Radio Opole » Kraj i świat
2023-11-23, 17:20 Autor: PAP

Węgry/ Dr Filip Musiał (IPN): Przystanek Historia w Budapeszcie ma popularyzować polskie dzieje wśród Polonii, ale też wśród Węgrów

Przystanek Historia w Budapeszcie, który Instytut Pamięci Narodowej dziś inauguruje, ma na celu dotarcie do Polonii, przede wszystkim dzieci w polskich szkołach, ale chcemy też organizować wydarzenia popularyzujące polską historię wśród Węgrów – powiedział w rozmowie z PAP dr Filip Musiał, szef krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej (IPN).

W Polsce jest 11 oddziałów IPN, które opiekują się różnymi Przystankami Historia. Dla oddziału IPN w Krakowie Budapeszt będzie pierwszą i na razie jedną tego typu placówką. „Jeszcze na długo przed jego powołaniem nasi pracownicy pojawiali się regularnie na Węgrzech. Teraz ta obecność będzie częstsza i bardziej systematyczna” – powiedział dr Musiał.


Według niego historia XIX i XX wieku pokazuje charakterystyczną łączność pomiędzy Polakami i Węgrami, która będzie motywem przewodnim spotkań historycznych w węgierskiej stolicy. „W czasie II wojny światowej Budapeszt był niezwykle ważnym punktem dla polskich działań niepodległościowych. Po 1945 roku mieliśmy również wspólne doświadczenie z systemem komunistycznym” – dodał.


IPN planuje być obecny na Węgrzech cztery razy w roku: trzy razy działania popularyzatorskie będzie obsługiwał oddział krakowski, a raz do roku wizytę będzie składać Biuro Przystanków Historia, które zajmuje się placówkami na całym świecie i ma siedzibę w Warszawie.


„Budapeszt w tym projekcie jest najważniejszym miastem, ale wcale nie oznacza to, że działania będą ograniczone tylko do stolicy” – powiedział dr Musiał. „Wszędzie tam, gdzie będzie potrzeba i dokąd zostaniemy zaproszeni, będziemy docierać ze wystawami, zajęciami i spotkaniami edukacyjnymi” – stwierdził szef krakowskiego IPN.


Podkreślił przy tym bliską współpracę IPN, szczególnie oddziału w Krakowie, z węgierskim Komitetem Pamięci Narodowej (NEB). W jej ramach prowadzone są projekty naukowe i popularyzatorskie w Polsce i na Węgrzech. „Spotkania i dyskusje w ramach tej współpracy pokazują te elementy historii XX wieku, które nas łączą i które są naszym wspólnym doświadczeniem” – powiedział dr Musiał.


Przystanki Historia działają już w kilkunastu miejscach na całym świecie, m.in. w Londynie, Edynburgu, Dublinie, Brukseli, w Berlinie czy na Litwie. W Stanach Zjednoczonych działają obecnie cztery placówki: w Chicago, Nowym Jorku, Dallas i Houston.


„Pomysł Przystanku Historia w Budapeszcie narodził się jeszcze przed pandemią Covid-19, ale dopiero teraz udało się go zrealizować” – zaznaczył w rozmowie z PAP dyrektor Biura Przystanków Historia Łukasz Witek. „Kilka lat temu powstał również Przystanek Historia Zaolzie w Czechach, który chcemy reaktywować, mamy też plany co do Rumunii” – dodał.


W ramach inauguracji Przystanku Historia w Budapeszcie przewidziano w tym tygodniu kilka wydarzeń. Zajęcia w polskich szkołach prowadzone są już od środy. W czwartek wieczorem na Narodowym Uniwersytecie Służby Publicznej Ludovika odbędzie się debata historyczna „Polityka historyczna państw byłego bloku wschodniego na przykładzie Polski i Węgier” z udziałem ambasadora RP Sebastiana Kęcieka, prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego oraz przewodniczącej węgierskiego odpowiednika IPN – Komitetu Pamięci Narodowej (NEB) Réki Földvaryné Kiss.


W niedzielę w Domu Polskim zostanie też otwarta wystawa poświęcona Wacławowi Felczakowi, historykowi i znawcy Węgier. Z kolei do końca roku w Instytucie Polskim będzie można oglądać wystawę „Szlaki nadziei. Odyseja wolności”, która pokazuje losy polskich cywilów i wojskowych podczas II wojny św. ze szczególnym uwzględnieniem węgierskiej pomocy dla Polaków.


Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)


mrf/ jar/


Kraj i świat

2024-07-22, godz. 20:30 Ekstraklasa piłkarska - z Finlandii do Częstochowy Dzień po zwycięstwie nad Motorem Lublin w inauguracyjnej kolejce ekstraklasy, Raków Częstochowa poinformował o pozyskaniu nowego zawodnika. To 18-letn napastnik… » więcej 2024-07-22, godz. 20:20 Lubuskie/ Poszukiwania mężczyzny w Odrze w Cigacicach Na Odrze w Cigacicach trwają poszukiwania mężczyzny. Mężczyznę porwał nurt i zniknął pod wodą - powiedział PAP rzecznik straży pożarnej w Zielonej… » więcej 2024-07-22, godz. 20:20 USA/ Kalendarium wyborcze Demokratów po wycofaniu się Bidena Po wycofaniu się Joe Bidena z wyborów prezydenckich kalendarium kampanii Partii Demokratycznej nie ulega istotnym zmianom, ale nie jest jasne, czy wiceprezydent… » więcej 2024-07-22, godz. 20:20 Szef dyplomacji UE: spotkanie szefów MSZ odbędzie się w Brukseli, nie w Budapeszcie (opis) Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował w poniedziałek, że z powodu stanowiska Węgier w sprawie Ukrainy postanowił zwołać kolejne spotkanie ministrów… » więcej 2024-07-22, godz. 20:10 USA/ Nancy Pelosi poparła kandydaturę Kamali Harris w wyborach prezydenckich (aktl.) Wiceprezydentka Kamala Harris szybko zyskuje szanse na uzyskanie nominacji swej partii w wyborach prezydenckich. Jej kandydaturę poparła w poniedziałek była… » więcej 2024-07-22, godz. 20:10 Piłkarska LM - Siemieniec: jesteśmy przygotowani na dwa ciężkie spotkania Trener Jagiellonii podkreśla, że awans do fazy grupowej europejskich pucharów nie jest łatwy, ale jego piłkarze zrobią wszystko, by powalczyć o swoje kolejne… » więcej 2024-07-22, godz. 20:00 Ekstraklasa piłkarska - Stal - Widzew 1:0 (do przerwy) PGE FKS Stal Mielec - Widzew Łódź 1:0 do przerwy Bramka: Ilja Szkurin (45+2-głową). Żółta kartka - PGE FKS Stal Mielec: Bert Esselink. Sędzia:… » więcej 2024-07-22, godz. 20:00 ETPCz sformułował pytania do skargi przeciwko Polsce w sprawie użycia Pegasusa Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) sformułował pytania do stron w sprawie skargi złożonej przeciw Polsce przez dziewięć osób, w tym Krzysztofa… » więcej 2024-07-22, godz. 19:50 Białoruś/ Obrońcy praw człowieka apelują o wstrzymanie kary śmierci wobec Niemca Apelujemy do władz Białorusi o wstrzymanie wykonania kary śmierci wobec obywatela Niemiec Rico Kriegera - piszą we wspólnym oświadczeniu obrońcy praw człowieka… » więcej 2024-07-22, godz. 19:50 Przedstawiciel UNHCR w Polsce: sport nigdy nie powinien być używany do szerzenia mowy nienawiści Wierzę, że wszyscy się zgodzą, iż sportu nigdy nie należy używać do utrwalania mowy nienawiści i stygmatyzowania uchodźców - powiedział PAP Kevin J… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »