkiem.


W Poniedziałek Wielkanocny rozpoczynał się dingus zwany również "dëgusa". "Na Kaszubach ów pradawny obyczaj polegał na chłostaniu dziewcząt i kobiet przez młodzież męską gałązkami brzozowymi, czasem z dodatkiem jałowca" - wyjaśnił ekspert. Dodał, że wykupem dla "dëgowników" były jajka, kiełbasa, ciasto lub kilka groszy.(PAP)


autor: Piotr Mirowicz


pm/ dki/


Kraj i świat

2024-04-27, godz. 11:40 Ukraina/ SBU zorganizowała atak dronów na lotnisko wojskowe i rafinerie ropy naftowej w Rosji Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zorganizowała zmasowany atak dronów na lotnisko wojskowe i rafinerie ropy naftowej w regionie krasnodarskim w Rosji -… » więcej 2024-04-27, godz. 11:40 Lewica zaprezentowała "jedynki" na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego Lewica zaprezentowała podczas sobotniej konwencji 'jedynki' na listach w wyborczych do Parlamentu Europejskiego. Wśród nich znaleźli się m.in. szefowa klubu… » więcej 2024-04-27, godz. 11:30 Paryż - ogień olimpijski wyruszył do Francji Olimpijski ogień wyruszył w sobotę na pokładzie trójmasztowego statku 'Belem' z Pireusu do Marsylii, gdzie 8 maja odbędzie się oficjalne powitanie na francuskiej… » więcej 2024-04-27, godz. 11:20 Dolnośląskie/ Po wypadku zablokowana autostrada A4 w stronę Zgorzelca Po zderzeniu auta osobowego i busa między węzłami Legnica Wschód i Legnica Południe zablokowana jest autostrada A4 w stronę Zgorzelca. W wypadku ranne zostały… » więcej 2024-04-27, godz. 11:20 USA/ Kandydatka Trumpa na wiceprezydenta napisała w książce, że zastrzeliła swojego psa, bo źle polował Kristi Noem, która aspiruje do funkcji wiceprezydenta USA, gdyby Donald Trump wygrał wybory, napisała w książce, że zastrzeliła swojego młodego psa, bo… » więcej 2024-04-27, godz. 11:10 Białystok/ Rusza wiosenny sezon w Ośrodku Sportów Wodnych "Dojlidy" Nad zalewem w białostockich Dojlidach można wypożyczyć sprzęt wodny, rowery górskie, czy nawet kijki do nordic walkingu. Można spędzić czas w parku linowym… » więcej 2024-04-27, godz. 11:10 Ekstraklasa siatkarzy - Bołądź: zdecydowanie zasłużyliśmy na ten medal 'W spotkaniach o brąz pokazaliśmy kawał dobrej siatkówki. Zdecydowanie zasłużyliśmy na ten medal' - powiedział PAP atakujący Projektu Warszawa Bartłomiej… » więcej 2024-04-27, godz. 11:10 Pomorskie/ Po wypadku zablokowana dk22 w Barkowie Po zderzeniu samochodu osobowego z ciężarowym zablokowana jest droga krajowa nr 22 w Barkowie między Człuchowem a Wałczem. W wypadku została ranna jedna… » więcej 2024-04-27, godz. 11:10 Robert Biedroń: chcemy doprowadzić do tego, żeby twarz biedy w Polsce nie miała twarzy starszej kobiety (krótka) Chcemy, żeby twarz biedy w Polsce nie miała twarzy starszej kobiety - powiedział Robert Biedroń w trakcie sobotniej inauguracji kampanii Lewicy do Parlamentu… » więcej 2024-04-27, godz. 10:40 Rozpoczęła się konwencja inaugurująca kampanię wyborczą Lewicy do PE W sobotę rozpoczęła się konwencja inaugurująca kampanię wyborczą Lewicy do Parlamentu Europejskiego. W trakcie wydarzenia Lewica zaprezentuje swoje 'jedynki'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »