Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-10, 13:50 Autor: PAP

Paryż - Macron: decyzję o starcie Rosjan i Białorusinów podejmie MKOl

Prezydent Francji Emmanuel Macron zgodził się, że ostateczną decyzję w sprawie rosyjskich i białoruskich sportowców szykujących się do startu w igrzyskach Paryż 2024 powinien podjąć MKOl. Do spotkania z szefem tej organizacji Thomasem Bachem doszło w Pałacu Elizejskim.

Bach konsekwentnie wielokrotnie ostrzegał przed ingerencją rządów w sport i nalegał, aby decyzje olimpijskie, takie jak to, kto startuje, były podejmowane wyłącznie przez organizacje sportowe.


Jednak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Macrona, aby nie dopuścił do obecności Rosji i Białorusi w IO Paryż 2024 w związku z trwającą inwazją na jego kraj.


W styczniu Zełenski powiedział, że „Rosja nie powinna wziąć udziału w igrzyskach olimpijskich w Paryżu” podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Francji.


W zeszłomiesięcznym oświadczeniu przywódców Grupy Siedmiu (G7) w sprawie Ukrainy w Hiroszimie napisano, że "w pełni szanowana jest autonomia organizacji sportowych”, ale trzeba mieć pewność, że „rosyjscy i białoruscy sportowcy w żaden sposób nie występują jako przedstawiciele swoich krajów". MKOl potwierdził, że jest to zgodne z jego stanowiskiem.


„Prezydent Bach podziękował prezydentowi Macronowi za niedawną deklarację na szczycie G7 w Hiroszimie w Japonii, dotyczącą autonomii sportu i warunków udziału sportowców z rosyjskim lub białoruskim paszportem, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami MKOl” — głosi stanowisko MKOl po spotkaniu z przywódcą Francji.


„Ponadto potwierdzili, że decyzja o udziale tych sportowców w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024 zostanie podjęta przez MKOl w odpowiednim czasie i że będą nadal współpracować również w tym zakresie” - czytamy w komunikacie.


28 marca Komitet Wykonawczy MKOl zalecił, aby rosyjscy i białoruscy sportowcy mogli brać udział w międzynarodowych zawodach tylko jako neutralni sportowcy i tylko ci, którzy nie popierali publicznie inwazji wojskowej na Ukrainie i nie są związani z siłami zbrojnymi lub klubami resortów siłowych. Jednocześnie rosyjscy i białoruscy sportowcy nie powinni być reprezentowani w sportach zespołowych.


Zgodnie z tym zaleceniem m.in. międzynarodowe federacje tenisa stołowego, kajakarstwa, boksu, pięcioboju nowoczesnego, szermierki, judo i taekwondo zgodziły się na start sportowców z Rosji i Białorusi. Zawodnicy wcześniej muszą przejść specjalną procedurę weryfikacyjną. Nie zawsze jest ona korzystna dla sportowców. Przykładowo federacja szermiercza nie dopuściła do udziału w zawodach mistrzyń olimpijskich w szabli - Sofii Wielikiej, Jany Jegorian i Sofii Pozdniakowej.


Czternaście miesięcy przed igrzyskami w Paryżu nie wszystkie federacje międzynarodowe podzielają to samo stanowisko.(PAP)


mask/ sab/


Kraj i świat

2023-09-25, godz. 22:20 Azerbejdzan/ Wybuch na stacji benzynowej w Górskim Karabachu; ponad 200 rannych, większość ciężko W wyniku wybuchu, do którego doszło w poniedziałek na stacji benzynowej w stolicy Górskiego Karabachu, Stepanakercie, rannych zostało ponad 200 osób, większość… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, poniedziałek 25 września, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Bartosz Kurek nie zagra w rozpoczynających się w sobotę w chińskim Xi'an kwalifikacjach olimpijskich siatkarzy… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 Włochy/ Monte Cassino i inne opactwa zabiegają o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Opactwo na Monte Cassino i dziewięć innych klasztorów benedyktyńskich we Włoszech złożyło w siedzibie UNESCO w Paryżu wniosek o wpisanie na Listę Światowego… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 Białoruś/ Osobom fizycznym zabroniono posiadania dronów Osobom fizycznym na Białorusi zabroniono posiadania, używania, wwożenia do kraju i budowania dronów - informuje w poniedziałek niezależny białoruski portal… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 B. Szydło: polski rząd będzie sprzeciwiał się transformacji Europy w federację rządzoną z Berlina Polski rząd będzie sprzeciwiał się transformacji Europy w federację rządzoną nawet nie z Brukseli, a z Berlina - podkreśliła w poniedziałek była premier… » więcej 2023-09-25, godz. 22:00 UE/ KE przyjęła środki ograniczające stosowanie celowo dodawanych do produktów mikrodrobin plastiku Komisja Europejska przyjęła w czwartek na podstawie przepisów Unii Europejskiej w dziedzinie chemikaliów (REACH) środki ograniczające stosowanie mikrodrobin… » więcej 2023-09-25, godz. 22:00 Finlandia/ Rozpoczęły się manewry lotnicze Ruska 23 z udziałem brytyjskich F-35 i szwedzkich Gripenów Około 60 statków powietrznych oraz 4,5 tys. wojskowych, w tym z Wielkiej Brytanii oraz Szwecji bierze udział w rozpoczętych w poniedziałek głównych w tym… » więcej 2023-09-25, godz. 21:50 Białoruś/ Niezależny portal: studenci z Turkmenistanu masowo zajmują się przemytem migrantów do Polski Dziesiątki studentów z Turkmenistanu zajmują się przemytem ludzi z Bliskiego Wschodu do Polski; przemycają ich robiąc podkopy pod barierą na polsko-białoruskiej… » więcej 2023-09-25, godz. 21:50 Armenia/ Do Erywania przybyły dwie wysokie rangą wysłanniczki USA; tematem rozmów ma być sytuacja w Górskim Kara… Do Erywania przybyły w poniedziałek szefowa Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego (USAID) Samantha Power i główna zastępczyni asystenta sekretarza… » więcej 2023-09-25, godz. 21:40 Min. Gliński: myślę, że bezpieczeństwo kulturowe to najważniejszy rodzaj bezpieczeństwa (opis) Myślę, że bezpieczeństwo kulturowe jest najważniejszym rodzajem bezpieczeństwa, bo jeżeli nie będzie siły duchowej członków wspólnoty narodowej, to… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »