Radio Opole » Kraj i świat
2023-11-21, 21:00 Autor: PAP

Niemcy/ W Berlinie dyskutowano jak edukować społeczeństwo niemieckie o zbrodniach niemieckich w Polsce podczas II wojny światowej

Pod hasłem "Jak edukować społeczeństwo niemieckie o zbrodniach niemieckich w Polsce podczas II wojny światowej?” w Berlinie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa. Zorganizowało ją Stowarzyszenie Patria Nostra z Olsztyna we współpracy z Touro University Berlin. Organizatorzy zapewnili, że inicjatywa edukacyjna będzie kontynuowana.

Forum, które zebrała się w ubiegłym tygodniu w berlińskiej uczelni wyższej Touro University, miało wymiar edukacyjny. Jego celem była przede wszystkim odpowiedź na pytanie "jak edukować?". "Bo że należy edukować, to już wiemy - informuje Patria Nostra. - Wiedza o II wojnie światowej wśród młodych (i nie tylko młodych) Niemców jest bardziej niż nikła".


Do współpracy zaproszono niemieckich naukowców, historyków, polityków, organizatorów wystaw tematycznych w muzeach oraz organizatorów wycieczek młodzieży do miejsc pamięci w Polsce. "Chcieliśmy wspólnie wypracować sposób na to, jak sama II wojna światowa, ale i wielokulturowe społeczeństwo Polski w tamtych czasach powinno być uwzględniane w nauczaniu historii w Niemczech" - podkreśla Stowarzyszenie w informacji prasowej.


"Cieszę się, że kolejny raz mogliśmy gościć w Touro University, bo to oznacza, że programy edukacyjne stanowią doskonały punkt wyjścia do porozumienia między naszymi narodami i do nawiązywania głębszych relacji" - podsumował mec. Lech Obara, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra.


Wydarzenie było finansowane z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP "Dyplomacja Publiczna 2023".


Zapytana, czy inicjatywa edukacyjna będzie kontynuowana, sekretarz stowarzyszenia Patria Nostra Aneta Markowska zapewniła PAP: "Jak najbardziej! Planujemy w partnerstwie ze sprawdzonym +w bojach+ Touro University Berlin powrócić do tematyki edukacji społeczeństwa niemieckiego w kwestii zbrodni niemieckich popełnionych podczas II wojny światowej. Tuż po konferencji, wspólnie z prelegentami uznaliśmy, że konieczna i wartościowa będzie kontynuacja dyskusji na temat odpowiedniego sposobu edukowania Niemców w kwestii naszej historii i zbrodni wojennych".


"Zawsze podkreślam, że jako Stowarzyszenie jesteśmy przekonani, iż edukacja ma moc zmiany, jest swoistą +kroplą drążącą skałę+. Może to zabrzmi trochę patetycznie, ale poprzez edukację o tragicznych wydarzeniach z przeszłości, możemy obecnie budować społeczeństwo oparte na zrozumieniu i tolerancji" - stwierdziła Markowska.


Kontynuacja debaty na temat edukacji społeczeństwa niemieckiego w sprawie zbrodni niemieckich podczas II wojny światowej "jest procesem długotrwałym i wymagającym zaangażowania obu stron" - zauważyła sekretarz. "Nasze doświadczenie pokazuje, że równie cenne jak panele dyskusyjne i konferencje edukacyjne są także wizyty studyjne niemieckiej młodzieży oraz niemieckich naukowców w znanych ze zbrodni niemieckich miejscach pamięci takich jak Auschwitz, Treblinka, Majdanek, ale też mniej znanych jak Palmiry czy Piaśnica, a także w muzeach, poświęconych wojnie i Holokaustowi. To nasz plan na kolejne lata".


Z Berlina Berenika Lemańczyk(PAP)


bml/ mal/


Kraj i świat

2024-05-13, godz. 16:10 Prezes PiS o nowym śledztwie dot. Wąsika: to polowanie na przeciwników politycznych Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że wszczęcie nowego śledztwa dotyczącego b. wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika, jest polowaniem na przeciwników politycznych… » więcej 2024-05-13, godz. 16:00 BOM: Wykład Marszałka Sejmu w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (komunikat) - Biuro Obsługi Medialnej Sejmu informuje: W poniedziałek, 13 maja, marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się ze społecznością akademicką Szkoły… » więcej 2024-05-13, godz. 16:00 Wizytatorzy z kuratorium udali się do zespołu szkół w Grodzisku Mazowieckim, gdzie doszło do pożaru W związku z pożarem w zespole szkół wizytatorzy sprawdzą, jak zostało zapewnione bezpieczeństwo uczniom i jak będzie wyglądała dalsza nauka uczniów… » więcej 2024-05-13, godz. 16:00 Baker McKenzie: dostrzegamy ożywienie na rynku fuzji i przejęć (MediaRoom) Z danych przedstawionych przez Łukasza Targoszyńskiego, partnera w kancelarii Baker McKenzie, wynika, że w 2023 roku łączna wartość fuzji i przejęć na… » więcej 2024-05-13, godz. 16:00 Minister nauki: w połowie roku ma być gotowy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym W połowie roku powinien być gotowy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym - zapowiedział w poniedziałek w Białymstoku minister nauki i szkolnictwa… » więcej 2024-05-13, godz. 16:00 UE/ Wiceprzewodniczący KE zażąda wyjaśnień ws. zakazu unijnej flagi na Eurowizji Komisja Europejska potępiła w poniedziałek nałożony przez Europejską Unię Nadawców (EBU) zakaz pokazywania unijnej flagi podczas finału konkursu Eurowizji… » więcej 2024-05-13, godz. 15:50 Baker McKenzie: firmy i organizacje mają 2 lata na dostosowanie się do regulacji zawartych w AI Act (MediaRoom) W przeciągu dwóch lat będzie w pełni stosowany przyjęty przez Parlament Europejski Akt o Sztucznej Inteligencji (AI Act) - pierwszy tak kompleksowy akt prawny… » więcej 2024-05-13, godz. 15:50 Prezes PiS: podporządkujemy się decyzji TK ws. komisji ds. Pegasusa Podporządkujemy się zabezpieczeniu wydanemu przez Trybunał Konstytucyjny w sprawie prac w sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa - oświadczył w poniedziałek… » więcej 2024-05-13, godz. 15:50 Rzeszów/ Kandydaci KO do PE: wszyscy muszą wziąć odpowiedzialność za ochronę naszej granicy Granica Polski jest też granicą UE i dlatego wszyscy muszą wziąć odpowiedzialność za naszą granicę, za jej ochronę i jej wzmacnianie - podkreślali w… » więcej 2024-05-13, godz. 15:40 Baker McKenzie: firmy i organizacje mają 2 lata na dostosowanie się do regulacji zawartych w AI Act (MediaRoom) W przeciągu dwóch lat będzie w pełni stosowany przyjęty przez Parlament Europejski Akt o Sztucznej Inteligencji (AI Act) - pierwszy tak kompleksowy akt prawny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »