Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-09, 18:30 Autor: PAP

USA/ „Chleb i sól” i „Filip” na nowojorskim Festiwalu Filmów Polskich

W piątek rozpoczyna się 18. edycja nowojorskiego Festiwalu Filmów Polskich. W programie są m.in. „Chleb i sól” Damiana Kocura, „Filip” Michała Kwiecińskiego z Erykiem Kulmem i „Niebezpieczni dżentelmeni” Macieja Kawalskiego z Andrzejem Sewerynem, Marcinem Dorocińskim i Tomaszem Kotem.

Projekcje odbywają się od 9 do 11 czerwca w Scandinavia House na Manhattanie. W dniach 14-30 czerwca festiwalowe filmy dostępne będą online.


W Nowym Jorku zobaczyć będzie też można m.in. filmy obiecujących młodych twórców, jak „Braty” Marcina Filipowicza, „Roving Woman” Michała Chmielewskiego oraz krótkometrażówki ze Studia Munka.


Według organizatorów impreza jest jedynym corocznym festiwalem filmowym pokazującym i promującym polskie kino na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Prezentuje różnorodne filmy setkom widzów w aglomeracji nowojorskiej, w kinach i online.


Program zawiera filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe oraz spotkania z twórcami, aktorami i reżyserami. Galę otwarcia festiwalu zaplanowano na sobotę 10 czerwca.


Wśród filmów dokumentalnych znajdują się m.in. „Hometown, Polanski. Horowitz”, a krótkometrażowych - „Victoria” Karoliny Porcari.


Wśród gości festiwalu będą Ryszard Horowitz, Katarzyna Figura oraz autor krótkometrażowego filmu „Poza biurem” Bartosz Nowacki.


Jak powiedziała PAP dyrektor festiwalu Hanna Hartowicz w tegorocznej edycji dominują świetne debiuty młodych filmowców, które już zdobyły wiele nagród na międzynarodowych festiwalach.


„Cieszymy się z powiewu młodości w polskim kinie, który prezentujemy naszej widowni w tym roku w Nowym Jorku” – dodała Hartowicz.


Tegoroczny festiwal poświęcony jest pamięci Irka Hartowicza (1951-2023). Operator filmowy mieszkający w USA zmarł 3 czerwca tragicznie w Chorwacji.


Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


ad/ adj/


Kraj i świat

2023-10-01, godz. 13:20 R. Trzaskowski: chcemy Polski, w której to kobieta decyduje o swoim zdrowiu i życiu (krótka7) Chcemy Polski, w której to kobieta decyduje o swoim zdrowiu i o swoim życiu. Chcemy Polski, w której mundur jest szanowany, w której policja i służby mundurowe… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 D. Tusk: marsz jeszcze się nie zaczął, a jest już nas prawie milion (krótka8) Marsz jeszcze się nie zaczął, a jest już nas prawie milion. Pójdziemy Marszałkowską i wtedy dopiero Polska i Europa zobaczą, ilu nas dzisiaj jest. Niewyobrażalne… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 D.Tusk: jesteśmy zjednoczeni, z wiarą we własne siły (krótka9) Jesteśmy dzisiaj wszyscy zjednoczeni, z wiarą we własne siły. To jest ta zasadnicza zmiana dzisiaj, która jest widoczna gołym okiem - powiedział w niedzielę… » więcej 2023-10-01, godz. 13:10 W katowickim "Spodku" rozpoczęła się konwencja PiS pod hasłem "Bezpieczna Polska" O godz. 13.00 w niedzielę w katowickim 'Spodku' rozpoczęła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem 'Bezpieczna Polska'. Głos podczas wydarzenia… » więcej 2023-10-01, godz. 13:10 Kalisz/ Uniwersytet Kaliski rozpoczął swoją działalność z dniem 1 października Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu z dniem 1 października 2023 r. rozpoczął swoją działalność. Po raz pierwszy uruchomiono… » więcej 2023-10-01, godz. 13:10 W. Czarzasty: chcę, by PiS przestał skłócać Polaków, bo to do niczego Polski nie doprowadzi (krótka6) Chcę, by PiS przestał skłócać Polaków, bo to do niczego Polski nie doprowadzi. Polska musi być jedna, uśmiechnięta, tolerancyjna, wielka bo na to zasługujemy… » więcej 2023-10-01, godz. 13:10 Reuters: Kubańczycy są rekrutowani w na wojnę przeciwko Ukrainie; mieszkańcy wyspy mówią o dużej skali wyjazdów Kubańczycy są w internecie rekrutowani do udziału w wojnie przeciwko Ukrainie w szeregach rosyjskiej armii; mieszkańcy wyspy mówią o dużej skali wyjazdów… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 B. Szydło: my nie potrzebujemy papierowych serduszek, my mamy serca bijące dla Polski My nie potrzebujemy papierowych serduszek, my mamy serca bijące dla Polski - powiedział w niedzielę w Katowicach była premier Beata Szydło przed konwencją… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 J. Sasin: nie pozwólmy, by opozycja dalej wyprzedawała majątek państwowy Ludzie opozycji mówią, że dalej będą prywatyzować; nie dajmy im znowu tego zrobić, nie pozwólmy na wyprzedaż naszego majątku narodowego - powiedział… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 Śląskie/ Muzeum w Tychach gromadzi pamiątki i wspomnienia o fabryce Fiata Muzeum Miejskie w Tychach gromadzi pamiątki i wspomnienia pracowników działającej w tym mieście od blisko pół wieku fabryki samochodów Fiata, obecnie należącej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »