Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 16:10 Autor: PAP

Armenia/ Władze: sojusz wojskowy z Rosją jest obecnie bezużyteczny

Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym - sojusz wojskowy, do którego należy część państw powstałych na gruzach ZSRR - jest bezużyteczna i stwarza dla Armenii jedynie problemy - uważa Armen Grigorian, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Armenii, cytowany przez portal Radia Swoboda.

Sojusz, do którego należą Armenia, Rosja, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan, jest bezużyteczny, ponieważ nie udzielił Armenii "żadnej pomocy" w konflikcie z Azerbejdżanem - oświadczył Grigorian.


"To co najmniej niepoważne" - dodał, podkreślając, że właśnie dlatego Erywań musi szukać alternatywy "na przykład misji monitorującej Unii Europejskiej".


We wrześniu 2022 roku władze Armenii zwróciły się o pomoc w konflikcie o Górski Karabach z Azerbejdżanem. Sojusznicy z Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym postanowili jedynie wysłać do Armenii misję "w celu oceny sytuacji". Następnie w Erywaniu odbył się wiec przeciwko tej organizacji i z żądaniem rozpoczęcia negocjacji z innymi sojusznikami.


Również premier Armenii Nikol Paszynian ogłosił pod koniec maja, że jego kraj może wystąpić z Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Jak wyjaśnił, status członka organizacji, który "nic nie daje", uniemożliwia krajowi omawianie kwestii bezpieczeństwa z innymi potencjalnymi sojusznikami - napisał portal Radia Swoboda.


Armenia aktywnie poszukuje również innych dostawców broni, niż Rosja. "Rozumiemy rzeczywistość (...) - wojnę rosyjsko-ukraińską. Bierzemy pod uwagę, że możliwości Rosji nie są tak duże, by mogła eksportować broń. Dlatego zdecydowaliśmy się poszukać innych zasobów" - powiedział Armen Grigorian, dodając, że "jest wiele krajów, z którymi intensywnie dyskutujemy na temat zakupu broni". (PAP)


sm/ ap/


Kraj i świat

2023-09-28, godz. 09:10 Zaproszenie do konsultacji raportu: „Kompetencje sektorowe wspierające zrównoważone finanse i inwestycje ESG” –… Sektorowa Rada ds. Kompetencji Finanse przedkłada do szerokich konsultacji rynkowych najnowszy raport, który prezentuje aktualne potrzeby kompetencyjne sektora… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 BIEC: konsumpcja jest słabym motorem wzrostu; Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury bez istotnej zmiany Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 Wrocław/ Wypadek na S8 w kierunku Warszawy; zablokowany jeden pas ruchu Na trasie S8 w kierunku Warszawy doszło do potrącenia pieszego. Ciężarówka spowodowała zderzenie z autem osobowym, które stało na pasie awaryjnym, ranny… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 Ukraina/ Lokalne władze: okupanci budują linię kolejową łączącą Mariupol z Rosją; to alternatywa wobec transportów… Rosyjscy okupanci rozpoczęli budowę linii kolejowej, która połączy kontrolowane przez Kreml tereny Donbasu na wschodzie Ukrainy, m.in. miasta Donieck i Mariupol… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 SN rozstrzygnął już 39 spraw wyborczych i referendalnych; najczęściej skarżona - odmowa rejestracji list do Sejmu Już 39 spraw w bieżącym procesie wyborczym i referendalnym rozstrzygnął Sąd Najwyższy - ustaliła Polska Agencja Prasowa. Najwięcej, 19 skarg, dotyczyło… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 Emmes wprowadza do Advantage eClinical funkcje telemedyczne (MediaRoom) Najnowsza aktualizacja należy do szerzej zakrojonej strategii stworzenia pierwszej w branży ujednoliconej platformy danych cyfrowych do badań zdecentralizowanych… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 Nagroda Yidana 2023: Michelene Chi i Shai Reshef uhonorowani najwyższym światowym wyróżnieniem w dziedzinie edukacji… HONG KONG, 28 września 2023 r. /PRNewswire/ -- Fundacja Nagrody Yidana przyznała profesor Uniwersytetu Stanowego w Arizonie Michelene Chi i prezesowi Uniwersytetu… » więcej 2023-09-28, godz. 09:10 Szef MKiDN: w ciągu 8 lat wybudowaliśmy, przekształciliśmy, wyremontowaliśmy muzea w ponad 300 miejscach w Polsce W ciągu 8 lat wybudowaliśmy, przekształciliśmy, wyremontowaliśmy i powołaliśmy nowe placówki muzealne w ponad 300 miejscach w Polsce - powiedział w czwartek… » więcej 2023-09-28, godz. 09:00 Piłkarski PP – trener GKS Katowice: Górnik nas wypunktował niczym wytrawny bokser 'Goście wypunktowali nas niczym wytrawny bokser” - ocenił trener pierwszoligowego GKS Katowice Rafał Górak po porażce u siebie z grającym w ekstraklasie… » więcej 2023-09-28, godz. 08:50 Kanada/ Nadzór bankowy przygląda się zagranicznym wpływom na banki Kanadyjski nadzór finansowy sprawdza, czy bezpieczeństwu banków i ubezpieczycieli nie zagrażają zagraniczne wpływy. Za trzy miesiące w Kanadzie wchodzą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »