Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-10, 14:30 Autor: PAP

Suwerenna Polska złoży w Sejmie projekt uchwały wyrażający sprzeciw wobec przymusowej relokacji migrantów (opis)

Nie ma zgody Suwerennej Polski na przymusową relokację migrantów; złożymy w Sejmie projekt uchwały wyrażający stanowczy sprzeciw wobec tego rodzaju pomysłów eurokratów - zapowiedział w sobotę minister sprawiedliwości i lider Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro.

W sobotę w Płocku (Mazowieckie) odbyło się posiedzenie zarządu Suwerennej Polski. Po zakończeniu obrad na konferencji prasowej Ziobro podkreślił, że nie ma zgody Suwerennej Polski na przymusową relokację migrantów. "Nie ma też zgody na to, aby Polacy musieli płacić gigantyczne pieniądze za błędy polityki migracyjnej bogatych państw UE" - oświadczył.


Jak mówił Ziobro, "jest symboliczne", że Szwecja, która przewodzi w UE w tym półroczu, zaproponowała rozwiązania prawne, które mają "ubogacić pozostałe kraje UE" o migrantów, którzy byli "zapraszani w ostatnich latach przez bogate państwa UE", a dziś te państwa – jak podkreślił – "mają tak gigantyczny problem, że nie są w stanie sobie z nim radzić".


Szef resortu sprawiedliwości przypomniał, że pod koniec lat 90 XX wieku, gdy w Polsce odbywała się dyskusja nad zaostrzeniem prawa karnego, podawano Szwecję i jej miasta jako najbezpieczniejsze miejsca w Europie. "Dzisiaj, wedle statystyk, Szwecja jest krajem, w którym popełnianych jest najwięcej przestępstw w przeliczeniu na liczbę mieszkańców w znanych szwedzkich miastach, jak Malmoe czy Sztokholm. Bezpieczniej jest poruszać się w dżungli, niż nawet w biały dzień w tych miastach. Większa szansa, że straci się życie w Malmoe niż w jakichś zupełnie dalekich, głębokich zakątkach Afryki, które zwykle z bezpieczeństwem się nie kojarzą" - ocenił Ziobro.


Według niego, "to, co widzimy w krajach bogatej UE, które tak szeroko otwarły się na politykę multikulti, na sprowadzanie uchodźców, zwłaszcza z krajów arabskich, krajów północnej Afryki, to jest wielki problem, z którym bogate państwa sobie nie radzą". "I wpadły na pomysł, aby obdarzyć nas tego rodzaju prezentem, i zmusić albo do przyjęcia dziesiątków, w ciągu lat setek tysięcy uchodźców, albo też byśmy musieli lokować poważne środki finansowe" - mówił Ziobro, nawiązując do kar za nieprzyjmowanie migrantów, zgodnie z unijnymi decyzjami.


Dlatego - jak dodał - Suwerenna Polska wychodzi z inicjatywą podjęcia przez Sejm uchwały, która "będzie okazją do tego, aby w sposób stanowczy wyrazić sprzeciw wszystkich sił politycznych, wobec tego rodzaju pomysłów eurokratów".


"To jest wyjątkowo bulwersujące i skandaliczne, że UE pozostawiła Polskę de facto samą sobie, wtedy, kiedy Polacy otwierali swoje domy i serca, a Polska szeroko wspierała miliony uchodźców, głównie kobiet i dzieci, z Ukrainy, z miejsc, gdzie toczy się prawdziwa wojna, gdzie morduje się niewinnych ludzi" - powiedział minister sprawiedliwości. Jak dodał, "ta sama UE chce nas zmusić finansowo, abyśmy partycypowali w polityce ściągania imigrantów tak naprawdę z krajów głównie północnej Afryki, z krajów islamskich".


"Nie ma i nie będzie na to zgody ze strony Suwerennej Polski" - oświadczył Ziobro.


Rzecznik Suwerennej Polski, wiceminister resortu klimatu Jacek Ozdoba zapowiedział, że projekt uchwały zostanie złożony w Sejmie w poniedziałek. Jak dodał, projekt uchwały będzie wzywał wszystkie siły polityczne, europejskie i organy UE do wycofania się z przymusowej relokacji.


Odnosząc się do unijnych regulacji, dotyczących migrantów, Ozdoba powiedział: "To absolutnie skandaliczna propozycja, wręcz można powiedzieć rasistowska, która pokazuje pewną hipokryzję. Z jednej strony kara 22 tys. euro za nieprzyjętego uchodźcę. Z drugiej strony mamy do czynienia z marginalną pomocą Polsce, jeżeli chodzi o przyjmowanie prawdziwych uchodźców z Ukrainy, którzy uciekają przed wojną".


Sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Jan Kanthak ocenił, iż "mamy do czynienia z olbrzymim atakiem na naszą suwerenność w wielu obszarach". "Jednym z tych obszarów jest właśnie przymusowe przyjmowanie zarobkowych imigrantów w Polsce, coś niesłychanego, jeśli weźmiemy pod uwagę historię i to, że polityka multikulti w Europie zbankrutowała" - dodał.


Jak ocenił, "migranci są wykorzystywani w sposób zagrażający naszej suwerenności". "Najlepszym przykładem tego były zdarzenia, które miały miejsce w województwie lubelskim i województwie podlaskim, gdzie mamy granicę z Białorusią. Od początku nasz rząd mówił o tym, że Łukaszenka, a tak naprawdę Putin, w zbrodniczy sposób próbuje wykorzystać chęć ludzi do wyższych zarobków, żeby zdestabilizować sytuację w Polsce i UE. My od początku postawiliśmy temu tamę" – podkreślił Kanthak.


Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego. Stanowisko to będzie podstawą negocjacji prezydencji Rady z Parlamentem Europejskim.


Tzw. pakt migracyjny zawiera m.in. system "obowiązkowej solidarności". Polega on na tym, że choć "żadne państwo członkowskie nie będzie nigdy zobowiązane do przeprowadzania relokacji", to "ustalona zostanie minimalna roczna liczba relokacji z państw członkowskich, z których większość osób wjeżdża do UE, do państw członkowskich mniej narażonych na tego rodzaju przyjazdy". Liczbę tę ustalono na 30 tys.


"Natomiast minimalna roczna liczba wkładów finansowych zostanie ustalona na 20 tys. euro na relokację. Liczby te można w razie potrzeby zwiększyć, a sytuacje, w których nie przewiduje się potrzeby solidarności w danym roku, również zostaną wzięte pod uwagę" - czytamy w komunikacie Rady UE. Oznacza to de facto, jak tłumaczył PAP wysokiej rangi dyplomata unijny, który uczestniczył w negocjacjach, wybór między relokacją migrantów a ekwiwalentem finansowym w przypadku braku chęci ich przyjęcia. (PAP)


Autor: Michał Budkiewicz


mb/ mrr/


Kraj i świat

2023-09-25, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (25-09-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-09-25 o godz. 22:00W zakładach Mini Lotto wylosowano1… » więcej 2023-09-25, godz. 22:30 Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro na 17 nowych projektów wspierających zdrowe gleby Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro w 17 nowych projektów badawczych. Celem projektów będzie odbudowa i ochrona zdrowia gleby na potrzeby zrównoważonej… » więcej 2023-09-25, godz. 22:30 Uzbekistan/ Premier: albo religia, albo służba państwu; nasila się walka z przejawami religijności Władze Uzbekistanu po trwającym kilka lat złagodzeniu podejścia do wyznawców islamu, związanym z objęciem władzy przez nowego prezydenta, zaostrzają walkę… » więcej 2023-09-25, godz. 22:20 Azerbejdzan/ Wybuch na stacji benzynowej w Górskim Karabachu; ponad 200 rannych, większość ciężko W wyniku wybuchu, do którego doszło w poniedziałek na stacji benzynowej w stolicy Górskiego Karabachu, Stepanakercie, rannych zostało ponad 200 osób, większość… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, poniedziałek 25 września, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Bartosz Kurek nie zagra w rozpoczynających się w sobotę w chińskim Xi'an kwalifikacjach olimpijskich siatkarzy… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 Włochy/ Monte Cassino i inne opactwa zabiegają o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Opactwo na Monte Cassino i dziewięć innych klasztorów benedyktyńskich we Włoszech złożyło w siedzibie UNESCO w Paryżu wniosek o wpisanie na Listę Światowego… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 Białoruś/ Osobom fizycznym zabroniono posiadania dronów Osobom fizycznym na Białorusi zabroniono posiadania, używania, wwożenia do kraju i budowania dronów - informuje w poniedziałek niezależny białoruski portal… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 B. Szydło: polski rząd będzie sprzeciwiał się transformacji Europy w federację rządzoną z Berlina Polski rząd będzie sprzeciwiał się transformacji Europy w federację rządzoną nawet nie z Brukseli, a z Berlina - podkreśliła w poniedziałek była premier… » więcej 2023-09-25, godz. 22:00 UE/ KE przyjęła środki ograniczające stosowanie celowo dodawanych do produktów mikrodrobin plastiku Komisja Europejska przyjęła w czwartek na podstawie przepisów Unii Europejskiej w dziedzinie chemikaliów (REACH) środki ograniczające stosowanie mikrodrobin… » więcej 2023-09-25, godz. 22:00 Finlandia/ Rozpoczęły się manewry lotnicze Ruska 23 z udziałem brytyjskich F-35 i szwedzkich Gripenów Około 60 statków powietrznych oraz 4,5 tys. wojskowych, w tym z Wielkiej Brytanii oraz Szwecji bierze udział w rozpoczętych w poniedziałek głównych w tym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »