Radio Opole » Kraj i świat
2023-10-03, 15:50 Autor: PAP

MI: ochrona przeciwpowodziowa w województwie mazowieckim – jest koncepcja projektowa zabezpieczenia brzegu Bugu (komunikat)

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:


3 października 2023 r. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przedstawiło wariantową koncepcję projektową zabezpieczenia erodowanego brzegu rzeki Bug w miejscowości Kuligów wraz z budową slipu dla jednostek pływających. Tym samym zakończony został pierwszy etap zadania pn. „Opracowanie dokumentacji projektowo-technicznej zabezpieczenia erodowanego brzegu w 8 km biegu rzeki Bug w miejscowości Kuligów”.


– Przygotowanie projektu zabezpieczenia erodowanego brzegu to nie tylko inżynierskie wyzwanie, ale także hołd dla piękna natury i troska o nasze wspólne dziedzictwo. W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować wykonawcy za opracowanie koncepcji, w której zachowana została harmonia między rzeką a ludźmi. Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom bezpieczeństwo mieszkańców łączy się z ochroną środowiska – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.


Opracowanie wariantowej koncepcji projektowej zabezpieczenia erodowanego brzegu Bugu było pierwszym etapem zadania pn. „Opracowanie dokumentacji projektowo-technicznej zabezpieczenia erodowanego brzegu w 8 km biegu rzeki Bug w miejscowości Kuligów”, realizowanego w ramach podpisanej 19 czerwca 2023 r. umowy o wartości blisko pół miliona zł.


Umowa zobowiązała biuro projektowe do podzielenia realizacji zadania na trzy etapy oraz pełnienia nadzoru autorskiego nad realizacją robót budowlanych. Wykonawcą zadania jest firma Antea Polska SA, która w ramach pierwszego etapu opracowała trzy warianty realizacji przedsięwzięcia. Najkorzystniejszy zakłada wykonanie zabezpieczenia rzeki na długości blisko 1 km. W ramach opracowania projektowego uwzględniono możliwość swobodnego dostępu do powstałych obiektów, tj. slipu i pomostu. Koszt realizacji pierwszego etapu zadania inwestycyjnego wyniósł ponad 205 tys. zł.


Celem opracowanych koncepcji projektowych jest zminimalizowanie ryzyka erozji brzegu i poprawa dostępu do rzeki dla jednostek pływających.


Kolejne etapy inwestycji


Zgodnie z założeniami zadania wykonawca zobowiązany jest do realizacji kolejnych etapów inwestycji.


Etap drugi będzie polegał na analizie zadania pod kątem oddziaływania na środowisko naturalne, przygotowaniu inwentaryzacji przyrodniczej dla planowanych działań, uzyskaniu decyzji o warunkach prowadzenia robót dla przedsięwzięcia oraz sporządzeniu i złożeniu wniosku o ustalenie celu publicznego lub wniosku o ustalenie warunków zabudowy.


Z kolei trzeci, ostatni etap skupiać się będzie na opracowaniu operatu wodnoprawnego, dokumentacji projektowej dla zadania inwestycyjnego oraz uzyskaniu prawomocnej decyzji pozwolenia na budowę.


UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


kom/ mick/


Kraj i świat

2023-12-08, godz. 17:40 Senat/ Bez poprawek do ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła w I poł. 2024 r. (krótka) Senat nie wniósł w piątek poprawek do ustawy mającej chronić odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła w I poł. 2024 r. Teraz ustawa trafi do podpisu… » więcej 2023-12-08, godz. 17:40 Irak/ Ambasada USA w Bagdadzie ostrzelana pociskami moździerzowymi Około siedmiu pocisków moździerzowych spadło na teren ambasady USA w Bagdadzie w piątek rano - powiedział agencji Reutera amerykański urzędnik wojskow… » więcej 2023-12-08, godz. 17:40 Rosja/ Współpracownicy uwięzionego Nawalnego biją na alarm: nie wiadomo, co się z nim dzieje w łagrze Nie wiadomo, co dzieje się z uwięzionym w łagrze liderem opozycji antykremlowskiej Aleksiejem Nawalnym - alarmują w piątek jego współpracownicy. Polityka… » więcej 2023-12-08, godz. 17:40 Komunikat po posiedzeniu Rady Ministrów (komunikat) Centrum Informacyjne Rządu informuje: Rząd chce umożliwić przedsiębiorcom szybsze rozliczenie w podatku dochodowym poniesionych wydatków inwestycyjnych… » więcej 2023-12-08, godz. 17:30 Kraków/ Monika Bednarek została dyrektorką Muzeum KL Plaszow Monika Bednarek otrzymała w piątek od prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego akt powołania na stanowisko dyrektora Muzeum KL Plaszow. Do tej pory organizowała… » więcej 2023-12-08, godz. 17:30 Rząd przyjął projekt ustawy okołobudżetowej na 2024 r. Rada Ministrów przyjęła w piątek projekt ustawy okołobudżetowej na rok 2024. Celem projektowanej ustawy jest m.in. zapewnienie środków na podwyższenie… » więcej 2023-12-08, godz. 17:30 KPRP: Para Prezydencka spotkała się z zawodnikami drużyny Team Invictus Poland Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z zawodnikami drużyny Team Invictus Poland; była to okazja do podziękowania zawodnikom… » więcej 2023-12-08, godz. 17:30 Senat przyjął uchwałę w 75. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka W 75. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka Senat RP uznaje jej aktualność i doniosłość, traktując ją jako fundament regulujący życie… » więcej 2023-12-08, godz. 17:20 Gdańsk/ Karambol czterech aut na Obwodnicy Trójmiasta w stronę Łodzi W piątek po południu na Obwodnicy Trójmiasta, między Karczemkami a Kowalami, doszło do zderzenia czterech samochodów osobowych. Poszkodowana została jedna… » więcej 2023-12-08, godz. 17:20 Ekstraklasa piłkarska - Runjaic: byliśmy bardzo rozczarowani po meczu w Kielcach 'Byliśmy bardzo rozczarowani po meczu w Kielcach. Straciliśmy bramkę w doliczonym czasie, której powinniśmy uniknąć. Byliśmy już gotowi na serię rzutów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »