Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 18:10 Autor: PAP

Katowice dostosowują miejsca parkingowe w centrum do przepisów

Przed wprowadzeniem podwyżek cen za parkowanie w Katowicach miejsca parkingowe przy tamtejszych ulicach dostosowywane są do obowiązujących przepisów – poinformował w poniedziałek katowicki magistrat. Jak wynika z wcześniejszych informacji, zniknie łącznie ponad tysiąc miejsc.

Samorząd Katowic przygotowuje powiększenie Strefy Płatnego Parkowania w tym mieście i utworzenie w jej centrum droższej Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania. Zmiany, obejmujące też wzrost opłat, mogą wejść w życie pod koniec 2023 r.


Jak przekazał w poniedziałkowej informacji Dawid Zapała z Katowickiej Agencji Wydawniczej, miejskiej spółki obsługującej medialnie jednostki i podmioty katowickiego samorządu, w Katowicach trwają przygotowania do zmian w polityce parkingowej.


„Konieczne jest nie tylko oznakowanie poziome i pionowe ulic w centralnych dzielnicach miasta, ale także dostosowanie infrastruktury do obowiązujących przepisów i zapobieganie niepożądanym sytuacjom na ulicach, jak tarasowanie chodników przez samochody” – wyjaśnił Zapała.


W kolejnych dwóch tygodniach prace prowadzone mają być na: ul. Mikołowskiej, Placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej, ul. Andrzeja, ul. Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Mikołaja Kopernika, ul. Teatralnej, ul. Szkolnej, ul. Sokolskiej, ul. Jana III Sobieskiego, ul. Dąbrówki, ul. Batorego, ul. Kościuszki.


Ponadto kontynuowane będą prace na ul. Uniwersyteckiej, na ul. Piastowskiej, na ul. Teatralnej, na ul. Szkolnej, na ul. Moniuszki, na pl. Wolności, ul. Jana III Sobieskiego, ul. Opolskiej, ul. Zabrskiej, ul. Mickiewicza, ul. Stawowej, ul. Piotra Skargi, ul. Słowackiego i ul. Pocztowej.


Przy każdym etapie prac mieszkańcy mają być o nich informowani różnymi kanałami; w miarę możliwości za wycieraczkami samochodów pojawiać mają się karteczki z prośbą o przeparkowanie pojazdów w konkretnych dniach. Miasto przypomina przy tym, że wykonanie oznakowania – zwłaszcza poziomego – zależy od pogody.


Zgodnie z danymi Zapały łącznie w mieście zdemontowanych zostanie ponad 1,7 tys. znaków pionowych i pojawią się 3332 nowe znaki. Wykonawca usunie też 8 tys. m kw. znaków poziomych i naniesie na ulice prawie 11,3 tys. m kw. nowego oznakowania.


„Konieczne jest także zadbanie o to, by w miejscach do tego nieprzeznaczonych kierowcy nie mogli zostawiać swoich pojazdów. Tam, gdzie przestrzeń to umożliwia, zamontowane zostaną m.in. elementy małej architektury, jak donice z zielenią czy stojaki na rowery. Gdzie indziej staną barierki i słupki.


Pod koniec maja br. prezydent Katowic Marcin Krupa przekazał do rady miasta projekt uchwały z założeniami zmian polityki parkingowej, który stanie się przedmiotem konsultacji społecznych i prac rady.


Pozostawienie samochodu w obecnej płatnej strefie na cały dzień oznacza dziś koszt 17,20 zł. Pierwsza godzina parkowania kosztuje 3 zł, druga 3,6 zł, trzecia 4,2 zł i każda kolejna - 3 zł. Parkowanie jest płatne w godzinach 9.00-16.30 od poniedziałku do piątku.


Po zmianach ma to być 42,40 zł w Strefie Płatnego Parkowania (SSP - 4 zł za pierwszą godzinę, 4,80 zł za drugą, 5,60 zł za trzecią i 4 zł za kolejne) i 63,60 zł w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania (ŚSPP - 6 zł za pierwszą godzinę, 7,20 zł za drugą, 8,40 zł za trzecią i 6 zł za kolejne). Parkowanie ma być płatne w godzinach 7.00-17.00 od poniedziałku do piątku w SSP i od poniedziałku do soboty (z wyjątkiem sobót ustawowo wolnych od pracy) w ŚSPP.


Dla mieszkańców stref przygotowano płatne Parkingowe Karty Mieszkańca. Katowiczanie mieszkający poza strefami będą mogli kupić abonamenty. Dostępne będą też miejsca zastrzeżone na podstawie opłaty abonamentowej oraz Parkingowe Karty Przedsiębiorcy


Jak podano pod koniec maja, obecnie na terenie przyszłych SPP i ŚSPP jest 9155 miejsc parkingowych, w tym na terenie ŚSPP 2365 miejsc. Wraz z wejściem w życie uchwały liczby te mają się zmniejszyć w związku z dostosowaniem miejsc do obowiązujących przepisów: w obu strefach mają być 8043 miejsca, w tym w ŚSPP 2062 miejsca. (PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/ mmu/


Kraj i świat

2023-09-24, godz. 16:20 Kosowo/ Atak uzbrojonych mężczyzn na policjantów i prawosławny klasztor, nie żyje policjant i jeden z napastnikó… Uzbrojeni mężczyźni ukryli się w klasztorze, zginął policjant i jeden z napastników: w niedzielę sytuacja w północnym Kosowie jest chaotyczna, Kosowo… » więcej 2023-09-24, godz. 16:20 J. Kaczyński: nie można oddać ani metra kwadratowego, bronić się trzeba na granicy Nasze stanowisko jest jasne. Bronić trzeba się na granicy. Nie można oddać ani metra kwadratowego, a tym bardziej nie można oddać bardzo znacznej części… » więcej 2023-09-24, godz. 16:20 J. Wojciechowski dziękował rolnikom za bezpieczeństwo żywnościowe Polski i międzynarodowe(krótka6) Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski dziękował podczas niedzielnych warszawskich dożynek prezydenckich rolnikom za to, że zapewniają bezpieczeństwo… » więcej 2023-09-24, godz. 16:10 MŚ w kajakarstwie górskim - Brytyjczycy Woods i Clarke najlepsi w kayak crossie Brytyjczycy Kimberley Woods i Joseph Clarke zdobyli w kayak crossie złote medale mistrzostw świata w kajakarstwie górskim w Lee Valley pod Londynem. Z Polaków… » więcej 2023-09-24, godz. 16:00 Ekstraklasa piłkarska - Ruch - Raków 1:3 (do przerwy) Ruch Chorzów - Raków Częstochowa 1:3 do przerwy Bramki: 1:0 Tomasz Wójtowicz (7), 1:1 Dawid Drachal (20), 1:2 Dawid Drachal (28), 1:3 Dawid Drachal (42)… » więcej 2023-09-24, godz. 15:40 Wielkopolskie/ 26-letni kajakarz utonął w powiecie złotowskim Nie udało się uratować życia 26-letniego kajakarza, który w niedzielę rano utonął w Jeziorze Sławianowskim Wielkim (pow. złotowski, woj. wielkopolsk… » więcej 2023-09-24, godz. 15:30 Ekstraklasa piłkarska – Zagłębie – Warta 1:0 (opinie) Po meczu KGHM Zagłębie Lubin - Warta Poznań (1:0) powiedzieli: Dawid Szulczek (trener Warty Poznań): „W pierwszej połowie za rzadko byliśmy na połowie… » więcej 2023-09-24, godz. 15:20 P. Gliński: w Warszawie realizujemy miliardowe inwestycje Nie jesteśmy obojętni, współpracujemy nawet z samorządami, które raczej się kojarzą z lenistwem i nieporadnością; w Warszawie realizujemy miliardowe… » więcej 2023-09-24, godz. 15:20 Grand Slam w judo - Polacy bez sukcesów ostatniego dnia Ostatnie dnia turnieju Grand Slam w judo w Baku na tatami pojawiła się trójka Polaków, ale Beata Pacut-Kłoczko (78 kg), Kinga Wolszczak (+78) i Kacper Szczurowski… » więcej 2023-09-24, godz. 15:20 Minister Czarnek: polskie lasy są świetnie zagospodarowane przez państwo Trzydzieści procent powierzchni państwa to są lasy świetnie zagospodarowane przez państwo; to jest unikat na skalę europejską i światową - powiedział… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »