Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-08, 18:50 Autor: PAP

Media: izraelski cywilny system ostrzegania powietrznego zostanie do września wdrożony na Ukrainie

Oczekuje się, że cywilny system ostrzegania, który Izrael buduje dla Ukrainy, zostanie rozmieszczony w tym kraju we wrześniu - podał w środę portal Times of Israel, powołując się na przedstawiciela władz ukraińskich mówiącego pod warunkiem zachowania anonimowości. System będzie wyzwalał alarmy na obszarze, w którym spodziewane jest uderzenie nadlatującego rosyjskiego pocisku.

Ukraińscy i izraelscy urzędnicy mają spotkać się w tym tygodniu w Polsce, aby wspólnie pracować nad wdrożeniem systemu, który zostanie najpierw zastosowany w Kijowie, a następnie w innych miastach - opisuje portal.


Izraelski system ostrzegania wykorzystuje połączenie radaru i urządzeń elektrooptycznych do wykrywania rakiet, pocisków i dronów, klasyfikowania ich wielkości i zagrożenia, jakie stanowią, oraz wskazywania na mapie obszarów, które są zagrożone.


Mieszkańcy tych obszarów otrzymują ostrzeżenia za pośrednictwem syren, powiadomień w telefonach oraz wiadomości w telewizji i radiu.


W ostatnich latach dokładność systemu została zwiększona, dzięki czemu może on ograniczyć swoje ostrzeżenia do określonych obszarów dużych miast.


Wrześniowy termin wykracza o kilka tygodni poza początkowe plany dotyczące uruchomienia go już latem, jednak, jak zaznacza izraelski portal, ukraińscy dyplomaci i urzędnicy ds. bezpieczeństwa pracują nad przyspieszeniem tego procesu.


Times of Israel przypomina, że dzięki ostrzeżeniom otrzymywanym za pośrednictwem systemu możliwe było na przestrzeni lat uratowanie setek osób w Izraelu podczas ataków rakietowych dokonywanych przez grupy terrorystyczne ze Strefy Gazy i Libanu, które wystrzeliły tysiące pocisków w kierunku izraelskich miast.


Z Jerozolimy Marcin Mazur (PAP)


mma/ adj/


Kraj i świat

2023-09-29, godz. 18:10 Katowice/ XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga odbywać się będzie od 17-27 listopada Filharmonia Śląska już po raz kolejny zorganizuje Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Jedenasta edycja odbędzie się w dniach 17… » więcej 2023-09-29, godz. 18:10 Premier: Lubin kojarzy się z siłą polskiej gospodarki Lubin kojarzy się z siłą polskiej gospodarki. Tak, jak Lublin się rozwija, staje się coraz silniejszy gospodarczo, tak chciałbym, by cały czas rozwijała… » więcej 2023-09-29, godz. 18:00 Ekstraklasa piłkarska – trener Warty: bez Exposito Śląsk nie miałby tylu punktów Piłkarze Warty w sobotę zagrają z wiceliderem Śląskiem Wrocław, który jeszcze w maju rozpaczliwie walczył o utrzymanie się w ekstraklasie. Trener poznaniaków… » więcej 2023-09-29, godz. 18:00 W. Brytania/ Nałożono sankcje na organizatorów pseudowyborów na okupowanych terenach Ukrainy Władze Wielkiej Brytanii poinformowały w piątek o nałożeniu sankcji na podmioty i osoby zaangażowane w organizację niedawnych fikcyjnych wyborów w czterech… » więcej 2023-09-29, godz. 18:00 USA/ W Nowym Jorku wprowadzono stan wyjątkowy z powodu gwałtownych ulew i lokalnych podtopień (opis) Gubernator amerykańskiego stanu Nowy Jork Kathy Hochul wprowadziła w piątek stan wyjątkowy na terenie miasta Nowy Jork z powodu gwałtownych ulew i lokalnych… » więcej 2023-09-29, godz. 17:50 Beach Pro Tour - Bryl i Łosiak ponieśli drugą porażkę, ale grają dalej Siatkarze plażowi Michał Bryl i Bartosz Łosiak ponieśli drugą porażkę w fazie grupowej turnieju Beach Pro Tour Elite 16 w Paryżu, przegrywając z Niemcami… » więcej 2023-09-29, godz. 17:50 Prezydent: harcerstwo odpowiada na wyzwania współczesności (krótka) Wierzę, że Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego będzie pokazywać, że harcerstwo jest nie tylko czymś, co ma 113 lat, ale że jest żywe, aktualne, wychodzi… » więcej 2023-09-29, godz. 17:50 USA/ Zmarła Dianne Feinstein wpływowa demokratyczna senator z Kalifornii, była burmistrz San Francisco Zmarła Dianne Feinstein, która przez ponad 30 lat była wpływową demokratyczną senator z Kalifornii, pierwszą kobietą na stanowisku szefa komisji ds. wywiadu… » więcej 2023-09-29, godz. 17:50 R. Trzaskowski o "Marszu Miliona Serc": chcemy pokazać pełną mobilizację i wiarę w zwycięstwo (opis) Zapraszam wszystkich na 'Marsz Miliona Serc' w najbliższą niedzielę; chcemy pokazać pełną mobilizację, wiarę w zwycięstwo; bądźmy tego dnia razem -… » więcej 2023-09-29, godz. 17:40 Łódź/ 40 mln zł dla Uniwersytetu Łódzkiego na rewitalizację kamienicy przy Sienkiewicza 21 Centrum badawcze Jerzego Giedroycia i studiów nad współczesną historią Polski i Europy Wschodniej to jednostka Uniwersytetu Łódzkiego, która zyska nową… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »