Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-10, 07:10 Autor: PAP

Śląskie/ W sobotę Dzień Otwarty Zakładu Radioterapii Nieonkologicznej w Gliwicach

W sobotę Narodowy Instytut Onkologii w Katowicach organizuje Dzień Otwarty Zakładu Radioterapii. W tym roku będzie poświęcony radioterapii nieonkologicznej, który jest jedną ze specjalizacji gliwickiego ośrodka.

Radioterapia to leczenie promieniowaniem jonizującym, które jest niewidzialne dla oka. To jedna z trzech terapii chorych na nowotwory złośliwe, zaraz obok farmakoterapii i chirurgii. "Radioterapia jest zwykle kojarzona z nowotworami złośliwymi, tymczasem jest to również skuteczna metoda leczenia nieonkologicznych chorób przewlekłych, którym bardzo często towarzyszy stan zapalny oraz bóle związane z mikrourazami czy przeciążeniem kończyny bądź stawów" - powiedziała dr hab. n. med. Dorota Gabryś, prof. NIO-PIB, radioterapeutka z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, przewodnicząca Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.


Ośrodek postanowił zorganizować dzień otwarty, aby przybliżyć pacjentom zastosowania radioterapii nieonkologicznej. "Bardzo mało osób wie, że są schorzenia, które leczymy radioterapią, a nie mają nic wspólnego z onkologią" - tłumaczy Maja Marklowska-Tomar, kierowniczka biura komunikacji i rzeczniczka prasowa.


W programie wydarzenia wykład na temat najczęstszych chorób nieonkologicznych leczonych promieniowaniem. Do tych chorób zalicza się m.in. ostroga piętowa - bolesne schorzenie guza piętowego, zapalenie ścięgna Achillesa, zespół bolesnego barku, łokieć tenisisty i golfisty - entezopatia nadkłykcia, czy zwyrodnienia stawu kolanowego. "Także choroby mniej znane, na przykład choroba Dupuytrena. To jest bardzo bolesny przykurcz rozcięgna dłoniowego, sprawia, że nie można wyprostować palców. Odpowiednik tej choroby w stopach to choroba Ledderhose’a" - dodała Marklowska-Tomar.


Oprócz wykładów teoretycznych, podczas Dnia Otwartego Zakładu Radioterapii będzie można skorzystać z konsultacji lekarza i pielęgniarki. "Pacjenci będą mogli dopytywać o etapy przygotowania do radioterapii i zobaczyć, czym dysponuje Instytut. Myślę tutaj o nowoczesnej aparaturze terapeutycznej, właśnie do radioterapii. Również będą mogli skonsultować własny przypadek ze specjalistami" - zaznaczyła rzeczniczka.


Dzień Otwarty jest skierowany nie tylko dla pacjentów, ale także dla osób zainteresowanych tym sposobem leczenia. "Na ogół jak już ktoś do nas przyszedł i zaczął leczenie, to doskonale wie na czym ono polega. Natomiast bardzo mało osób wie, że radioterapia to metoda, która jest wykorzystywana nie tylko w onkologii" - podkreśliła Marklowska-Tomar.


"Również w chorobach zapalnych, przewlekłych, którym towarzyszy spory ból. A warto się z tym bólem wreszcie rozstać" - dodała rzeczniczka.(PAP)


autorka: Julia Szymańska


jms/ ok/


Kraj i świat

2023-09-29, godz. 19:30 Finlandia/ Media: przy granicy z Rosją wojsko zawarło umowy z właścicielami terenów; będzie płacić za możliwość… Dziesiątki właścicieli nieruchomości położonych wzdłuż wschodniej granicy Finlandii zawarło umowy z siłami zbrojnymi tego kraju. W zamian za pieniężną… » więcej 2023-09-29, godz. 19:30 Straż Graniczna o piątkowej publikacji "GW": to kolejna odsłona ataku na polskich funkcjonariuszy i podważanie zasadności… To kolejna odsłona ataku na polskich funkcjonariuszy i podważanie zasadności budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. To szczególnie niebezpieczna narracja… » więcej 2023-09-29, godz. 19:30 Premier: luka vatowska za czasów PO wynosiła 262 mld zł Luka vatowska za czasów PO wynosiła 262 mld zł; to siedem albo osiem tysięcy szkół lub ponad 5 tys. kilometrów dróg ekspresowych i autostrad - mówił… » więcej 2023-09-29, godz. 19:20 Mazowieckie/ Koniec utrudnień na dk 7 pod Płońskiem, gdzie auto z 5-osobową rodziną z Ukrainy uderzyło w barierki Nie ma już utrudnień w ruchu pojazdów na drodze krajowej nr 7 w rejonie Płońska, gdzie w piątek po południu osobowo-dostawcze renault, którym podróżowała… » więcej 2023-09-29, godz. 19:20 Francja/ Najbogatszy Francuz i rosyjski oligarcha objęci wstępnym dochodzeniem w sprawie prania pieniędzy Najbogatszy Francuz i właściciel koncernu dóbr luksusowych LVMH Bernard Arnault i rosyjski oligarcha Nikołaj Sarkisow zostali objęci wstępnym dochodzeniem… » więcej 2023-09-29, godz. 19:20 Szef MKiDN Piotr Gliński rozpocznie w sobotę dwudniową wizytę w USA W sobotę i niedzielę minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński będzie przebywał z dwudniową wizytą w USA; weźmie udział m.in. w 86. Paradzie… » więcej 2023-09-29, godz. 19:10 Szwajcaria/ Wprowadzono sankcje na Iran za eksport dronów do Rosji Rada Związkowa Szwajcarii zdecydowała w czwartek o wprowadzeniu kolejnych sankcji na Iran w związku z eksportem dronów do Rosji; decyzję podjęto w ramach… » więcej 2023-09-29, godz. 19:10 Premier: to w czasach Tuska poziom wypadków śmiertelnych na drogach sięgnął zenitu To w czasach rządów Donalda Tuska poziom wypadków śmiertelnych na polskich drogach sięgał zenitu. Panie Tusk, wstydź się wykorzystywać ludzką tragedię… » więcej 2023-09-29, godz. 19:10 Pomorskie/ Nowo wybudowany stadion lekkoatletyczny w Ustce gotowy do użytku Zakończyła się budowa stadionu lekkoatletycznego w Ustce, który w piątek uzyskał świadectwo kategoryzacji Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Cieszę się… » więcej 2023-09-29, godz. 19:10 Kraków/ Prezydent: harcerstwo odpowiada na wyzwania współczesności (opis) Wierzę, że Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego będzie pokazywać, że harcerstwo jest nie tylko czymś, co ma 113 lat, ale że jest żywe, aktualne, wychodzi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »