Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-10, 10:30 Autor: PAP

Wrocław/ Ruszyły konsultacje społeczne dotyczące przebudowy ulicy Ruskiej

Do 30 lipca potrwają konsultacje społeczne dotyczące projektu remontu ulicy Ruskiej na odcinku od ul. Kazimierza Wielkiego do pl. Solnego. Raport z konsultacji zostanie przekazany firmie realizującej dokumentację projektową.

Konsultacje zbiegają się z podpisaniem umowy przez Wrocławskie Inwestycje na projekt przebudowy ul. Ruskiej. Ich zakres będzie obejmował m.in. sposób urządzenia przestrzeni ulicy, zieleń, elementy małej architektury oraz sposób dostaw i dojazdu do posesji.


„Trzy lata temu zamknęliśmy ulicę Ruską dla ruchu samochodowego. Tym samym stworzyliśmy nowe, przyjazne przejście z Rynku do ul. Kazimierza Wielkiego, gdzie znajdują się przystanki komunikacji miejskiej. Pojawiły się tam także nowe donice z roślinami. Teraz czas na to, by ulica została przebudowana i jeszcze bardziej zazieleniona. Musi być także dostępna dla wszystkich mieszkańców i turystów” – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zachęcając mieszkańców do podzielenia się swoimi sugestiami dotyczącymi przebudowy ulicy.


Aby wziąć udział w konsultacjach należy skorzystać z e-formularza opinii, który działa pod adresem: www.wroclaw.pl/rozmawia/jak-odnowic-ulice-ruska-zglos-opinie. W środę, 14 czerwca, zaplanowano także e-spotkanie dla mieszkańców. W lipcu odbędą się z kolei trzy spotkania narady obywatelskiej dla wylosowanych uczestników.


„Przy ul. Ruskiej swoje interesy załatwiają piesi i rowerzyści, przemieszczający się tą ulicą. Na co dzień to miejsce jest ważne także dla tych, którzy tu mieszkają i dla tych, którzy prowadzą tu restauracje czy sklepy. Chcemy usłyszeć głosy wszystkich tych osób i razem zastanowić się nad tym, co zrobić, by sposób zagospodarowania tej ulicy odpowiadał w miarę możliwości na potrzeby wszystkich jej użytkowników i użytkowniczek. Myślę, że narada obywatelska, czyli rozmowa wylosowanej grupy mieszkanek i mieszkańców może doprowadzić do osiągnięcia konsensusu” – dodał Krzysztof Ziental z Wydziału Partycypacji Społecznej.


Raport z konsultacji społecznych trafi do firmy realizującej dokumentację projektową. Wrocławskie Inwestycje rozstrzygnęły już przetarg i podpisały umowę na realizację projektu opiewającą na blisko 390 tys. zł.


„Chcemy, aby ponownie była to symboliczna brama do serca starówki. Projektant będzie musiał przewidzieć na ul. Ruskiej miejsce dla drzew, krzewów, ale także pnączy. Szpaler drzew na ulicy zostanie zaprojektowany na północnej pierzei między ulicą Kiełbaśniczą, a Rzeźniczą. Tam bowiem ulica Ruska jest szersza i daje możliwości nasadzania zieleni. Drzewa posadzone w gruncie pojawią się także na wysokości Kazimierza Wielkiego i Psich Bud. W tym miejscu dziś króluje beton. Znajdzie się również miejsce na donice, w których jest dziś zieleń” – wyjaśnił Krzysztof Świercz, rzecznik Wrocławskich Inwestycji.


Wszystkie prace będą uzgadniane z konserwatorem zabytków – ul. Ruska jest objęta ochroną konserwatorską. (PAP)


Autorka: Agata Tomczyńska


ato/ mok/


Kraj i świat

2023-09-28, godz. 09:30 Uzbekistan/ Jedna ofiara śmiertelna i 163 rannych w wyniku eksplozji w pobliżu lotniska w Taszkencie W wyniku eksplozji, do której doszło w nocy ze środy na czwartek w składzie celnym w pobliżu lotniska w stolicy Uzbekistanu Taszkencie, zginął 16-letni… » więcej 2023-09-28, godz. 09:30 Punkt Zwrotny w modzie i walce z greenwashingem. Nowa inicjatywa Interzero i Mamy Projekt (MediaRoom) Punkt Zwrotny to pierwsze w Polsce centrum edukacyjne oparte na formule pokojów zagadek. Nowe miejsce powstało w Warszawie, skierowane jest do młodzieży i… » więcej 2023-09-28, godz. 09:30 Igrzyska 2036 - Gut-Mostowy: stać nas, aby aspirować o zorganizowanie igrzysk 'Nasz kraj, jeżeli chodzi o poziom rozwoju gospodarczego, już w tej chwili powinien aspirować o zorganizowanie igrzysk olimpijskich' - przyznał wiceminister… » więcej 2023-09-28, godz. 09:30 Podkarpackie/ W Przemyślu szkolą się celnicy z 14 krajów Europy Funkcjonariusze służb celnych z 14 krajów Europy w Przemyślu na Podkarpaciu zapoznają się z technikami skutecznej kontroli granicznej autobusów. Wydarzenie… » więcej 2023-09-28, godz. 09:30 M. Błaszczak: dopóki rządzi PiS, linia obrony jest i będzie na Bugu, a nie na Wiśle (krótka) Dopóki rządzi Prawo i Sprawiedliwość, linia obrony jest i będzie na Bugu, a nie na Wiśle - powiedział w czwartek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak… » więcej 2023-09-28, godz. 09:30 Słowacja/ Jedna osoba zginęła w nocnej strzelaninie w Bratysławie Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne w nocnej strzelaninie w Bratysławie - poinformowały w czwartek rano słowackie media. Według wstępnych informacji… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 Zaproszenie do konsultacji raportu: „Kompetencje sektorowe wspierające zrównoważone finanse i inwestycje ESG” –… Sektorowa Rada ds. Kompetencji Finanse przedkłada do szerokich konsultacji rynkowych najnowszy raport, który prezentuje aktualne potrzeby kompetencyjne sektora… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 BIEC: konsumpcja jest słabym motorem wzrostu; Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury bez istotnej zmiany Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 Wrocław/ Wypadek na S8 w kierunku Warszawy; zablokowany jeden pas ruchu Na trasie S8 w kierunku Warszawy doszło do potrącenia pieszego. Ciężarówka spowodowała zderzenie z autem osobowym, które stało na pasie awaryjnym, ranny… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 Ukraina/ Lokalne władze: okupanci budują linię kolejową łączącą Mariupol z Rosją; to alternatywa wobec transportów… Rosyjscy okupanci rozpoczęli budowę linii kolejowej, która połączy kontrolowane przez Kreml tereny Donbasu na wschodzie Ukrainy, m.in. miasta Donieck i Mariupol… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »